Kterak jsem si udělal aktivní držák pro Loox N560

Po zakoupení Looxe N560 mi kromě pomalejšího náběhu GPS vadila ještě slabá výdrž. Zhruba 3 hodiny do úplného vybití je velmi málo a na delší cesty zcela nepostačující. Sháněl jsem se po aktivním držáku do automobilu (tedy takovém, který PDA zároveň dobíjí), ale nebyl jsem úspěšný. Buď pro Looxe nic nebylo nebo šlo o držák do ventilační mřížky, což jsem nechtěl. Rozhodl jsem se tedy poškádlit mého vnitřního Pata a Mata a udělal jsem si takový držák sám.

 

Není to vůbec nic těžkého, pokud to někoho zajímá, zde najde popis, jak jsem to udělal. Koupil jsem si držák Dicota Keeper (již jsem ho jednou měl a byl jsem s ním velmi spokojen). Dále jsem sháněl dobíjecí kabel (CL). České obchody se jako obyvkle ukázaly jako vydřidušské (nejlevnější v ČR za 489Kč bez poštovného), jelikož na eBay jsem ho koupil za 293,70Kč vč. poštovného, s fakturou, objednán ve čtvrtek večer, dorazil v úterý ráno. Pak už jen 4m tenčí dvoulinky, jeden monojack 3,5mm a pár zbytků, které musí každý ajťák mít doma.

Bohužel nápad udělat fotky a dát to na web mě napadl celkem pozdě, proto zde nejsou fotky prvních kroků.

Z eBay za 300Kč s doručením až domů

1. Začal jsem tím, že jsem konektor z napájecího kabelu rozebral, celou zbytečnou krytku odstranil. Jelikož šlo o kabel nejen nabíjecí, ale i synchronizační, byly tam čtyři dráty a tak jsem si změřil, že napájecí jsou ty dva blíž ke kraji (v mém případě šlo o červený a černý). Všechny čtyři kablíky jsem odpájel a nepotřebné piny z původního konektoru jsem odstranil.

Zbytky konektoru

2. Bylo potřeba udělat něco, kde by konektor držel. Jako vhodný kus se mi jevila krytka na 5 1/4 mechaniku z černé PC bedny. Toto posloužilo jako základ Bohužel jsem měl pouze trošku prohnutou z nějaké zakulacené bedny, ale zas tak to nevadilo, protože byla třeba jen malá část a tam se zakřivení až tak neprojevilo. Odřízl jsem spodní část krytky, uřezal nepotřebné boky a pilníkem vyhladil.
S Looxem v držáku jsem si zaměřil, kde přesně musím otvor udělat. Vyvrtal jsem pomocné díry a pilníkem dodělal obdélníkový otvor pro konektor (tuším, že šlo 4x17mm). Když bylo hotovo, přilepil jsem konektor do otvoru vteřinovým lepidlem.

Vlepená část konektoru

3. Z dvoulinky jsem si udělal asi 15cm dlouhý „ocásek“ a ten jsem napájel místo původních kablíků. Na druhou stranu jsem přidělal samce z jacka. Protože z konektoru trčely konce pinů, bylo zřejmé, že je otázkou času, kdy se ulámou. Proto jsem celý kablík ohnul směrem dolů a zespoda zaaretoval kousky plastu a vteřinovým lepidlem. Z rozbité klávenice jsem vzal CTRL, odstranil boční část a vnitřní výztuhy a získal jsem tak vcelku úhlednou krytku na odhalenou část konektoru. Vteřiňák to jistí a černá fixa supluje nedostatek rozbitých černých klávesnic v mém okolí.

4. Aby napájecí konektor dobře držel, bylo nutné ho uchytit k Dicotě. Vyndal jsem původní nožičky a na zadní straně povolil dva šrouby tak, že se obě části držáku uvolnily a vyměřil jsem, jak velkou část mohu do vzniklé škvíry zastrčit. Pomocný obdélníček patřičných rozměrů jsem vyřízl z plastikové (telefonní) karty a přilepil ke konektoru zespoda. Pak stačilo vzniklý díl zastrčit do držáku a vzadu přitáhnout šrouby. Celé to má dvě výhody – pevně to drží, aniž by se Dicota musela nějak poškodit a navíc je to díky plastu z karty pružné.

Krájím kartuPřilepeno

5. K původnímu kabelu od CL jsem připájel 3,5m dlouhý zbytek dvoulinky (pozor na polaritu!), zaizoloval spoje a na konec dal samici od jacka. Tuto dvoulinku jsem protáhl od zásuvky palubkou ke spolujezdci vpravo, u pantů dveří vyvedl dopředu do škvíry mezi čelní sklo a palubku až k A-sloupku u řidiče. Díky použitému jacku se dá držák pohodlně vyndat a zbytek kabeláže zůstává na svém místě.

Pohled z boku

Pohled zezadu

6. Looxe dávám do držáku tak, že zacvaknu spodní stranu, pak horní stranu a nakonec posunu doleva tak, že nabíjecí konektor krásně vklouzne dovnitř. V tom je asi největší problém, aby člověk dobře vyměřil, jak vysoko musí udělat díru pro vlepení konektoru. Jelikož mám Looxe na šířku na A-sloupku (foto dodám později), celý držák je opřený o A-sloupek onou klávesou CTRL (viz bod 3).

Pohled shora

V autě to vypadá následovně:

V autě

 V autě - u dálky
Najezdil jsem s tím přes 2000 km a nemá to jedinou chybu. V autě se neválí žádné kabely, černý držák ladí s černým interiérem a vždy dobité PDA potěší. Celkové náklady vyšly na 650Kč za držák, 293Kč za autodobíječku + 50Kč za kablík a jack, celkem tedy těsně pod 1000Kč, což je myslím skvělé. A protože jsem manuální nemehlo, řekl bych, že se případné výroby nikdo nemusí bát.

 !++6++!

6 komentářů u „Kterak jsem si udělal aktivní držák pro Loox N560

 1. Povedené udělátko:) Před týdnem jsem si taky koupil n560, ale ještě nemám paměťovou kartu(už je na cestě z netovýho shopu), takže zatím na navigaci jen koukám na netu:)

 2. Uvažuji o koupi tohoto PDA, ale až příliš se rozebírá problematická GPS. Jak to doopravdy je:
  1) jak dlouho trvá náběh poté co to dám do kolébky v autě?
  2) jaký příjem je v budově? Případně lze s tím plánovat cestu v budově?
  Díky

 3. [2]
  1) No to je právě ten problém. Stalo se mi, že jsem dojel do cíle, vypnul PDA, šel něco vyřídit a za půl hodiny jsem se vrátil zpět, zapnul a pozice byla za 10s obnovena. Jindy (nejčastěji) to trvá tak 3-5 minut, ale jsou i případy, kdy PDA zapnu, objektivně vidí 5-7 satelitů na slušné úrovni, a na signál čekám 20-30 minut (!).
  Třeba letos v Turecku jsem šel z Efezu do Selčuku, je to tam totální rovina. Satelitů bylo vidět opravdu plno, a přesto jsem na určení pozice čekal přes 18 minut. Po Vánocích to nesu na reklamaci, tak uvidíme.

  2) Plánovat jde zcela bez problémů bez signálu. Co se týče příjmu v budově, tak se prakticky nekoná. Pravda, zase mám zkušenost z Turecka, kde ležím v hotelu na posteli, plánuji procházky po Instanbulu a najedno koukám, že mi to přepočítává, protože to chytlo (pravděpodobně skrze velké okno) signál.

  Zkrátka a dobře – GPS přijímač je tak na hranici použitelnosti. Většinou funguje dobře, občas by to člověk nejraději rozšlapal, ale když si představím, že bych s sebou měl tahat externí GPS (to jsem dělal s minulým PDA zhruba rok), tak si zase říkám, že to tak špatné není 🙂

 4. [3] Jsem zvědav co ti na reklamaci řeknou. Už jsem slyšel i názor, že možná existuje nějaká špatná série, která s tím má problém. Protože si někteří zase nestěžuji. 3-5 minut je v pohodě, ale cokoliv více je blbé. Kdy jsi PDA kupoval? Zavrhl jsem externí GPS a přemýšlel, jestli je to opravdu takový opruz to nosit a jsem rád, že jsi mi to potvrdil jako zkušený uživatel:) Každopadně ještě zvažuji ještě Asus A639, ale zase nemá VGA displej :-/
  Díky.

 5. [4] No právě. Kombinace PDA s VGA a GPS je jediná na trhu – N560. Po cca půlroce se mi nechce z ničeho slevovat (GPS, VGA, integrovaná lehká záležitost) – je to návykové.
  S tou externí GPS se údajně dá žít dobře v autě – píchne se na napájení (CL), schová někam do kufru a je to. Já jsem měl dřív HP rx3715 a tam se stávalo, že pokud jsem vypnul PDA se zapnutou BT komunikací, už jsem ho nezapnul (musel jsem dělat reset), navíc kolikrát jsem měl chuť GPS použít (změřit výšku, rychlost, najít POI) a tahat kvůli tomu s sebou pořád extra krabičku nebylo řešení.

 6. Mně se Loox takhle na palubce v létě při navigaci přehřívá, ale něco podobnýho udělám do mřížky, aby byl chlazenej.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..