Spouštěcí utilita pro Windows Mobile (PocketPC)

Primárně určeno pro navigace TomTom, Dynavix a iGo, ale funguje samozřejmě i na ostatní PPC aplikace.

Tato utilitka slouží pro spouštění dalších aplikací, přičemž umí dvě šikovné věci:

 • před spuštěním aplikace nastavit rotaci obrazovky
 • po ukončení spuštěné aplikace vrátit rotaci obrazovky zpět
 • po ukončení spuštěné aplikace vrátit zpět hodnoty podsvícení

Jak řada z vás ví, TomTom 6 i Dynavix neumožňují provoz v jiné orientaci displeje, než v jaké je spuštěn systém. Pro ty, kteří chtějí mít systém nastojato, ale navigaci naležato, je to samozřejmě problém. Navigace iGO sice podobným neduhem netrpí, avšak po ukončení zjistíte, že hodnoty automatického vypnutí podsvícení jak při provozu na baterie, tak v nabíječce, zůstaly na „vypnout po jedné minutě“ bez ohledu na to, jak to bylo nastaveno před spuštěním iGo. To mě vedlo k napsání progámku, který by podobné problémy vyřešil. Výsledkem je utilita, kterou jsem nazval AppLauncher. Její použití je velmi snadné. Je potřeba dodržet následující konvenci:

AppLauncher.exe <jmeno programu> [rotace]

Místo <jmeno programu> je třeba dosadit plnou cestu k souboru, který se má spustit, včetně případných parametrů. Celé je to nutné uzavřít do uvozovek. Parametr rotace je volitelný a může nabývat hodnot 0-4. 0 znamená „na výšku“, 1 je otočení o 90°, 2 je otočení o 180°, 3 je otočení o 270° a 4 znamená neotáčet. Není-li parametr rotace použit, obrazovka nebude rotována.

Nejlepší je za pomoci např. Total Commanderu Pocket PC (je zdarma) si ve Start menu vytvořit patřičného zástupce (soubor LNK). Zde uvedu příklady, jak takový soubor může vypadat:

53#"\SD-MMCard\AppLauncher.exe" "\SD-MMCard\iGO\iGo.exe"       

Uvedný zástupce spustí aplikaci iGo z karty, obrazovku nebude rotovat.

64#"\SD-MMCard\AppLauncher.exe" "\Navigator\TomTom Navigator.exe" 1 

Tento zástupce spustí aplikaci TomTom z hlavní paměti. Před spuštěním TT se obrazovka otočí o 90°, po ukonční TT je rotace vrátí zpět na původní hodnotu. Nezapomeňte, že číslo před mřížkou znamená, kolik znaků zástupce obsahuje a je třeba ho po úpravě zástupce patřičně změnit!

Jedinou vadou na kráse je fakt, že zástupci na Windows Mobile nemohou mít specifikovanou ikonu. Pokročilejší si samozřejmě mohou použít Resource hacker a patřičnou ikonu si do AppLauncher.exe dodat vlastní (i když mně se to s tím Resource hackerem nepovedlo, teoreticky by to jít mělo). Pokud používají AppLauncher pro spouštění více aplikací (např. jak pro TT, tak pro iGo), pak si udělají pro každou aplikaci vlastní kopii AppLauncher.exe s danou ikonou (a jednu dají k iGo, druhou k TT).

AppLauncher si můžete stáhnout zde. Protože někteří měli problémy s úpravou ikonky, zde najdete archív, který obsahuje dva AppLaunchery – jeden s ikonou iGO, druhý s ikonou TomTom. V ničem jiném se neliší – je třeba udělat zástupce úplně stejně jako v případě verze bez ikony. Vše použití zdarma a doufám, že bude dobře sloužit.

37 komentářů u „Spouštěcí utilita pro Windows Mobile (PocketPC)

 1. ahoj, asi jsem lama, ale z toho popisu jsem vůbec nepochopil jak to nastavim.
  mam ppc 2003 – bude to tam fungovat taky? standardně systém se neotáčí (ani to nenabízí)

  jinak Tom Tom Navigator.exe i AppLauncher.exe mam v cestě "Program Files\Navigator" a fakt nevim kam dopíšu celej ten výše uvedenej řádek….

  můžeš mi prosím pomoct?

 2. [3] Na PPC2003 nebude fungovat otáčení. Začal jsi dobře tím, že jsi nakopíroval AppLauncher k TT. Nyní potřebuješ vytvořit zástupce do Start Menu pro snadné spouštění. Na to můžeš použít např. Pocket Total Commander apod. Dejme tomu, že ho vytvoříš ve \Windows\Start Menu\Navigace.lnk a potom bude obsahovat ten řádek, který popisuju v článku. Nezapomeň v tom řádek upravid dle sebe. V Tvém případě bude vypadat asi takto:
  91#"\Program Files\Navigator\AppLauncher.exe" "\Program Files\Navigator\TomTom Navigator.exe" 1

 3. řešení pro PPC 2003 bez SE – prostě pro OS bez možnosti otočení displaye

  sice je to placený, ale zkusit se to dá na 3 neděle zadáčo a pak uvidíte

  Nyditot Virtual Display 5.02

 4. Tak jsem zadal vše podle jednoznačného návodu (díky za něj) TomToma mi to sice spustí, ale neotočeného ;o( Acer N30 Nevíte někdo kde soudruzi z NDR udělali chybu?

 5. [6] Tuším, tuším. Umí operační systém na Aceru N30 otočit displej? Obávám se, že nikoliv. Moje aplikace to sama nedovede, pouze "přikáže" systému, aby obrazovku otočil. Na to je třeba tuším WM2003SE či WM2005.

 6. Děkuji za odpověď. Od včerejška mám HP hx2700 / 2GB SD / 1GB CF a otočení funguje na jedničku. Murphy je ale stále přítomen a zase nefčí synchronizace přes BT ;o)

 7. Zdravím, předně děkuji za fakt super soft, který z Tomtoma dělá ještě lepší hračku. Ale rád bych poprosil o malé vylepšení – Tomtom totiž přebírá z nastavení OS i podsvícení a hlasitost zvuku.
  Bylo by možné např. v nové verzi přidat další parametry jako "nastav podsvícení na max a pak ho vrať kde bylo" – a obdobně s hlasitostí.
  Byl bych ti moc vděčný 😉 Díky moc HonzaS

 8. Ahoj,
  mám problém. Sehnal jsem si HP iPAQ rx5940, kde byl nainstalovaný Tomtom 6 (ovšem bez českých map). Tomtoma jsem smazal a nahrál si svého s českými mapami. Bohužel po instalaci nejsem schopen Tomtoma pustit naležato, tak jak je orientovaný iPAQ. Pokud si obrazovku před spuštěním dám nastojato, tak funguje vše ok. Ani by to moc nevadilo, ale držák, dodávaný s iPAQem je naležato, takže se snažím zjistit, čím to může být.
  Díky

 9. Ahoj,
  když přiřadím cestu k zástupcí,kterou má otevřít, tak mi vyskakuje chybové hlášení, že TT.exe"1 nelze najít.
  Víte někdo, co tam může být blbě?

  mrtvolkar

 10. Ahoj
  nevite o nejake podebne utilitce, ktera by ale cetla nastaveni z konfiguracniho souboru? Potrebuju v navigaci spustit aplikaci z SD karty. Navigace ale umoznuje spustit pouze program z cesty (vcetne nazvu souboru), kterou ma v ROM, tak ze to nemohu predat jako parametr.

  predem diky

 11. ahoj.
  bohuzel toto nejde pouzit. Po spusteni navigace se automaticky spousti jejich menu, no a ja potrebuji nahradit navigacni aplikaci, ktera se pousti prave z tohoto menu. Nemohu tedy ovlivnit odkud a co se bude spoustet (soubor musi byt MNAVDCE.EXE a ne tedy jen nejaky link). Umim ale spoustenou palikaci nahradit za jinou, ktera by mohla podle prednastavenych hodnot spoustet neco jineho nebo lepe potrebuji nejake nove spousteci menu. To se mi ale zatim nedari naprogramovat, jelikoz zatim neumim v .NET pro FW1 spustit jinou aplikaci.

 12. [19] Rozumím. Pokud potřebuješ jednu konkrétní aplikaci, když mi dáš cestu, udělám ti spouštěč natvrdo během chviličky. Načítání z konfiguráku můžu udělat, když budu mít čas, což minimálně tento týden nehrozí.

 13. Porad mi to neslo. At jsem pocital, jak chtel a prepisoval cisla pred #, porad chyba. Pak jsem jsem do zastupce napsal jen "/Program Files/TomTom…, teda bez cisla a bez # na zacatku a uz to bezi jak ma. Diky.
  FS LOOX 520, WM5.

 14. Dotaz – než si s tím začnu hrát, je možné přes tuto utilitku předat spouštěnému programu parametry na příkazové řádce? Bude to chodit i na WM2003SE?

 15. Zdravím. Tak se mi to asi po 4 hodinách podařilo otočit, jenže nyní je TomTom nečitelný, má rozostřený obraz. Nevíte co s tím? Mám WM6 a přístroj Asus M530W. Díky

 16. Ahoj, nebyla, protože není potřeba. iGo 8 si umí nastavit rotaci obrazovky samo nezávisle na nastavení systému. Po ukončení navíc vrací zpět hodnoty podsvícení, takže není jediný důvod, proč iGo 8 nespouštět přímo.

 17. Ikona zástupci samozřejmě přiřadit jde… Dělá se to tak, že do zástupce k tomu textu ještě připíšeš:
  ?adresa_souboru_s_ikonou,index_ikony
  Takže třeba:
  ?\\Navigator\\TomTom Navigator.exe,0
  Před otazníkem je samozřejmě mezera!
  Ale: Timhle způsobem nejde přiřadit ikony *.ico, jenom ikony v *.dll a snad i v *.exe (tim exe si nejsem jistej)…
  DLL se dá udělat třeba v Restoratoru nebo snad i v tom Resource Hackeru tak, že se tam nějak vloží zdroj *.ico a pak se to uloží jako *.dll

 18. Ahoj mohl bys nějak lépe popsat jakým způsobem jsi dostal do AppLauncheru ikonu Tomtomu? Tomtom 7 už má jinou (hezčí :-)), tak bych si ji tam chtěl dát. Díky za info

 19. Už jsem na to přišel díky jendovi. Stačí za text zástupce doplnit to co psal on, ale v cestě používat jen jedno zpětné lomítko a né dvě zasebou.

 20. Ahoj!
  Nevíte náhodou někdo, jak přimět iPAQ (rx5940) aby četl karty větší než 2 GB.
  Předem díky za jakoukoliv použitelnou radu.
  Novotný

 21. Program je výborný, funguje bezchyby, ale pokud si dám zástupce do windows a následně do TouchFlo 3D, tak se nakonec TomTom spustí normálně TouchFlo je sinější…

 22. S tím bohužel neporadím. Jednak jsem s TomTom Navigatorem dávno skončil a druhak TouchFlo 3D mi přišlo neskutečně nepoužitelné, takže to byla jedna z prvních věcí, kterou jsem vyrubal.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..