Robotický vysavač – inteligentní pomocník nebo hloupý smeták?

Rádi se obklopujete chytrými a užitečnými věcmi. Oceníte, když vám technika pomáhá ušetřit váš čas i za cenu toho, že nic není dokonalé a občas se ručnímu zásahu nevyhnete. Myčku, domácí multimediální centrum, spoustu dalších pomocníku, dokonce i sušičku už máte a nemůžete si nevšimnout fenoménu současné doby – robotických vysavačů.

Nejste typický konzument, který shlédne reklamu v televizi a je rozhodnut. Začnete se tedy o téma více zajímat a zjistíte, že zdaleka ne vše je takové, jak na první pohled vypadá. Všude se mluví o vysavači, ale sací výkony kolem 50W vypadají poněkud mizerně v porovnání s obyčejnými manuálními vysavači, které i v těch nejslabších variantách mají výkony přes 1500W, tedy více než 30x větší. Takže tito pomocníci nejsou až tak vysavače jako spíš mechanické smetáky, kde nečistoty sbírají kartáče (hlavní vespod a potom pomocné boční) a samotné vysávání pouze zajišťuje transport předpřipravených nečistot do zásobníku. Na rozdíl od klasického vysavače, kde nečistoty sbírá silný podtlak. Začnete čmuchat podraz.

Pozorně proto studuje materiály od výrobců, kde se to hemží termíny „revoluční a inteligentní řešení“, „inteligentní úklid“ apod. Písmenky „i“ začínající názvy snažící se vyvolat dojem inteligence (iRobot, iClebo…) vysokému očekávání napovídají. Logicky vás potom zarazí, proč snad ani jeden z nabízených robotů, a to napříč značkami, od nejlevnější čínských šuntů přes iClebo, CleanMate až po nejdražší Roombu, nenabízí program „uklidit byt“ nebo „uklidit místnost“. Pouze progam úklid, který je většinou omezen časem či kapacitou baterie. Fígl je totiž v tom, že tyto smetáky („vysavače“) prakticky žádnou inteligencí nedisponují. Fungují víceméně na tom principu, že po nárazu na překážku (ty lepší, jako třeba iClebo, to dokáží díky senzorům i bez nárazu) změní směr pohybu. To dělají dostatečně dlouhou dobu tak, že je velká pravděpodobnost, že už prošmejdili celou místnost. Úklid tak trvá zbytečně dlouho, robot naprosto nemá přehled, kde všude byl a co mu ještě chybí uklidit. Pokud vím, určitou výjimku představuje Roomba, jejíž roboti se snaží pohybovat aspoň trochu inteligentně a nikoliv pouze na bázi dostatečně dlouhé doby náhodných pohybů. Ale i tak – pokud máte rozsáhlejší byt, tak není divu, že takový „inteligentní“ robot potřebuje drahé „majáky“, aby věděl, kam se má dojet dobít. Prostě slibovaná inteligence se nám nějak vytrácí.

Pociťujete zklamání, že z proklamovaných inteligentních robotických vysavačů se klubou méně (Roomba) či více (všechny ostatní) tupé smetáky, které na úklid jdou hrubou silou. Zeptáte se několika dodavatelů, zda není na trhu něco koncepčně lepšího, ať už od nich či od jiného výrobce. Dozvíte se (jak se později ukáže, tak lživě), že nikdo nic lepšího nenabízí. Obrátíte se na doporučovaného zástupce Roomby (která z nabídky hloupých smetáků vypadá ještě nejinteligentněji), že byste si „inteligenci“ jejich robota rádi vyzkoušeli v praxi, jak slibují na webových stránkách. Inteligentní prodejce by se očekávanému trapasu vyhnul aspoň výmluvou, proč to nejde. Pokud se ale ani neobtěžuje odpovědět, asi ví proč.

Pocit zklamání dosahuje maxima. Těšili jste se, že si pořídíte inteligentního pomocníka a namísto toho zjišťujete, že vás všude akorát oblbují. Jenže pak to přijde. Opustíte ve svém pátrání zatuchlé vody českého trhu a na zahraničních diskuzních webech se dopátráte toho, že daleko na východ od nás jsou zase v něčem napřed. A že na asijských trzích existují výrobky, které jsou před těmi evropskými/americkými na míle vpředu. Dostavuje se slabounké chvění z nadšení, že není vše ztraceno. Pojem Samsung Hauzen vás dráždí. Potom shlédnete následující video:

Je to vaše první setkání s pomalu mimozemskou technologií, takže vám nejspíše uniklo, jak robot vrchní kamerou mapuje tvar zdí a výšku stropu, aby mohl lépe vytvořit virtuální mapu domácnosti a odlišit úklid pod nábytkem (krásně je to zřetelné zejména ve 4.-20. sekundě výše uvedeného videa, jsou to ty černé čáry vycházející z robota směrem ke stropu a stěnám). Ani jste nezaregistrovali, jak v čase 2:11 robot dokončil úklid a zcela cíleně se vydává ke své poměrně vzdálené a komplikovaně umístěné základnové stanici. Žádné zmatené pobíhání a hledání naváděcího paprsku základnové stanice. Tento robot ví, kde základnová stanice je, ví, kde je on a ví, kudy se má k základnové stanici dostat. Přesto, že vám podobné detaily napoprvé unikly, ve vás video zanechá ohromující dojem, že takhle nějak byste si umělou inteligenci představovali vy.

Pro porovnání přidávám video rádoby inteligentního úklidu se zmateným pobíháním tam a sem, který předvádí Roomba, která  u nás v testech podobných robotů bývá hodnocena jako nejlepší:

Pocit vzrušení se prudce zvětšuje. Začnete pátrat, co to vlastně je. A už je to tady. Žádná „inteligence“ spočívající v detekci překážek tupým narážením do všeho, ale infračervené senzory detekující překážky s předstihem. Žádná „inteligence“ spočívající v dostatečném počtu náhodných pohybů, ale inteligentní mapování a procházení prostoru. Žádná pilná, tupá krabice, ale inteligentní přístroj s kamerou, kterou snímá okolí. Studium anglického manuálu dokazuje, že TOHLE je to pravé. Vzrušení z nálezu je na maximu. Teď jen zjistit, kde se Samsung Hauzen VC-RE70V prodává u nás. Nikde. Tak v Evropě. Nikde. Tak aspoň v USA. Nikde. Na první pohled fantastický výrobek a prodává se pouze v Jižní Koreji.

Avšak přijde další pecka. Doba od publikace výše uvedeného videa pokročila a tudíž je logické, že Samsung mezitím uvedl novou řadu VC-RA84. O dvě generace novější model, opět dostupný jen v Koreji, pouze s korejským manuálem, korejskými popisky i korejským hlasem (ano, robot na vás mluví). Dle informací ze zahraničních diskuzí s odstraněním nedokonalostí předchozí generace, lithium-iontovou baterií, větší nádobkou na nečistoty a možností naplánování každodenního automatického úklidu. Trefa!

Rozhazujete sítě všemi směry. Chytí se malá rybka. V Kanadě něco nabízí. Přihořívá. Existuje prodejce, který nabízí něco podobného, taky od Samsungu, ale víceméně na úrovni VC-RE70V. Pátráte dál a zjišťujete, že mimo Koreu tento robot neseženete. To je problém, protože Korea je elektrifikována 220V na 60Hz, zatímco Evropa 230V na 50Hz. Zkontaktujete několik šťastných evropských majitelů korejské verze VC-RE70V, kteří vám potvrdí, že to funguje dobře i na 50Hz. Pátráte, kde to sehnat. Český Samsung vám odpoví, že se něco podobného chystá na příští rok i pro Evropu, ale dle očekávání víc nepomůže. Korejští prodejci poptávaní anglicky či neumělým automatickým překladem do korejštiny se ani neobtěžují s odpovědí. Přichází záchrana – eBay. Tam je ale v nabídce pouze starší VC-RE70V, zatímco vy jste už rozhodnuti, že nebudete dělat kompromisy a chcete to nejlepší, co momentálně na světě existuje. Tedy VC-RA84, ať už ve variantě modré VC-RA84V nebo měděně hnědé, VC-RA84VC. Naštěstí se stačí prodejce zeptat, zda by tento model nebyl schopen do ČR poslat, a zbytek je jen otázkou peněz. Za cenu ne o moc vyšší než Roomba máte zakoupeno a netrpělivě vyhlížíte poštu, kdy s balíkem dorazí. Předvánoční shon vše notně komplikuje, ale po desetidenním zdržení na frankfurtském letišti vše pokračuje dle plánu. Radost vám nezkazí ani clo a DPH. I tak jste s cenou mírně nad úrovní nejdražší Roomby, přestože za inteligentní Samsung byste v klidu zaplatili i víc. Krabici máte před sebou:

Takhle vypadá krabice, co dorazila

Jste hodně netrpěliví, co jste si to vlastně pořídili. Zda to bude fungovat tak skvěle, jak slibuje manuál, jak ukazují nejrůznější videa i jak si pochvalují ostatní majitelé. Po vybalení z krabice vypadá nádherně:

Samsung VC-RA84VC

Byť jste to očekávali, přesto vás trochu nepotěší pouze korejské popisky na vysavači, dálkovém ovládání, dobíjecí stanici i věžičkách (o nich bude řeč příště). Nastudovali jste si ale anglický manuál připravované evropské verze SR8830, takže s ovládáním víceméně problém nebude. Byť jsou určité rozdíly a to nejen v tom, že korejský originál má zmiňovanou li-ion baterii, ale umí třeba i to pravidelné uklízení, zatímco model SR8830 umí akorát odložený start.

A jak to celé může dopadnout? Pokračování příště, necháme robotu nějaký čas, aby ukázal, co umí, ne?

8 komentářů u „Robotický vysavač – inteligentní pomocník nebo hloupý smeták?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..