Jeden z mých oblíbených receptů
Když jsem byl v listopadu 2005 v USA, s oblibou jsem chodíval do podniků typu All You Can Eat, jedním z mých nejoblíbenějších jídel bylo General Tso’s chicken. Ačkoliv se jídlo podávalo v čínských restauracích, má se za to, že jídlo vymysleli tchajwanští emigranti v USA. Pojmenováno je generálovi Zou Zong-tang, který potlačoval muslimské nepokoje a proto se u muslimů stal legendou především tím, že se používal jako strašák na děti (asi jako u nás bývalo pojď si proň ty polednice). Jídlo je vcelku pikantní, na přípravu velmi jednoduché a hlavně zcela nenáročné na ingredience, což u asijských pokrmů nebývá běžné.
Na 4 porce budeme potřebovat:
- 500g kuřecího masa (prsní či stehenní řízky)
- 3 vejce
- 10 polévkových lžic kukuřičného škrobu
- mleté sušené pálivé papričky
- 1 ½ polévkové lžíce octa (nejlepší je rýžový)
- 2 polévkové lžíce vína (ideálně rýžové, může se použít i jiný alkohol, použil jsem i Napoleon)
- 3 polévkové lžíce cukru
- 3 polévkové lžíce sojové omáčky
- sůl, pepř, sezamová semínka, pomerančová kůra (volitelně)
A jdeme na to.
- Do hrníčku vyklepneme vejce a rozkvedláme je. Do široké misky nasypeme 8 lžic škrobu, přilejeme vejce a pečlivě vidličkou mícháme, až se rozpustí škrob. Směs nesmí obsahovat hrudky! Kdo chce, může přidat lžičku sojové omáčky.
- Nakrájíme maso na kostky o hraně cca 1-2cm (čím menší, tím víc práce, ale zase lepší), obalíme v těstíčku a v dostatečně vysoké vrstvě oleje (tak 1-2cm) smažíme. Ne moc zprudka a ne moc dlouho, jen tak, aby se maso trochu propeklo. Těstíčko by nemělo mít moc oranžovou či dokonce hnědou barvu. Je lépe maso smažit po kouskách, aby se k sobě nespeklo. Usmažené (resp. nasmažené) kousky vyndáme z pánve a necháme odkapat od přebytečného oleje. Ideálně se maso nechá odležet několik hodin, ale jde to i bez toho.
- Odstraníme z pánve většinu oleje (ponecháme zhruba 2 polévkové lžíce) a na mírném ohni přisypeme pálivé papričky a necháme vyvinout aroma. Pozor, silný žár je může spálit. Až se aroma vyvine (zhruba do minuty), přidáme předsmažené maso a stále na mírném ohni smažíme tak dlouho, až je těstíčko hnědé a aspoň z části křupavé.
- Mezitím si připravíme omáčku. 2 lžíce škrobu, ocet, víno, cukr, sojová omáčka, pepř, sezamová semínka, strouhaná pomerančová kůra (z chemicky neošetřených pomerančů), sůl. Pečlivě promícháme, aby se cukr rozpustil. Směs nalejeme do pánve k osmaženému masu a stále na mírném ohni mícháme tak, aby se ve omáčce obalil každý kousek a tak aby omáčka zesklovatěla a cukr zkaramelizoval (zhruba jednu až dvě minuty). Poté sundáme z ohně.
- Okamžitě podáváme, ideálně s rýží a brokolicí vařenou v páře.
Mimochodem, nemáte-li hluboko do kapsy a milujete-li restaurace typu sněz co můžeš, u nás mohu srdečně doporučit Ambiente Brasileiro, konkrétně menu Churrasco, máte-li do kapsy hlouběji, ani Salada Buffe vás nezklame. Rezervace pokud ne nutná, tak rozhodně doporučena. Můj tip – zajděte si na baštu o víkendu odpoledne (zaplatit útratu musíte do 18:00). Dostanete 100Kč slevy a nebudete na noc tak přecpaní
Tohle vypadá dobře 🙂
[1] jj je to moc dobry, taky sem to tam bastil.
Jeste mi moc chutnalo jedno maso na spejli nevim jestli bylo veprove nebo hovezi, ale bylo cervene a do stredu pomalu do ruzova.Taky bylo tak sladky.mnam.Jenze nemam recept.Skoda
ještě bych nezapomněl přidat zázvor a česnek! potom to je General Tso's chicken 😉