Samsung VC-RA84VC je inteligentní robotický vysavač – zkušenosti

Robotický vysavač již máme skoro dva měsíce, takže si mohu dovolit udělat nějaké reálné závěry, oproštěné od prvotních nadšení a zklamání. Zde jsou.

Jak jsem psal posledně, konečně dorazil vytoužený robotický vysavač. V krabici toho bylo požehnaně: kromě samotného robotka ještě (dle očekávání korejský) manuál, dva náhradní boční kartáče, náhradní hlavní kartáč, náhradní HEPA filtr, dálkové ovládání, dvě věžičky (o těch bude řeč později) a samozřejmě základna, které říkáme domeček. Plus baterie do věžiček i dálkového ovladače.

Netrpělivě instaluju domeček na prvním místě, které splňuje kritéria dle manuálu – půl metru volného místa doprava i doleva a metr volného místa před domečkem. Jakmile je nabito, jde se testovat. Nastudování anglického manuálu pomohlo, takže je zhruba jasné, co se má dělat. Spouštím automatický úklid a sleduju, jak se robůtek chová. Přijetí příkazu k úklidu komentuje příjemným ženským hlasem. Doufám, že ten příjemný korejský hlas neříká „Nehoň mě do práce, lenochu a ukliď si raději sám“, ale „Spouštím automatický úklid, za chvíli to tu bude jako ze škatulky“. Každý pohyb samozřejmě srovnávám s tím, co jsem viděl na různých videích na Youtube i jinde.

!~~1/Image/samsung/uklid1.jpg|Nabitý a připravený v domečku|robot~~!

První test

Vskutku, vše vypadá perfektně. Robot jezdí v pravidelných pohybech, před stěnou či nábytkem zpomalí a překážky se jen dotkne. U menších překážek je vidět, že disponuje rozhodovací logikou: zkusí do překážky párkrát drcnout a pokud se překážka nehne, objede ji. Za chvíli má testovací úklid za sebou. Na displeji se mu objeví End (kupodivu anglicky), zřetelně zpomalí a jede do domečku. Přesně jako na videu, domeček nehledá, on totiž ví, kde je. Jede najisto. Před domečkem se párkrát zavrtí, nasměřuje a zaleze do něj. Ozve se gong a korejská hláška, kterou odhaduji na „jsem v domečku, nabíjím“. Otvírám zásobník na prach a nevěřím svým očím, kolik špíny v něm je. Kdybych žil v nějakém zasviněném brlohu, asi bych se nedivil, ale protože manželka doma denně, případně obden, zametá, robůtek se potýkal víceméně s běžnou špínou plus testovací hrstkou rýže, kterou jsem mu na podlahu rozsypal.

A první nedostatky…

Přesto jsou první dojmy ne úplně přesvědčivé. Například testovací hrstka rýže nebyla dobře uklizená a to, jak jsem opakovanými pokusy ověřil, z těchto tří důvodů:

 1. Většina nevysátých zrnek rýže byla ta zrnka, která zapadla do prohlubně mezi dlaždice. Hlavní rotační kartáč na ně nedosáhl. Pravda je, že kdybych rýži rozsypal na plovoucí podlaze či koberci, poradil by si s ní robůtek lepší.
 2. Sací výkon je opravdu malý. Stačí na prach i většinu špíny, ale poměrně těžká zrnka rýže samozřejmě vysát nedokáže, což v kombinaci s předchozím bodem způsobilo, že asi tucet zrnek rýže z celé hrsti zůstalo nevysátých.
 3. Boční rotační kartáče, které vymetají rohy, se v maličkém množství případů ukázaly jako kontraproduktivní, protože o ležící zrnko rýže zavadily tak, že jej odhodily na již uklizenou plochu. Zde jsem poprvé narazil na to, že přílišná inteligence je na škodu. Proč? Protože kdyby Samsung uklízel stejně, jako ostatní, tzn. šmejdil náhodnými pohyby, dokud by neusoudil, že šmejdil dostatečně dlouho na to, aby bylo uklizeno, tak by nevěděl, že tuhle plochu už uklízel a odhozenou rýži by pravděpodobně při některém z náhodným přejezdů vysál. Jelikož však Samsung uklízí systematicky a tudíž ví, kde už byl a co už uklidil, na jednou uklizené místo se logicky nevrátil.

Další dvě nemilá překvapení se týkala toho, že robůtek určitá místa vynechal. Opět to souvisí s jeho inteligentním pojetím úklidu, protože kdyby se Samsung nepokoušel o inteligentní pohyb, ale šmejdil náhodně, tak se mu to nestane. Jak jste asi viděli na videu z minulém povídání, tento Samsung uklízí zhruba takovýmto pohybem:

!~~1/Image/samsung/uklid1.gif|Schéma pohybů při úklidu|robot~~!

To má samozřejmě své obrovské plusy. Zaprvé pokud jste během úklidu v místnosti, tak potěší, že můžete předvídat, kdy k vám robůtek dorazí a uhnout mu podobně, jak uhnete manželce, aby vás nepodmetla, zatímco při náhodném šmejdění byste museli pohyb robota sledovat bedlivěji. Zadruhé díky tomu značně zkracuje dobu úklidu, protože místo uklízí jen jednou a navíc jezdí systematicky, tzn. efektivně. No a v neposlední řadě člověka potěší, když na robůtek kouká, že se chová inteligentně a nejezdí jak blbec, byť je to pouze o pocitu. Problém je v tom, že v určitých případech tento Samsung nejezdí kolmo a rovnoběžně na zeď,ale pod určitým úhlem:

!~~1/Image/samsung/uklid2.gif|Schéma nekolmých pohybů|robot~~!

Obrázek je samozřejmě přehnaný, ve skutečnosti to až takhle drsně nevypadá, šlo o nastínění principu, že ve skutečnosti plošky obarvené na fialovo zůstanou neuklizené.

Druhý problém je podobný. Robůtek má průměr cca 40cm a jezdí v pásech zhruba stejně širokých. Někdy při úklidu narazí na malou překážku na nevýhodném místě, viz modrá tečka na obrázku.

!~~1/Image/samsung/uklid4.gif|Správné objetí překážky|robot~~!

!~~1/Image/samsung/uklid3.gif|Někdy zůstane vynecháno|robot~~!

No a zajímavé je, že někdy se pohybuje dle prvního obrázku (a potom zůstane neuklizená jen část v nejbližším okolí překážky, což dává smysl, jinak to nejde udělat), ale někdy jede podle druhého obrázku a vedle překážky nechá navíc neuklizený kousek, který chybí do dalšího „pásu“.

Další nedostatky

Abych dokončil seznam všech nedokonalostí, kterými nás náš robůtek za celou dobu zaskočil, uvedu je.

Určitě nepotěší citlivost na konce kabelů a oděv na podlaze. Kabely namotá na boční kartáče, korejsky si postěžuje a čeká, až mu pomůžete. Jediné řešení je nenechávat volné konce kabelů na podlaze. To samé oděv. Robot na něj najede, kus ho do sebe dostane hlavním rotačním kartáčem a když zjistí, že se z toho nedostane (i když nutno dodat, že trpělivost má obrovskou), vyžaduje ruční zásah. Protože robůtek nemá jistotu, že jste ho po osvobození od kabelů či oděvu položili na stejném místě, kde uvízl a tudíž ztratil přehled o tom, kde již uklidil a kde ne, začíná úklid znovu od začátku.

Dále existují výjimečné, ale přesto takové situace, kdy robůtek uvízne pod hranou nábytku. V dětském pokoji máme skříňku na nožkách a její dno je v takové výšce nad podlahou, že pod skříňkou zůstává jen tak málo volného místa, že se tam robot nevejde. Bohužel má ale dno skříňky oblé hrany, takže když ke skříňce robot přijede, zjistí, že se tam nemůže vejít a zkouší, jak moc pevná překážka je (zda by ji třeba jen neodstrčil). Tak v 50% případů bohužel zatlačí tak, že po oblé hrana skříně jeho oblé tělo trochu sklouzne a jak ho kolečka tlačí dopředu, zadní část robůtka se nadzvedne, kolečka zůstanou ve vzduchu a z toho se robot nemá šanci dostat. Viz obrázek z boku. To zelené je podlaha, to hnědé skřínka a to červené zaseklý robot s nadzvedlou zadní částí.

!~~1/Image/samsung/uklid5.gif|Přehnanou horlivostí se dokáže zaseknout pod nábytkem|robot~~!

Poslední, i když jen relativní, nevýhoda je opět vztažena k jeho přílišné inteligenci. Již několikrát jsem zmínil, že si robot pamatuje, co uklizené je a co není. Občas se stane, že zvlášť v náročnějších místech (myšleno co do různých překážek) má dojem, že může uklidit ještě víc, než uklidil (protože úplně všude se kvůli překážkám nedostal) a potom je neuvěřitelně zarputilý. Jednou jsem ho pozoroval a on se 20 minut pokoušel dostat na místo, kam se prostě dostat nešlo. To zákoutí tvořil stůl, skříňka, stolička a sedačka. Právě ta sedačka se na plovoucí podlaze dala snadno odstrčit, což si robot samozřejmě „očuchal“ a neustále zkoušel na to místečko (ve skutečnosti tak 20x20cm) dostat a teprve po asi 20 minutách to vzdal. Na druhou stranu pokud by to někoho znervózňovalo, tak robůtka prostě pomocí dálkového ovladače pošle do domečku.

Tak má smysl nebo ne?

Někoho možná mohly předchozí odstavce utvrdit v myšlence, že veškerá inteligentní automatika je na pytel, protože má výše uvedená slabá místa. S tím se osobně rozhodně neztotožňuji, protože jsem přesvědčen, že výhody automatiky převažují nad určitými nedostatky. Zvlášť když navíc neexistuje technologie, která by nedostatky neměla. Za zhruba dva měsíce provozu bych rozhodně neměnil, protože jako pomocník je tento vysavač skvělý.

S těmi nevýhodami bych to viděl podobně jako třeba s myčkou na nádobí. Když se u nás začaly myčky objevovat, hospodyňky remcaly, že je to na nic, protože se do toho nesmí dávat  kdejaké nádobí, je potřeba čekat, než se myčka zaplní, aby se nepouštěla poloprázdná, že zaschlou těžkou špínu to neumyje a kdoví co ještě. Postupem času hospodyňky přišly na to, že se stačí myčce mírně přizpůsobit například typem používaného nádobí a tím, že věci, o kterých vím, že je myčka umýt nezvládne, tam nedávám a poté se z myčky stane skvělý pomocník, co ušetří spousty práce, protože zhruba 95% nádobí umyje dobře a na hospodyňce tak zbývá ručně dodělat jen 5%.

Stejně tak i u robotického vysavače je třeba počítat s tím, jaká má omezení a kde má slabiny. Pořád je to jen kus plastu, byť s motorkem, kamerou, senzory a mikroprocesory, ale kvalitu ruční práce stoprocentně nenahradí. Ale dokáže automaticky uklidit většinu toho, co by jinak člověk musel dělat ručně sám. Není o moc lepších pocitů, než když před odchodem z bytu posbíráte ze země to, co nechcete vysát, a pustíte robotka. Než se vrátíte z procházky či z návštěvy, máte uklizený byt a robůtek spokojeně odpočívá v domečku. To je opravdu skvělé a to umí výborně.

Co je na něm tak skvělé?

Velmi oceňuji zejména je kvalita úklidu. Ačkoliv mohou nastat momenty, kdy některé menší místo je vynecháno (většinou jde o drobnost do cca 4 čtverečních decimetrů), většinou prošmejdí a uklidí vše velmi pečlivě. Víceméně se dá říct, že vysaje vše kromě velkých částí (řekněme větších než dlaň, například papír, uschlé listy z květin apod.) a špínu, která je na podlaze tak přilepená, že je třeba místo navlhčit. Jinak je úklid fakt bezvadný. Robot byl například schopen prolézt i mezi stojanem vánočního stromečku a zdí, kde bylo tak 50cm místa, a uklidit i za vánočním stromečkem. V kuchyni pod kuchyňským stolem taktéž proleze kde co, i když samozřejmě mezi nohy židlí, je-li otvor menší než robot sám, se nedostane. Snaží se však židle posunout.

Moc pěkná je také ohleduplnost k nábytku. Když jsem viděl konkurenční produkty, jak plnou silou narážejí do zdi i nábytku, nevyvolává to ve mě moc příznivý dojem. Samsung před nábytkem i zdí zpomalí a jak jede až k překážce, aby vše vyčistil, jemně se jí dotkne. Bohužel to platí pouze pro rozměrné překážky, drobnější typu noha od židle i Samsung pozná pouze nárazem.

Výborný je také úklid v rozích. Samozřejmě tím nemyslím roh místnosti, kde se potkávají dvě zdi, protože vzhledem ke kulatému tvaru robůtku se až úplně do rohu dostat nedá, mám na mysli roh mezi podlahou a stěnou. Dva boční rotační kartáčky naženou špínu pěkně na hlavní kartáč.

Naplánování úklidu znamená, že v danou hodinu robot každý den vyjede a začne uklízet. Výborná vlastnost, protože není třeba zapínat ručně a navíc vás donutí pravidelně uklízet z podlahy

Jednou z největších výhod inteligentního chování našeho Samsungu je rychlost úklidu. Protože uklízí inteligentně a tudíž efektivně, trvá mu úklid našeho 75m bytu zhruba 40 minut. Samozřejmě, že je v bytě nábytek, nepouštíme ho do koupelny či na záchod, takže reálně uklizená plocha je menší, ale na druhou stranu je v bytě spousta překážek a hůř dostupných míst a přesto všechno zvládne poměrně rychle. Při kapacitě akumulátoru (Li-Ion, na rozdíl od připravované evropské verze) cca 120 minut úklidu je zřejmé, že náš byt by uklidil na jedno nabití třikrát.

Další z výhodou inteligence Samsungu je to, že nehledá domeček, ale ví, jak se k němu dostane. Obyčejní, hloupí roboti hledají domeček dle neviditelného IR paprsku, který domeček vysílá. Domeček tedy musí být umístěn tak, aby byl paprsek z dálky viditelný. Pokud navíc máte složitější byt, je třeba po cestě k domečku robotu stavět tzv. naváděcí majáčky, aby se dokázal sám vrátit. Samsung nikoliv. Poměrně záhy jsme zjistili, že ačkoliv manuál tvrdí, že domeček je třeba mít na volné ploše, my jsme ho dali mezi pohovku a zeď, kde se robot vejde víceméně jen tak tak, a přesto si vždy domeček najde a bez problémů se v něm zabydlí (tzn. najde takovou pozici, aby se dobíjel), viz schéma při pohledu shora:

 !~~1/Image/samsung/uklid7.gif|Takhle drsně jsme umístili domeček|robot~~!

Skvělá je i funkce automapování bytu. Viz obrázek, robot je za postelí v pokoji na obrázku vlevo nahoře. Dám-li mu v této chvíli pokyn k návratu do domečku, tak pojede po trase, kterou jsem namaloval modře. Přesně tak, jak je namalováno, žádné „čmuchání“ kolem stěn, žádné hledání naváděcího paprsku. Takže i během úklidu komplikovaného bytu se nestane, že by robot zůstal někde viset kvůli slabé baterii a tomu, že včas nenašel domeček:

 !~~1/Image/samsung/uklid6.gif|Návrat do domečku je po ideální trajektorii|robot~~!

 

Dálkové ovládání je prima, protože někdy je třeba úklid přerušit a je podstatně jednodušší vytáhnout dálkový ovladač než chytat uklízejícího robůtka a mačkat na něm čudlíky.

Výborná je také možnost úklidu nádobky na prach běžným vysavačem tak, že otevřu víčko, přiložím hubici a prach vysaju do vysavače.

Někdy se hodí i důkladný režim čištění, kdy robot celý byt uklidí 2x. Protože po jednom úklidu ve výjimečných případech může zůstat něco neuklizeného, dvojnásobné čištění tuto možnost prakticky vylučuje a přitom díky rychlosti úklidu trvá zabere málo času.

 

 

Dostatečný sací výkon na prach, který efektivně filtruje přes HEPA filtr. Ačkoliv v určitých případech (viz zkouška s hrstí rýže) by vyšší sací výkon nebyl na škodu, na běžné smetí a hlavně prach bohatě stačí. Množství prachu, které vysaje, je celkem neuvěřitelné. Toto je obsah zásobníku po vysátí 80% našeho bytu, přičemž musím podotknout, že předchozí úklid dělal robotek před 24 hodinami:

 !~~1/Image/samsung/uklid2.jpg|Tolik prachu se nám v bytě usadilo za 24h|robot~~!

V neposlední řadě je skvělá nízká hlučnost. I večer, kdy člověk vnímá hluk více, protože je kolem ticho, mám někdy problém robotka slyšet, pokud je za zavřenými dveřmi. Ve stejné místnosti se dá koukat i na televizi, ale je třeba maličko zesílit zvuk.

Fantasticky také působí senzory polohy, pravděpodobně akcelerometry. Jednou jsem robotka zavřel v pokoji, aby to tam uklidil a zapomněl jsem na něj. On šmejdil u dveří, aby se mohl dostat ven a já, jak jsem otevřel dveře do pokoje, jsem ho poměrně drsně odhodil do místnosti. Přesto věděl, kde je, protože ačkoliv byl předtím za dveřmi, tzn.na jiném místě a jinak natočen, otočil se směrem ke dveřím a zamířil si do obýváku, kde má domeček. Škoda, že stejně inteligentní chování nepředvede v případě uvíznutí, kdy informaci o své poloze v bytě ztratí.

Na co jsou věžičky?

Jak jsem již psal, balení obsahovalo také dvě věžičky. Je na nich přepínač vzdálenosti (1, 2, 3 metry) a přepínač režimu. Na rozdíl od majáčků, které používají hloupí roboti na to, aby se dokázali dostat k základně, tyto věžičky mají dva režimy. Trvalá závora a dočasná závora.

Trvalá závora (dioda na věžičce bliká červeně) znamená, že věžička vysílá paprsek, který robůtek vnímá jako zeď. Dané místo by neměl v žádném případě přejet a to ani v situaci, kdy se vrací do domečku. Používám tento režim u věžiček například v dětském pokoji, kde jedna brání robůtku vjet pod nebezpečnou skříňku (viz výše) a druhá hlídá místo, které má dcera na hraní, je tam spousta hraček, plyšáků a dalších věcí, do kterých se robůtek pravidelně zamotával.

Dočasná závora (dioda na věžičce bliká zeleně) znamená, že dané místo smí robůtek přejet až tehdy, kdy místnost, ve které se nachází, celou důkladně vyčistil. Zkoušel jsem to párkrát použít, nicméně nějak jsem nepřišel na to, k čemu bych to prakticky využil. Navíc se mi zdálo, že to funguje ne úplně správně. Jednou jsem udělal test, že jsem robota zavřel dočasnou závorou v místnosti, kde má domeček, on místnost vysál a pak se vrátil zpět do domečku a s úklidem skončil, jako by závora byla trvalá a nikoliv dočasná. Nějak víc jsem to nezkoumal, možná bych na to přišel, co to bylo za problém.

Možná zlepšení

Jakkoliv se už nyní jedná o velmi dobře použitelného pomocníka, vidím zde mnoho oblastí, kde by mohlo dojít ke zlepšení. Berte to tak, že stejně jako třeba čtyřzonová klimatizace v autě potěší, ale není bezpodmínečnou podmínkou toho, aby se s autem dalo někam dojet, podobně je na tom tento robot – funguje dobře, ale kdyby byl v něčem lepší, potěšilo by to.

 1. Rádiové dálkové ovládání, nikoliv infračervené s omezeným dosahem. Resp. ne že by byl problém s dosahem co do vzdálenosti, ale když robot momentálně šmejdí na druhém konci bytu, přes všechny překážky se k němu IR paprsek nedostane.
 2. Lepší detekce stěn a kolmého pohybu. Problém s nekolmým pohybem v místnosti jsem již popisoval. Ačkoliv po určité době robot svou polohu zjistí a začne se pohybovat kolmo na stěny, myslím, že je zde prostor ke zlepšení. Pokud se blíží k překážce, měly by mu senzory vzdálenosti napovědět, zda k ní míří kolmo (pravý i levý senzor hlásí stejnou vzdálenost) nebo ne.
 3. Lepší zvládání překážek. Zdá se mi, že robot je příliš fixován na úklid v pásech, které jsou široké jako on. Neměl by být takový problém pracovat s větší granularitou a „objevit“ tak místa, která při stávajícím způsobu úklidu zůstávají „neodhalena“
 4. Propojení s PC, nejlépe přes bluetooth. Robot je poměrně inteligentní, mapuje si tvar bytu, překážky apod. Velmi dobře si dokážu představit, že bude existovat obslužný software na PC, který vytvořenou mapu dokáže zobrazit v podobně blízké půdorysnému plánku. Další možnosti jsou prakticky neomezené, mně by se velmi líbila možnost na onom plánku označit pevné, trvalé překážky (zdi, nábytek) a pohyblivé, ale částečně pevně umístěné překážky (dveře). Neoznačené překážky by byly dočasného charakteru (osoby, drobný nábytek typu židle apod.). Daly by se perfektně označit zóny, kam nesmí, například v dětském pokoji hrací koutek a problematická skříň. Mimo to by se dalo snadno označit, kde je jaká místnost a pojmenovat si je. To by umožnilo další skvělé funkce jako „jdi uklidit kuchyň“ nebo selektivních plánovaných úklidů typu „kuchyň každý den v 10, dětský pokoj obden v 13, obývák obden v 8 a ložnici v neděli v 10“.
 5. Určitě by nebylo od věci zpřístupnit aktualizace softwaru, takže by vylepšený algoritmus mohl být dostupný i pro starší modely. Ne že by si firma kanibalizovala prodej nových modelů, ale možnost by potěšila.
 6. Inteligentní detekce překážek a rozpoznání kritických míst, například povalující se kabel
 7. Větší počet citlivějších senzorů, aby docházelo k detekci i těch nejmenších překážek.
 8. No a třešničkou na dortě už je jen představa hlasového ovládání. Rozsype se mi na něco na zemi, já zavolám „smetáku, uklidit“, on rozpozná pokyn, lokalizuje, odkud hlas přišel a na místě provede lokální úklid svinčíku.

Uvidíme, myslím si, že některých z výše uvedených vychytávek se během pár let dočkáme. Každopádně i kdyby ne, z robůtku mám velmi dobrý dojem, je to skvělý pomocník, co ušetří hodně práce.

 

85 komentářů u „Samsung VC-RA84VC je inteligentní robotický vysavač – zkušenosti

 1. [1] To je otázka. V manuálu se píše o prazích cca 1cm vysokých, což jsou víceméně přechodové lišty, které máme doma a které pochopitelně zvládá bez zaváhání. Na druhou stranu jsem na vlastní oči viděl, jak robůtek prolezl (byť s problémy a asi na třetí pokus) takovéto schůdky, co máme doma:
  http://www.rojaplast.cz/images/200000179-6e0b76f041/WR2061.jpg

  A ta spodní trubka je řekl bych tak kolem 2cm, takže je možné, že by robůtek překonal i vyšší prahy než 1cm.

 2. Tak mi dnes z Koreje taky dorazil VC-RA84V (modrý). Zatím jsem ho nechal jezdit jen chvilku a zdá se, že na koberci se docela potí 🙂 ale kde na něm projel (bílý koberec, tak na něm jde vidět skoro vše), byl uklizený dobře. Pak na vyhodil chybu C 07 🙂 Dle manuálu k SR8830 (ke stažení zde: http://www.samsung.com/download/FileView.aspx?cttfileid=2557813&type=Vacuum+Cleaner&typecode=26&subtype=Canister+Type&subtypecode=2601&model=SR8830&filetype=UM&language=… ) se zdá, že se něčím zašpinily sensory hlídající spadnutí ze schodů. Možná to bylo tím, jak najel na černou část koberce, od které se asi neodráží světlo. A nebo to taky znamená u tohoto modelu něco jiného, korejsky neumím 🙂 Tak jsem ho poslal do nabíječky, ať se pořádně dobije.

 3. Tak potvrzeno, černé části koberce mu dělají problémy a nechce na ně najíždět. Tak jsem mu přelepil všechny 3 schodové senzory bílým papírem a už jezdí i na černé části koberce 🙂 U schodů máme dveře a případně tam můžu dát věž nebo přiloženou pásku, přes kterou by neměl přejet.

 4. No vida, to je docela zajímavá informace. Každopádně jsem rád, že se našel někdo další s chytrým Samsungem. Přeji aspoň tak velkou spokojenost, jakou s ním mám já.

 5. Co se stane, pokud nestihne uklidit byt na jedno nabiti baterie? Vykasle se na zbytek jako Roomba a spol. nebo po nabiti pokracuje? Mam docela velky byt (cca200m2) bez nejakych dveri apod. a byl bych rad, kdyby ho uklidil v me nepritomnosti automaticky cely.

 6. Kupoval jsem ho na eBayi. V Koreji jsem to objednat chtěl, ale nikdo to do ČR nepošle.

  Co se stane, pokud nestihne uklidit? To jsem ještě nezkoušel, nicméně předpokládám, že se po nabití vrátí tam, kde přestal. Minimálně by tomu odpovídal popis programu "Důkladný úklid", kde je takové chování zmíněno.

 7. Vis jeste od koho jsi to koupil, nerad bych nekomu naletel, vzdycky je lepsi kupovat uz od nekoho vyzkouseneho. A jak je to s opotrebitelnymi nahradnimi dily jako hepa filtr, kartacky se casem jiste taky ojedou atd…

 8. Filtr i kartáčky jsou tam náhradní a do té doby doufám, že bude v Evropě k dostání očesaný model, který má ale tyto díly stejné. Kdyby ne, tak eBay to jistí. Prodejce, od kterého jsem to koupil, má ID misokorea. Byl velmi vstřícný a vyšel vstříc i s deklarací zboží a jeho hodnoty.

 9. Jeste jsem se chtel zeptat, nebudou problemy v podkrovni mistnosti?
  Na videu jsem si vsiml, ze robot kontroluje mj. kolme steny. Nevim z jakeho duvodu, zkousel jste nekdo jak se chova pri silmych stenach?

 10. Ja ho kupoval na ebay od prodejce s nickem iapplebuy. I kdyz napsal na krabici malou cenu, tak si ho na celnici vybrali a musel jsem platit DPH.
  Uz se nam ho podarilo trochu poskrabat, kdyz vjel pod topeni a najel na kabely 🙂
  Ja myslim, ze se siknou strechou problem nebude.

 11. Zdravím všechny, tohodle drobečka bych si také rád pořídil, ale teď koukám, že se na trh (český) dostaly dva modely: SR8845 a SR8855, přičemž model 8855 mi přijde totožný s tím zde popisovaným. Nevíte někdo v čem se můžou lišit (krom vzhledu)? Na oficiální prezentaci:
  http://www.youtube.com/watch?v=lxf99dELmJU&feature=related
  zmiňují že bude na trhu od konce dubna, ale několik českých firem ho již nabízí (jestli je opravdu mají to zatím netuším). Na ebay jsem koukal a model ra84vc vychází kolem $550-$600 což je asi o 1000Kč méně než "český" SR8855.
  Díky za poznatky.

 12. Co vím, tak to neumělo každodenní úklid a mělo jen NiMH baterie. Je ale možná, že 8855 je srovnatelný s tím, co máme doma. Každopádně česká cena je velmi, velmi dobrá.

 13. Tak mám 8855 už doma. Včera jsem ho objednal a dnes dorazil. Dle manuálu (českého, ale i anglického co jsem nalezl na internetu) umí každodení úklid. Jsem přesvědčen, že se jedná jen o nepatrnou modifikaci pro evropský trh. Oba modely (8855 a RA84VC) jsou označeny jako čtvrtá generace. Baterie má opravdu NiMH, což na druhou stranu moc nevadí, neboť LiPO jsou dost zákeřné baterie a asi bych měl strach ho nechávat doma bez dozoru. LiPo mají tendenci při špatném zacházení (nabíjení a vybíjení) explodovat či se vznítit. Tímto nechci strašit majitelé verze s LiPo, jen na to upozorňuji 🙂

 14. Tak to gratuluju a doufám, že se podělíš o zkušenosti. Jen poznámka – korejský (čili i ten můj) mají baterie LiIon, nikoliv LiPol.

  Celkem dost by mě zajímalo, zda ten evropský model opravdu má nějakou ochranu proti namotávání kabelů (o které jsem v popisu na českých e-shopech četl), protože právě namotání kde čeho je jednou z největších slabin tohoto pomocníka.

 15. Mam SR8855 doma par dnu, ale zatim jsem nemel moc casu na zkouseni. S ochranou proti namotani je tezko rict, na bocni kartac se mi namotal provazek, a ten se pak tocil asi polovicni rychlosti. Oproti Korejske verzi nemluvi (zatim jsem ho neslysel nic rikat).
  Na spodu je nalepka s napisem Windows 🙂

 16. Doma mám Roombu 581 a měl jsem možnost porovnat s modelem od Samsungu. Nevím však, jaký typ to byl, ale měl NiMh baterku… Inteligentnější než Roomba mi nepřijde. Roomba je asi větší "divočák" a každé místo několikrát prošmejdí, než se vydá dál, ale díky tomu uklidí opravdu všechno a nezůstane žádné zrnko rýže. Vidím velkou nevýhodu Samsungu právě v tom, že každé místo přejede jen jednou a také v neschopnosti určité nečistoty sebrat napoprvé. Také se stábvalo, že se zasekl na některých místech, jako jsou prahy, nájezd na kovový podstavec židle a topení, kdy se s překážkou přetlačoval nepochopitelně dlouho a na některých místech se zase zasekl okamžitě a takřka z plynulé jízdy přešel do erroru. A to mám domácnost uzpůsobenou robotickému vysavači – kabely se mi doma neválejí, nezkouším vysávat kapesníky a nemám byt příliš členitý. Co však překvapivě dělalo problém, byl můj velký stůl, který robota velmi mátl a po pár ťukancích do židlí ztratil orientaci a tím i představu o prostoru, nebo jak bych to popsal. Zajímavé na tomto řešení orientace mi přijde, že si dělá skutečnou mapu prostoru, ale rozhodně bych neřekl, že uklízí efektivně, jak píše autor článku. Ba naopak bych řekl, že tento způsob úklidu se mi zdá neefektivní a méně účinný, než u Roomby. Roomba rozhodně není hlupák a ví kde je a co dělá a hlavně je na ní spoleh. Zachraňovat jsem ji nemusel za poslední 3/4 rok ani jednou a proto mohu říct, že uklízí beze mne. Navíc oceňuji ten senzor na detekci nečistot, ten je u nás často potřeba i když uklízíme každý den. Ale přes to všechno výše napsané i tak na mne Samsung zapůsobil dobře a na rozdíl od všech ostatní značek které jsem viděl (Robzone, Funbeat) je s iRobotem srovnatelný, byť poražený…

 17. Roombu 500neco jsem mel zapujcenou od dealera na vikend. Vysledek – naprosto nepouzitelny. Mam byt cca 7x30m hodne clenity, ale je to vicemene mistnost rozdelena jednemi dvermi. Roomba se pouze ve dvou z deseti pripadu byla schopna vratit do nabijeci stanice. Uklid probihal stylem ze vzdycky chvili v nejakem zakouti pracovala, pak kdyz ji vysel ten spravny uhel odrazu nahodne prejela treba 20m do druhe pulky bytu, 3x se odrazila od zdi, jela zase do jine casti atd… nejdyl se zdrzela vzdycky v nejakem koute ktery byl ohranicen z vice stran, oblibeny byl kuchynsky kout, tam se za jeden uklid vracela i 5x a koupelna. Pokud do ni zajela, pobyla docela dlouho, vyjela, 3x se nekde odrazila, zajela tam zpet a opet 20min uklid 🙂 Vetsina uklidu skoncila vybitim baterie v nejakem vyklenku apod. Kdyz uz se vratila do nabijecky v uklidu po nabiti nepokracovala, i kdyz se do urcitych casti ani nepodivala.

  Tolik me zkusenosti. Verim ze na garsonku bude OK, ale to asi cokoliv za 1/3 ceny.
  Ze samsung nejake zrnko nesebere bych prilis nehrotil, nesebere dnes, sebere zitra. Mam program na denni uklid takze zadny problem.

 18. Dobrý den, zkoušel jsem koupit Samsung na ebay Korea, ale cokoli tam přečíst je nereálné, vše je napsáno korejsky. Můžete mi poradit, kde konkrétně jste Samsung koupili, na kterém webu? Děkuji

 19. Já jsem ho koupil na eBay.com, nicméně dnes to už nemá smysl, sehnat se dá i v ČR a levněji, než vyjde z Koreje s dopravou. Vřele doporučuju model SR8855.

  Můj korejský jsem dokonce trochu rozebral a zjistil jsem, že inzerovaná LiIon baterie se nekoná, je tam stejná NiMHm, jako v evropských modelech, takže rozdíly mezi korejskou a evropskou verzí budou v tom, že korejská má demo a kecání, což člověk neocení, a evropská místo toho nějaký program na rohy místností.

 20. Mohu poprosit nějakého majitele Samsungu SR8855 aby mi změřil jak je vysavač vysoký od země. Plánuji jeho koupi, ale nejdřív bude asi sedačka, tak aby pod ní zajel. Děkuji

 21. Měřil jsem můj VC-RA84 a nejvyšší bod (výstupek na čelní straně, který má zabránit zaseknutí pod nábytkem) jsem naměřil 10cm od země.

 22. Mohl by tu výšku někdo z majitelů Samsungu SR8855 potvrdit, ale myslím si že by asi měla být stejná, že? Děkuji

 23. Tak ho mám týden doma -SR8855 a po prvotním nadšení jsem "zděšen" buď je někde chybka, nebo to není vysavač, ala zametač. Vůbec nevysává jen ten kartáč to vmete dovnitř a co je horší víří kolem sebe prach. Jsem ana něj alergický a hned se mi to projevilo na průduškách. Jde to vidět po vysávání je celý od prachu i na povrchu a vespod dost hrůza. Taky nechává za sebu žmolky prachu, které se uchytí na ty kartáčky a pak je vymrští. Kdyby to vysávalo, tak se to nemůže stát. Další problém je při vyjetí na koberec –
  nechá před ním to co nestačil kartáč vhodit dovnitř. Měl jsem předtím Trilobita a ten opravdu vysaval. Jsem dost naštvaný může někdo prosím napsat jestli ten jeho i vysává. Sundal jsem zásobník prachu a pustil ho a nic nikde nefouká. Díky za odpověď. Jinak výška je 9.5 cm.

 24. To je divné. Ten můj nasává jak divej. Pravda je, že výjimečně zanechá žmolku prachu. Při běžném úklidu nikdy, pokud ho pustím do nějakého extrémně zaprášeného místa, tak za sebou pár žmolků nechá, ale v takovém případě stejně pouštím důkladný úklid a on si je po sobě při dalším průjezdu sebere.

 25. Cca 2.5 měsíce mámé Roombu 520(sme šetrní:-) nešlo ani tak o plnou automatizaci, ale o to prostě nemuset luxovat), hrom kuchyně je byt plný koberců(v každé místnosti něco jiného, od netkaných-trochu z nich trhá vlákna, až k cca 1,5cm očkům). 1)potvrzuji že když sledujete její fuzzilogiku pohybu je to o nervy(60% času tráví na 20% plochy, největší křeč je to v místnosti členěné(nábytkem) do U -v ložnici jezdí přes hodinu a někdy končí vybitím a nedodělá to(řekl bych že i všechny místa projede,ale neví o tom) – a to je mu dostupná plocha jen cca 11m^2 !) -nedivim se Termitovi že jeho super plochu(7x30m) nezvládá. A potvrzuji že neví kde má domeček-navíc když najede na hranici dosahu(infra)-cca 1.6m, někdy zpanikaří a opět se "ztratí". 2)Někdo tu psal že při úklidu Roomba ví kde je:-) -troufnu si na 95% tvrdit, že to neví ani náhodou – nemůžu se zbavit dojmu že vykrytí plochy zajistí pravděpodobnost(když je místnost jednoduší a tak do 40m^2, 100% to funguje – samozřejmě za cenu toho že to trvá 35 – 70minut, a kdyby jezdila jako Samsung stačilo by 15minut :-() tj. náhodná kombinace 4 módů pohybu na různě dlouho +čidlo nečistot. 3)Co se týká zamotávání je dost dobrá(kabely, kabílky, hadičky, třásně, silnější provazy, popruhy od batohu…), když cítí odpor zastaví kartáč(jak boční tak hlavní-nezávisle), nepomůže to- roztočí je na zpětný chod, pak ještě couvá a uhýbá, jen provázky a nítě moc nezvládá. Vlasy a delší srst z 95% namotává na hlavní kartáč(pokud je koberec hodně "zaneřáděný", soudím že to sníží zametací schopnost). 4) test s rýží: na plochu 50 x 20cm sem rozhodil hrst(cca 50-60zrn) jel sem na "dálkáč", po 1. přejetí(pěkně to v ní chrastilo:-D) zůstalo 10zrn, 2 sem nesebral ani na 5x(asi divnej tvar:-), ale jinak bere od jemného písku až ke kamínkum 5x15mm(máme 2-letýho kluka a představte si chodbu, po zouvání, když prijdem z pískoviště). ; Původně sem málem šel do Samsungu 8855ky(že si počkám), ale odradila mě cena, 520ku s dálkáčem(bohužel bez virt.zdí) máme za 7990,-. Nicméně můj závěr je, žě na skutečně inteligentní a přijatelně efektivní robovysavač, ve z dneškem srovnatelné ceně, si ještě dost dlouho počkáme(nejmíň 5 let) – nemám pravdu??! 🙂

 26. Gogo: díky za rozsáhlé zkušenosti. S tím čekáním souhlasím. Jsem přesvědčen, že něco slušného by šlo technicky zvládnout už dnes – vzít "inteligenci" Samsungu, vylepšit problematické momenty, přidat senzor špíny a inteligenci Roomby při boji s kabeláží a hlavně umožnit – třeba pomocí PC – uživateli upravit mapu bytu.
  Byla by myslím úplně jiná liga, kdyby robůtek byt proběhl, zmapoval a uživatel doladil, co jsou zdi, nábytek pevný (skříně) a nábytek pohyblivý (židle). Naplánování, jakým způsobem byt uklízet a jeho efektivita by pak byla dle mě řádově jinde než v situaci, kdy při každém zapnutí Samsung byt mapuje od začátku a samozřejmě to dělá výhradně pomocí senzorů, takže relativně hloupě.

 27. By me zajimalo, jak si bude mapovat kamerou mistnost, kde je i ve dne tma – napr. chodba, WC, koupelna bez oken. Jak si s tim poradi? Prejde na nejaky nahodny mod, nebo vyhodi chybu?

 28. Tak já si primárně myslím, že robot mapuje dle senzorů po svém obvodu (čili do stran) a dotyky (v horším případě nárazy) do překážek. Nechat ho mapovat jen dle stropu mi přijde dost naivní – v bytě je nábytek, překážky mezi podlahou a stropem (typicky stůl) apod. Nějak nemám pocit, že bych z robotova chování při úklidu měl dojem, že tu kameru opravdu používá. Stejně do překážek ťuká, stejně různé místnosti nepozná… schválně ho někdy zavřu do koupelny, zhasnu a budu koukat, co udělá (na "zádech" má displej, takže ho uvidím i ve tmě) 🙂

 29. Tak to jsem zvedavy, jak test dopadne – pripadne ho pust v byte v noci a udelej srovnani s vysavanim ve dne 🙂 Jinak ted pokukuju po Neato XV-11, ktery si ocuchava mistnost laserem, takze by SLAM mel fungovat bez problemu i v noci.

 30. Hodil jsem ho do koupelny, kde je absolutní tma. Choval se úplně stejně, jako normálně, tzn. před zdí zpomalil, postupně prošmejdil celý pokoj, pak napsal End a snažil se najít základnu.
  Nicméně co jsem koukal na videa s XV-11, tak to vypadá, že ten by nemusel mít dva neduhy tohoto Samsungu – že se zamotá do kabelů či hadrů a potom že díky pravidelnému pohybu evidentně vázaného na průměr robůtku vynechá nějaká místečka. XV-11 na videu obšmejdí každou překážku a dokáže svůj tvar do D opravdu perfektně využít. Asi si ho koupím jako hračku, až bude k dostání. Díky za tip.
  Jinak stejně musím Samsung pochválit. Ze základny jsem ho do koupelny přenesl, pak jsem ho odnesl zpět do obýváku (kde je základna) a nechal, ať si jí najde sám. On jí našel, ale před ní byl prázdný plastový kýbl. Kupodivu tam šmejdil a do kýbl posouval tak dlouho, dokud se nezaparkoval. Nezmar jeden.

 31. Hm, tak to jsem tipoval, ze si ve tme neporadi. Zajimave. Diky za vyzkouseni.
  Jinak na ten XV-11 maji pre-order s dodanim ted v cervenci. Jestli sezenu nekoho, kdo mi ho preposle do CR, tak do nej pujdu a muzu poreferovat. Popripade bychom mohli udelat srovnavaci test, jestli jses z Prahy.

 32. Zdravím všechny majitele robůtků. Samsung 8855 mam již nějakou dobu (viz předchozí články) a objevila se u něj sériová chyba. Problém nastává po nějaké době používání (cca 2-3 měsíce). Robot začne "šílet", vypadá to jako epileptický záchvat. Nahodile prudce zrychluje jedno kolečko – čímž se vždy nějak stočí. Těsně před překážkou s oblibou zrychlí a prudce narazí. Tento projev se začíná objevovat postupně, ze začátku jen tak občas zrychlí a zatočí. V terminální fázi pak již nevysává, neboť zuřivě lítá na cca 2 čtverečních metrech a různě se otáčí a cuká sebou. Pokud ho vypnete a znovu zapnete (hlavním vypínačem), tak dá na pár okamžiků pokoj. Takže se zřejmě nejedná o mechanickou chybu, ale zřejmě problém s elektronikou řízení, či snímačů. Vysavač mám po reklamaci a znovu začíná "šílet". Dotazem na prodejce jsem si ověřil, že to dělá cca 30% prodaných kusů. Doufám, že se jedná jen o chybu jedné série a ne o nějakou obecnou závadu. Jinak po ostatních stránkách jsem s vysavačem spokojen. Je tedy pravda, že ho často zachraňuji, neboť na něco najede, nebo se zamotá mezi židle, jejichž nohy jsou od sebe o něco málo víc než je šíře robota a tak když mu to náhodou vyjde a vjede pod židli tak už se nevymotá (opakuje pořád dokola stejnou sekvenci pohybů).

 33. Potvrzuji, zrovna se mi to s VC-RA84VC stalo. Záškuby fakt jak epileptický záchval, pochvíli začal korejsky nadávat a hlásil chybu C20. Po vypnutí a zapnutí hlavním vypínačem fungoval bez problémů a uklidil půl bytu na program "důkladně". Doufám, že se to nebude zhoršovat, jak naznačujete.

 34. Porovnával jsem iRobot a Samsung zde je můj názor a moje zkušenosti. Před pár měsíci jsme se rozhodovali, jaký robotický vysavač si koupíme. Máme doma psa bígla a pouští dost chlupů. Podle recenzí to vypadalo, že půjdeme do iRobota. Měli jsme možnost si iRobota půjčit (tuto službu poskytuje Alfa Computer). Půjčili jsme si variantu PET. Jen tak mimochodem PET varianta je normální vrze, ale je tam navíc větší sběrná nádoba, avšak v této nádobě není motor odsávání = je to pak jen rotační kartáč). Ale byli jsme velmi překvapeni, kolik v normální variantě (kartáč a vysávání) sebral chlupů a prachu. Zametací mechanismus se 2 protiběžnými kartáči je výborný a vysávací lišta kopírující povrch za kartáči spolu s výkonným odsáváním je také výborná.
  Máme tři místnosti: obývák (4×6 m) a chodbu (4×2 m) vedle sebe a v jejich čele je jídelna s kuchyňským koutem (cca 4×7 m). Když jsem iRobota vypustil v obýváku, tak cca 6× se "honcoval" pod sedačkou v obýváku (evidentně se mu tam líbilo), 2× vyjel do chodby (80 cm) dveře a pouze jednou do jídelny (dveře 130 cm) a to se na druhé straně odrazil zpět a vrátil se hned do obýváku. Dveře jsou i z chodby do jídelny (80 cm). A když pak jel okolo dokovací stanice (cca po 25 min.) tak "uviděl" IR paprsek od stanice a rozhodl se, že se pojede nabít a skonči s vysáváním. Podle mne vyčistil obyvák tak zhruba na 50 % z celkové plochy, chodbu ta na 15% a jídelnu tak na 3%.
  Ten model s PET neměl věžičky s navigací tzn. že pustí iRobot do další místnosti, až je ta předchozí vysáta. A nevím, zda by se vrátil podle těch věžiček zpět. Ale stejně iRobot nepracuje systematicky a rovnoměrně už vůbec ne. Přesto jsme viděli značný pokrok v tom, že bychom ho mohli denně vypouštět a zlepšit si čistotu domácnosti.
  Ale pak jsem narazil na info o Samsungu SR 8855!
  Hned mne nadchnul. Po hledání různých recenzích a nějakém váhání jsme ho nakonec koupili. Opravdu se orientuje v prostoru, vytváří si pokaždé mapu prostoru, kde se pohybuje, ví, kde má dokovačku, vysává systematicky celý prostor:
  http://www.youtube.com/watch?v=bq5HZzGF3vQ&feature=player_embedded#…!
  Je to systematický postup proti nahodilému pohybu iRobotu (ať si kdo chce říká, že iRobot ví, kde je, je to nesmysl – nemá ani páru!!!):
  http://www.youtube.com/watch?v=ZnJUnCfh9Ow&feature=player_embedded#…!

  Samsung je podle mne skvělý, co se systematičnosti týče, umí velké prostory, dokonce, když mu dojdou baterie, přeruší úklid, zajede se nabít a vrátí se tam, kde práci přerušil a pokračuje dál!!! Vůbec nepotřebuje věžičky! iRobot vůbec neví, kde má dokovačku, natož aby po nabití pokračoval.

  Nic však není dokonalé. Přes všechny pro mne podstatné klady má i zápory proti iRobotu:
  – iR má lepší zametací systém: 2 protiběžné kartáče proti 1 kartáči u S.
  – iR vysává lištou z podlahy za kartáči proti tomu S. odsává prach nad kartáčem = zvířený prach ve vzduchu. Myslím že iR to má lepší.
  – iR má větší nádobu na smetky a prach (ale S. se může vyprázdnit normálním vysavačem – no malá výhoda, protože je jednodušší tu nádobku vyklopit :-] )
  – to, že S. je systematický naopak znamená, že se nevrací a tudíž neuklízí plochu víckrát (dá se však požít program MAX), ale naopak iR není systematický a větších prostor nevysaje celou plochu (za tím si stojím!). iR se hodí na vysátí jedné místnosti, pak jej ručně pustit do druhé místnosti atd. Ale nesmí být příliš členitá…
  – S. se umí nabít a vrátit se na pokračování, ale přestože iR neuklidil jídelnu skoro vůbec a jel se nabít bez pokračování, systematický S. ty naše 3 místnosti uklidí za cca 40 min. a vůbec se nemusí jí nabít (může uklízet až 90 min. Ta vlastnost jet se nabít se tedy normálně nevyužije, pouze u MAX režimu.
  – v balení S. jsou 2 věžičky s režimem "závora" a "průvodce" (režim průvodce donutí S. uklidit nejprve celou místnost a pak pustí S. dále – asi navigace vyhodnotí, že už je celá místnost hotová a pak povolí S. přejet přes závoru)

  A je zde pár dalších výhod a nevýhod obou typů, ale už nejsou tak významné

  Pro mne je Samsung lepší než iRobot s ohledem na náš byt a to, že nechci mít u každých dveří věžičku, ale každý má jiné preference. Přesto si myslím, že systémy s navigací mají budoucnost před sebou, ale ty nahodilé odejdou do minulosti. Stejně je zde pořád co zlepšovat a ukázky Neato XV-11 jsou perfektní – tam se to asi bude posouvat.

  Pozn. Také náš Samsung chytil po pár týdnech epileptické záchvaty – asi je to jeho slabina. V servisu vyměnili pojezdové motorky a nyní je zase OK.

  Tolik můj názor.

 35. Objednal bych ho z USA, ale mám obavy. Nikdy jsem to nedělal. Pracovní rozsah nabíjecí základny ( domečku ) je 100V až 240V, což je vyhovující. Nechápu, proč se v Evropě nedá sehnat….To se nenajde nějaká firma ? Vždyť by tento robůtek musel konkurenci převálcovat. 😀

 36. Tak jsem to nevydržel a "zatím" zakoupil Samsung… to i přes pořádnou kritiku na různých fórech. Je velice důležité si uvědomit, že tyto robůtci nemají žádnou zpětnou kontrolu. Tedy dejme tomu nějakou kameru, která vyhodnocuje kvalitu úklidu. Mrkněte při vysávání na manželku. Ale ne dlouho, aby se Vám tato práce nezalíbila :-D. Kolikrát přejede vysavačem přes jeden flek. Tuhle dvakrát, zde pětkrát. Jak má tedy takové zařízení rozpoznat intenzitu ? IR je vybaven jakýmsi senzorem znečištění. Ten vyhodnocuje pouze nečistotu kterou kartáče z podlahy seberou a hodí na čidlo. Když vezmeme v úvahu, že tento typ robota nemusí vysát celou plochu místnosti….na co to je ! . Myslím si, že srovnávací testy na různých webovkách nejsou až tak objektivní. Zašlapat do koberce chipsy, skořápky, vlasy a nevím co ještě. …ohraničit plochu 2 x 2 metry….spustit Samsunga na AUTO..a čekat zázraky ? To snad ne ! Musíme si uvědomit, že tohoto pomocníka budeme zneužívat každy den. Jinak koupě nemá smysl. Spokojeni budete když : 1) naplánujete každodenní úklid na AUTO. 2) stane-li se nehoda s rýží spustíte režim MANUAL nebo MALÉHO PROSTORU. 3) po návštěvě s dětmi MAX. Prosím nekamenovat…..je to pouze můj názor.

 37. ahoj, plánujeme taky robotický vysavač, ale slyšeli jsme, že Samsung nevjede pod stůl, postel, atd. a nechá neuklizené místo podél stěn cca 5 cm (což je blbý, protože právě kolem stěn se usazuje nejvíc prachu). Jaké jsou s ním opravdové zkušenosti? Nechci informace od prodejců, kteří jej budou chválit, ale od uživatelů, kteří jej mají skutečně doma. díky moc předem

 38. Však jsem to psal. Kolem stěn nechává místo v případě, že jezdí nezarovnaný. Je to hned druhý obrázek odshora v tomto článku. Pod stoly, postele apod. samozřejmě jezdí, nám dokonce zajel pod kuchyňskou linku, kde byla výška tak akorát na robotka a všechno tam uklidil. Stále bych mu nejvíc vytknul tupost na předměty na zemi (oblečení, kabely), do kterých se rád zamotává a také v recenzi zmiňovanou přílišnou inteligenci, která je někdy spíš na škodu oproti přístupu "hrubá síla". Přesto bych ho koupil znovu, i přes ty nedostatky mi přijde nejlepší.

 39. Úklid podél stěn. Řekl bych to asi takto. Samsung v režimu AUTO nenaráží do stěn, ani do nábytku (kromě noh stolů, židlí atd.) a zastavuje před nimi cca 5 cm. To je možná záměr pro to, aby nepoškozoval nábytek, ale praktické mi to moc nepřipadá právě s ohledem na to, že nezametá až do okraje. Proto převážně používáme režim EDGE, kdy robot dojíždí až k okrajům – tzn. po zpomalení před překážkou do ni lehce ťukne (podobně jako iRobot).
  Určitě platí, že pravoúhlý systém Samsungu dohromady s navigačním systémem má výhodu u větších místností nebo u více místností, které vysaje (spíše vyzametá a odsaje zvířený prach) rovnoměrně po celé ploše s tím, že jeho pravoúhlý systém má nevýhodu u šikmých, oblých ploch, kde nebude úklid proveden tak dokonale. Také se mu občas stane (asi po nečekaných bočních nárazech do noh stolů, rohů atd., které jeho systém nezaznamená), že se pootočí a začne uklízet s pootočeným systémem a pak u rohů je uklizeno také hůře.
  Prostě a jednoduše:
  Samsung vyzametá rozsáhlé plochy nebo více místností po celé ploše rovnoměrně a systematicky s tím, že úklid podél stěn atd. není tak dobrý. Má výhodu i v tom, že když mu dojde energie, umí úklid přerušit, nabít se a pak pokračovat na stejném místě, kde předtím skončil. Prostě je zde priorita systematičnosti (Jestli to je výhoda nebo ne, ať si každý vybere).
  iRobot se podle mne na větší plochy nebo na více místnosti v aut. režimu nehodí (nezkoušel jsem funkci s věžičkami, ale stejně se mi nechce mít u každých dveří ty věžičky). Není tak systematický a proto mohou zůstat některé plochy neošetřené a naopak někde zametá opakovaně – nemá navigační systém! A z toho důvodu nevyzametá i v koutech podél stěn. Ale jeho nevýhoda se obrací ve výhodu u menších místností i s členitým tvarem, kde nahodile, ale mnohde mnohonásobně (tedy někde třeba jen jednou a jinde mnohonásobně) vyzametá celou plochu včetně koutů a rohů. iRobot bych používal po jednotlivých místnostech a postupně bych ho přesouval. A pořád platí, že podle je mne zametací mechanizmus spolu s odsáváním prachu lepší u iRobotu. Má i větší nádobku.
  Tak si vyberte. Každý má něco pro a proti.
  A nebo počkejte na Neato XV-11. Ten je podle mne úplně jinde než Samsung a iRobot dohromady!

 40. Můj Samsung naráží do stěn i nábytku v jakémkoliv programu. Zpomalí před nimi, to ano, ale že by se jich nedotkl – to ani náhodou. Možná je to rozdíl mezi evropskou a korejskou verzí.

 41. Prosim o radu kupil som si navibota pred 5 dnami a dnes sa pokazil nechce sa nabijat nabijaciu stanicu najde aj sa znasi zaparkovat ale neide nabijat skusil som vycistit kontakty ale ziadny uspeh prosim poradte

 42. Přemýšlím o zakoupení Neato XV 11 ze zahraničí, neb zde se stále neprodává. Má už s ním někdo reálnou zkušenost?

 43. Je vynikající, před měsícem jsem si ho koupila a můžu všem doporučit. Dostane se všude, vysaje koberce i podlahy, a nemusíte se o něj vůbec starat. Jediná jeho nevýhoda je, že má malý koš na nečistoty. Po každém použití ho musíte vysypat 🙁

  V žádném případě však nekupovat na e-shopu roboticky-vysavac.cz!

 44. No, neznám jediný robotický vysavač, který by uměl běhat po schodem, takže buď odnést a nebo koupit druhý. Cena je na úrovni levnější televize, takže by to mohlo být lepší řešení než s vysavačem běhat nahoru a dolu.

 45. Dlouho tady nikdo nic nenapsal o skvělém Samsungu a tak jsem se rozhodl znovu přispět.

  Tak máme našeho Samsunga SR 8855 od 6.5.201O tedy více než rok. Kromě té závady, kterou jsem zmiňoval výše, kdy jsme museli nechat vyměnit pojezdové motorky ("epilepsie"), pracuje bez závad. Možná až na jednu vlastnost, která se teď začala objevovat, a tou je to, že se akumulátorová baterie při zaparkování v základovce po nabití začne vybíjet. Systém základovky asi neumí baterii udržovat stále nabitou na 100% a pracuje pravděpodobně tak, že baterii nabije a pak si ji "nevšímá" do doby než Samsung odpojí a znovu připojí do základovky. Nevím, zda je už "slabá" baterie = vnitrovybíjení je už znatelné (cca 300 – 400 nabíjecích cyklů) nebo zda je nějaká závada v základovce (po nabití protéká nějaký zpětný vybíjecí proud přes základovku). Zatím nás to moc neomezuje, jen když je Samsung více dní bez zapnutí (jsme pryč), tak se vybije úplně a musím ho ručně odsunout z kontaktů a zase ručně přisunout, aby se začal nabíjet (máme ho schovaný pod sedačkou).
  Nepoužíváme pravidelné načasování startu, ale ručně si volíme začátek vysávání/zametání. To proto, že připravíme všechny místnosti (kromě obýváku, jídelny s kuchyní a chodby jsou to ještě koupela a záchod) tak, aby vysával/zametal co nejefektivněji a nikde neuvízl: zvedneme taburetky v obýváku, dáme židle v jídelně na sebe a do jednoho kouta, v chodbě uklidíme boty, v koupelně dáme mimo dosah kobereček u umyvadla, upevníme dveře u záchoda, které si rád zavře atd. a Samsunga spustíme. Třeba ráno před odchodem do práce nebo večer před spaním (spíme o patro výše). A Samsung vše vyzametá a pokud už byl částečně vybit, tak se zajede nabít a dokončí úklid. Většinou volíme režim Edge.
  Přestože zametáme téměř každý den (náš kamarád říká, že on by u nás vysávat nechtěl :-] ), tak když jsem porovnával délku vlasu na kartáči, neshledal jsem významné opotřebení. Kvůli psa máme všude položeno kvalitní lino a je v obýváku máme malý kobereček = opotřebení kartáče je zatím minimální.

  Tak tedy tolik naše zkušenosti za více než rok provozu skvělého robotic. vysavače Samsung SR 8855

 46. Díky za komentář. Problém s tím, že neustále zadokovaný vysavač se časem vybije existuje od počátku, nemá souvislost s počtem cyklů. Co je horší je to, že vystavač si "vybití" neuvědomí – pořád ukazuje 100%, pak vyjede do akce a po pár ujetých cm okamžitě zdechne a veškeré nastavení je fuč. Škoda.

 47. via: zkušenost nemám, ale stačilo prvních pár vteřin videa, abych byl velmi, ale opravdu velmi skeptický. Zaprvé značka "dirt devil", kterou mám spojenou s nekvalitními předraženými krámy z teleshoppingu (viděl jsem u známých).

  Zadruhé snaha oslnit GPS technologií – všichni víme, jakou má GPS přesnost i v případě, že je k dipozici dostatek satelitů a technologie pro upřesnění polohy pozemními vysílači. Rád bych viděl, jak tohle bude fungovat v místnosti.

  Zatřetí se chlubí, že je tichý a výkonný. To jde proti sobě. Buď umí pořádně vysávat a pak musí být motor hlučný a nebo je tam 40W ořezávátko, aby to bylo tiché, nicméně pak to určitě nebude výkonné. Ještě bych věřil, že to bude hlučné a nevýkonné, to čínské bazmeky umí, ale tichý a výkonný, to ani omylem.

 48. 1/2 Ahoj, píšete tu o Neato. Náhodou ho vlastním tak přidám poznatky.

  Chtěl jsem vysavač který zvládne uklidit celý byt bez "majáků" a podobných "opičáren". Nejvíce mě zaujal právě Neato XV-11 (v evropě XV-15). Koupil jsem použitý Neato který si do Čech objednala firma zabývající se servisem pro konkurenční robotické vysavače. Výrobek otestovali a poté jsem ho díky náhodě odkoupil já 🙂

  Vysavač byl včetně veškerého příslušenství a opravdu vypadal jako nový. Celkové jeho zpracování působí bytelným dojmem. Kola jsou na pružinách a tak i když se přístroj na nerovnostech nakloní pořád má možnost pohybu, pokud se v ůzkých prostorách dostane do úzkých, začne couvat čímž se třeba u stěny nazdvihne jeho zadní část a tak se vymotá i ze situace kdy například kvůli 1 cm neprojede zpět kolem nohy židle.

  V bytě máme velký obývací pokoj propojený s jídelním koutem a kuchyní (vše jednolitá plovoucí podlaha. Poté je propojující chodba s linoleem a následují pokoje. Jeden pokoj běžný koberec a v druhém pokoji máme koberec s vyšším vláknem.

  Pri prvním spuštění mě překvapil velký hluk. Byl způsoben jednak velkým sacím výkonem a také "narážením" silikonových rotujících stěrek na tvrdou hladkou podlahu. Po chvíli mi už hluk nepřišel nijak neobvyklí. Na koberci a linu je o něco méně hlučný.

  Vysavač přišel s původním starým firmware 1.1 a při vysávání vynechával některé úzké prostory a na jednom místě se zacyklil na velice dlouhou dobu. V bytě mám tři prahy z nichž každý má přibližně 2 – 2,3 cm což je hodně a vysavač je na první pokus nezdolal a musel najet opakovaně případně z jiného úhlu. Navíc po zdolání prahu se otočil a jel čistit další pruh opět přes práh… to bylo o nervy. Pokud jsem mu zablokoval cestu, bylo patrné, že vysavač si průjezdnost toho místa pamatuje a díky laseru se snažil objíždět ruce i nohy 🙂 To tedy na tento vysavač nezkoušejte… Po prvním vysátí celého bytu mě překvapila téměř plná nádobka na prach. Přitom naším elektroluxem jsem plovoucí podlahu vysál 18 hodin předtím a koberce byli vysávané cca 4 dni předtím. Vysvětluji si to tím, že starý vysavač jsem na plovoučku a lino vybavil nástavcem pro tvrdé podlahy, čímž se některé nečistoty hrnou na kartáčí zmíněného nástavce. Na koberce jsem používal běžný nástavec protože turbokartáč dělal na vysokém koberci neplechu… Neato s rotujícími stěrkami dělá hluk ale evidentně to koberec poškádlí a přitom se na stěrky nic nenamotá.

  Po několika testech jsem nahrál nový firmware 2.1 vysavač nyní zajíždí i do uzounkých prostor a poté zase bez problémů vyjede. Při cestě se spoléhá především na laser a nárazník přichází na řadu jen ojediněle například pod židlí nebo pokud je překážka nižší než laser. Do rohů by mohl zajíždět i lépe ale vzhledem k šíři a umístění sání je to celkem uspokojivé, proto boční kartáč který mají jiné vysavače nijak nepostrádám. Pokud mám zhodnotit rohy v kombinaci s kobercem pak je to zatím slabé místo všech takovýchto vysavačů, tam se bude muset s běžným vysavačem.

 49. 2/2 S novým firmware se vylepšilo chování vysavače na prazích, v případě prvního neúspěšného nájezdu na práh robot neodjede zcela, ale couvne jen jedním kolem a pod tímto úhlem již překážku přejede, pokud ne, vezme to s rozjezdem nebo pod jiným úhlem. Také se mi zdá, že se prahu "vyhýbá" dokud neuklidil příslušnou stranu a teprve poté jede opět přes práh.

  Celkově mám z vysavače dobrý pocit, hlavně díky propojené světlé podlaze v kuchyni a obýváku bylo po bytě vždy nějaké smítko nebo drobek. To už je však minulost 🙂

  Běžná praxe je nyní taková, že je vysavač umístěný v obývacím pokoji v místě kde neruší. Každý den se spouští automaticky v době kdy nejsme doma. Domácí alarm se zatím nikdy nespustil. Po příchodu do bytu jen zkontrolujeme a vyprázdníme nádobku na prach. Není potřeba žádná další údržba ani čištění. Jelikož jezdí každý den, není potřeba aby jezdil vždy po celém bytě, proto občas nějaké dveře přivřeme a Neato tak do dané místnosti nenajíždí každý den.

  Ještě je zajímavé pozorovat jeho dráhu kterou zanechá na vysokém koberci v pokoji, je tam vždy vidět jak jede kolem stěn a jakmile vše obkrouží začne dělat hada a s malým přesahem vše jednou projede.

  Jako jediné nevýhody zatím považuji chybějící servis a to, že přístroj díky vidění například nezajede do úzkých komplikovaných prostor, do kterých by se dostal jen při jízdě pod přesným úhlem. Třeba židli která má uspořádané nohy tak že robot se fyzicky vejde jen z jedné strany, pokud je tato židle u stěny, a pod stolem, robot by musel jet pod přesným úhlem ze středu místnosti, on ale jede podél stěny a pod židli zajede jen z části. Je to sice jen 15 cm nevysáté plochy ale je to skvrnka na kráse. Možná, že s dalšími updaty software se to změní.

  + v 95% případů nenaráží do předmětů
  ++ tvar vysavače navržený s ohledem na šíří a místo sání
  ++ nenáročné čištění
  +++ krátká doba úklidu (cca 70m čtverečních cca 45 minut)
  ++++ bez majáků uklidí veškeré dostupné plochy a vrátí se zpět
  ++++ orientace v prostoru kolem překážek, prahů atd..

  — nezajede pod závěs (považuje ho za stěnu)
  — hluk vysavače (možnost používat s časovačem v čase kdy nejste doma)
  — zatím v ČR chybí servis

  nejzajímavější videa:
  http://www.youtube.com/watch?v=5fBcK6kyI-A
  http://www.youtube.com/watch?v=WCVfZeTIYZk&feature=player_embedded
  http://www.youtube.com/watch?v=hf1zY8vRC2E&feature=player_embedded
  http://www.youtube.com/watch?v=gvcZdV-4FWs&feature=related
  http://www.youtube.com/user/HashBoxTV#p/a/f/1/zodC8EFvh7g
  http://www.youtube.com/watch?v=xToSpPIgWBg&feature=related

 50. Na trhu se objevil nový vysavač LG hombot vr5902. Podle videí vypadá stylem chování podobně jako Neato, které se bohužel u nás neprodává. Navíc má docela tichý chod oproti ostatním vysavačům. Máte s ním někdo nějaké zkušennosti zda se vyplatí koupit?

 51. Na LG VR5902LVM jsem našel toto:

  Hodnotím kladně:
  S timto robotickym vysavacem jsme velmi spokojeni. Zapiname ho jednou denne a vysava cely byt – kombinaci kobercku, plovoucich podlah a lina. Nikde nezanechava zadnou spinu – vsechno pekne dukladne vysaje. Jeho orientacni system funguje taky skvele – mame hodne clenity byt a jeste se mi nestalo, ze by se nekde zaseknul nebo vysaval nejakou cast chaoticky. Velice take chvalim celou nadobku na spinu – jeji vyndani a vyprazdneni je velice jednoduche – po kazdem vysavani nadobku vyjmu a vysaju klasickym vysavacem. Vysavac je take velice tichy a neni problem, aby treba vysaval vecer u televize. Na jedno nabidy mi vysaje cely byt (cca 75m2) a pokud by to nestihl zajede se nabit a po nabiti pokracuje tam, kde skoncil. Pokud se mu neco nelibi nebo potrebuje neco ohlasit promluvi na Vas anglickou vetou, kde sdeli co potrebuje.

  Mínusy a připomínky:
  Docela mi chybi nejake nastaveni tydenniho uklidu, kde by si clovek nastavil v kolik hodin v kterem dnu v tydnu zacne uklizet. Vysavac umoznuje pouze nastaveni jednorazoveho casovace na max. 12 hodin, ktery je potreba kazdy den nastavovat. Taky ma vysavac problem s prahama – prah o vysce 1 cm se mu podari projet pouze obcas – podle toho z jakeho uhlu na nej najede – je to dost nahodne. Take mu obcas trva dlouho nez najde zakladovou stanici, nekdy ji ani nenajde a po dlouhem hledani se nekde zastavi a vypne. Pokud behem hledani kolem teto zaklady neprojede kolmo tak ji asi nevidi – ale vetsinou ji nenajde, kdyz se nekam prenese a zapne – v ostatnich pripadech si presne pamatuje polohu odkud vyjel, tedy od zakladny, a opet ji najde.
  ========================

  Pokud je pravda, že má problém s nalezením základnové stanice, pak mám silné pochyby o kvalitě mapovacích algoritmů. Náš Samsung najde základnu kdykoliv a to ji máme vskutku hodně komplikovaně umístěnou (viz popis v článku).

  Po delší době s robotem kromě základní kvality úklidu vidím jako naprosto podstatný faktor, jak si poradí s bordelem na podlaze. Uklízet před každým vysáváním celý byt, aby na zemi náhodou nezůstal kabel, hadr apod. je s malými dětmi naprosto nereálné a proto bohužel program pravidelného denního úklidu není možný, jelikož v 99% končí tak, že po návratu domů najdeme Samsung komplet vybitý zaseklý o rohožku/kabel/hadr.

 52. Děkuji, asi to vyhraje Roomba 780. Ikdyž raději bych bral Neato, ale bohužel to se u nás sehnat nedá. Roomba vypadá chaotičtěji při uklízení, ale nakonec vše také uklidí a co jsem měl půjčenou, nedělala jí problém žádná překážka. Je tedy hlasitá a pořád do nečeho bourá. Člověk když se pak koukne na videa Neato, nebo LG, to je jiná káva, skoro se předmětu ani nedotknou. Roomba také v Čechách vítězí servisem.

 53. Zdravím všechny recenzisty, všechno jsem si poctivě přečetla a nejraději také koupila Samsung, ale přece jenom nejsem ochotná dát za něj 8 tisíc… Co třeba takový Sencor SVC9020. Četla jsem na něj zatím jen chválu… Na youtube jsem viděla video, jak si pěkně "očuchal" překážku 🙂

 54. Nu, co jsem viděl popis, tak se obávám, že spadá do kategorie hloupých vysavačů, tzn. náhodné odrazy od překážek s nadějí, že po dostatečně dlouhé době bude místnost všude aspoň jednou přejeta. Tam se dají najít i podstatně levnější kousky.

  Ty dražší, co se pohybují na základě analýzy prostoru, jsou myslím jiná liga. Jde o to, zda máte potřebu či chuť si lepší model dopřát. Pokud ne, udělejte si seznam toho, co od robotu požadujete (ať co do funkčnosti nebo co do spolehlivosti) a jděte po nejlevnějším kousku splňujícím požadavky.

 55. Potřebujeme, aby vysál psí chlupy, které se nejvíce zdržují pod sedačkou, u stěn a samozřejmě v rozích místnosti, nepotřebujeme virtuální zeď a ani dálkové ovládání. Co Samsung VCR8850, kdyby ještě trošku klesla cena…

 56. Dobrý den.Chceme si koupit r.vysavač.Máme novostavbu-bungalov,kde je kuchyň,chodba,obývák,jídelna jako podlaha dlažba.V ostatních pokojích je plovoučka-ale tu nebudu řešit.Dům je bezbarierový-pouze krycí lišty mezi dveřmi 2-3mm vysoké.Máme domácího mazlíčka Bernského salašnického pejska-byť má nový kotec a boudu je stále s námi v domě.Má 2-3 cm chlupy.A chtěl bych vás poprosit,zda by jste mi mohli doporučit takový r.vysavač,který by zmákl tyto chlupy vysát,prach a uměl i mokré vysávání.Nepotřebuji žádne sv.závory.Četl jsem hodně recenzí a testů na r.v ale pořád nevíme.Původně jsme chtěli samsung poslední model,ale dost uživatelů na něj píše spíše nechvalné poznatky.Zatím já osobně bych to viděl na Neato XV-15 nebo na KS 290 Gold.R.vysavač může být hlučný,hlavně at dovede uklízet když nebudeme doma a přijdeme z práce je uklizeno-prach je snad všude a to vytíráme co 2 maximálně 3 dny.Na ceně mi už nezáleží,už mě to nebaví pořád vytírat a zabít tak 2 hodiny vytíráním.Předem všem děkuji za odpověďi .

 57. Takove testy jsou k hovnu, je jich plny internet, roomba v tom pokoji stravila 3x vic casu, bude to zas nejaka marketingova masaz vyrobce roomby. Ja mel roombu pujcenou s vysledkem naprosto nepouzitelna.
  Na male pokoje muze byt OK, ja mam ale vetsi byt a tam byl vysledek ze vzdy dosly baterie driv nez byt vysala, temer nikdy nedojela k nabijecce a kdyz uz nejakym zazrakem jo, nikdy po nabiti nepokracovala v uklidu o tom ze by vedela kde skoncila nemluve. Nejake odporne vypadajici majaky co mi cpal prodejce prakticky nepomahaly. Je to proste jen dalsi z hloupych vysavacu, at se vam vyrobce snazi namluvit cokoliv, mapu pokoje si nedela, nevi tedy kde je a vysledek je ten, ze u vetsich prostor jsou nektere casti uklizene vicekrat, nektere vubec.
  Nejspis ma jen o neco lepsi HW (snimace apod) nez ty nejlevnejsi smejdy a snad i nejake predprogramovane algoritmy pohybu ze to nevypada jako uplne nahodne odrazy. U malych prostor to neni poznat ale u vetsich naprosto jednoznacne: ridi se opravdu nahodnymi odrazy.

  Samsung ma k dokonalosti taky daleko, ale aspon byt projede cely a vrati se na nabijecku. Pokryti se hodne precenuje, zapinam ho kazdy den, kdyz smitko nesebere dnes, sebere ho zitra.

 58. pro term:Tak máme větší plochu na uklízení,jídelnu obývák,chodbu kuchyň.Bezpráhovou,pokud by stihl uklidit od 7:00 do 15-16:00 a jel se nabýt aby uklidil 2x během dne,to by nevadilo,ale tyto pokoje mají cca 80 metru s chodbou.Je mi jasné,že budu muset 1x pořádně vysát prach a 1x i vytřít,ale pomoc by to byla.Takže ty se kloníš spíše k samsungu?Ten zase haní na jiných forech,že neuklidi také vše,ten samsung jsem původně chtěl také,ale to neato mi připadá zatím nej,a má velký koš i na smetí,1litr.A ta KS 290 jsem našel test tady. http://www.youtube.com/watch?v=LFWXd4wfD_s… a nějaké info o menších srovnání tady http://roboticky-vysavac.blog.cz/… a hodně informací jsem čerpal i ode tuď. http://www.robotforum.cz/ nevím,nechci koupit vysavač a hned zjistit že je k ničemu.On na forů každý chválí ten svůj typ,ale aby někdo napsal ne stojí za prd ten si nekupuj kup si ten a ten má výhodu protože..To už udělá málokdo.V dtestu mě mrzelo,že ten test byl docela malý,dle mě test o ničem,a to dtest má velmi dobré testy.Tak nevím,asi to vyhraje ta ks 290,protože u nás má servis oproti neatu.

 59. Ono je to prostě o tom, jaké má kdo priority. Co je zatím ověřené:

  Roomba má velmi dobrou schopnost vyhnout se překážkám, či je nějak překonat, na malém nečlenitém prostoru je schopna i efektivně uklidit. Nevýhoda je, že členité prostory nezvládne nebo velmi špatně, vše jí neskutečně dlouho trvá (to je ten princip "jezdit tak dlouho, aby byla vysoká šance, že jsme se náhodnými odrazy dostali už všude".

  Samsung Navibot sice uklízí rychle a velké či členité problémy mu nedělají absolutně žádné problémy, ale je schopen se zaseknout na jakémkoliv kabelu, kusu hadru či rohu koberce, což naprosto vylučuje jeho možné použití s naplánovaným denním úklidem v prostorách, které nejsou na úklid dokonale připraveny. Plus má nevýhodu tu, že na jedno uklizení (tzn. nikoliv program "Důkladný úklid" občas něco neuklidí, protože ví, že dané místo už uklízel, ale už neví, že si tam potom bočním kartáčem ještě naházel nějaké nečistoty, popř. že dané místo ještě nebylo vyčištěno dokonale.

  Videa jako onen "zátěžový test KS290" považuji za zbytečná, protože udělat prostor 2x1m, naházet tam smetí a pustit robota nepovažuji za něco, co by se byť hodně vzdáleně podobalo modelu použití v kterékoliv domácnosti.

 60. XV-11 mám od října 2O1O adaptér na11O V jsem koupil přes internet.Robot Mně přivezla neteř z Ameriky.Pracuje přesně,jak ho vidíte na videu na předváděcích akcích.Je výborný,jsem hodně spokojen.

 61. To jsem rád. Podle toho co jsem se dočetl by měla být už evropska verze, která se začně někdy v létě prodávat. Těším se.

 62. Jen doplním svůj poslední příspěvek. S Neato XV-11 jsem stále moc spokojený, objednal jsem nový sběrací válec a kvalitnější filtr od firmy Vorwerk a vysavač je tak o 50% tišší.

  Nyní je na trhu tento vysavač pod označením:
  Neato XV-11 pro trh v USA
  Neato XV-15 stejný jako VX-11 ale určen pro Evropu
  Neato XV-21 pro trh v USA (s novým rotačním válcem-kartáčem a filtrem)
  Vorwerk Kobold VR100 má Li-on baterie, nový rotační válec, kvalitnější filtr a také "BOČNÍ ROTAČNÍ KARTÁČ"!
  Dnes bych vybral asi Vorwerk http://kobold.vorwerk.com/cz/roboticky-vysavac-vr-100/vr-100/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..