TomTom Navigator 6 – porovnání s pětkou

Dlouho očekávaná novinka je zde. Je lepší než pětka? V čem?

Přidáno 5.9.2006: Po dalších zkušenostech jsem sepsal delší povídání a přidal snímky.

Dnes nastal den pro příznivce navigací vytoužený. Další verze veleúspěšného a velepovedeného navigačního programu TomTom pro PocketPC (či Windows Mobile, jak je vám libo) spatřila světlo světa. Bez dlouhého okecávání se pustím do popisu toho, co mě ve verzi 6 potěšilo. Jde o první, čersvé poznatky, případné vaše postřehy uvítám v diskuzi.

Za prvé je to líbivější grafika. Nevypadá sice tak hezky jako u iGo, ale je zhruba stejně svižná a hlavně stejně přehledná jako u verze 5. Například lehké „mizení“ vzdálené krajiny, které je však decentní a nezpůsobuje nečitelnost objektů na obzoru. Veškeré plochy v menu, které byly ve verzi pět podbaverny nyní využívají plynulé barevné přechody. Taktéž potěší antialiasované (tudíž trochu rozmazané) ikony v menu na VGA strojích.

Za druhé je to rychlejší náběh. Zatímco na Siemens Loox N560 nabíhá verze 5 zhruba minutu, verze 6 je nastartovaná za několik vteřin. Velmi sympatické.

Za třetí jsou to záležitosti typu možnosti navigace na pozici kamaráda, který má taktéž TT verze 6 (nutné připojení k serveru TomTom), na GPS souřadnice nebo na adresu z kontaktů. Další drobností je hlídání času příjezdu (před navigací zvolíte, v kolik chcete dorazit a průběžně budete informováni, s jakým předstihem či zpoždením přijedete).

Ještě bych vyzdvihl, že nyní se TT6 dá používat naležato i na mém VGA stroji (kde TT5 překresloval tak, že bylo vidět, jak se obrazovka zprava doleva vykresluje)

Jestli čekáte něco dalšího, budete těžce zklamáni. V zásadě jde o vše, co je na verzi 6 lepšího. Zůstala řada nedodělků či chybějících vlastností.

1. Asi největším zklamáním je absence podpory TMC. Navigon či Dynavix již úspěšně tahají info o aktuální dopravní situaci a dokáží tomu přizpůsobit navigaci, TT6 stále nic takového nedovede – má stále pouhou podporu dopravních informací stahovaných ze serveru TomTom (což stojí peníze a vyžaduje GPRS připojení).

2. Stále není možné omezit kvalitu silnic, přes které vypočtená trasa povede, takže zvolíte-li „nejkratší“, můžete se spolehnout, že vás TT6 povede uličkami a silničkami, o jejichž existenci jste neměli ponětí nejen vy, ale i lidé žijící v bezprostřední blízkosti těchto komunikací. Na druhou stranu, aspoň si můžete nějak obhájit to, že jezdíte s SUV. Nečekám, že člověk s běžným vozem by jezdil po nejkratších cestách ála TomTom. Jedou jsem to udělal a moje stříbrná popelnice málem hrůzou zezenala.

3. Práce s body zájmu je prakticky stejná jako ve verzi 5, žádné znatelné zlepšení se nekoná. Vadí mi zejména nemožnost vyhledávat v kategoriích dle určení. Kiksne-li mi auto v Oslu, je sice hrozně fajn, že mi TT6 vyjede servisy typu Bilpartner Ensjo, Bilia personbil as skoyen, Tase bilverksted apod., ale aby mi z nabídky autoservisů vyjel jen pro mojí značku (jako to umí třeba iGo), to už ne. Takže v praxi je to úplně na nic, jelikož objíždět či obvolávat desítky nabídnutých servisů je k ničemu.

4. Grafika na VGA je stejně odfláklá jako ve verzi 5. Ikony v menu jsou sice vyhlazené, ale zároveň rozpité, ikony dalšího manévru (obzvláště ta s kruhovým objezdem) hnusně kostrbaté. Jestli si pánové myslí, že když mám na kartě 1,6GB map, že by se mi pár desítek kb za bitmapy z vysokým rozlišením do PDA nevešlo, jsou na omylu.

5. Opět nemožné hledat dle země. Co je na jednu stranu příjemné – není třeba se proklikávat zoufalou nabídkou ála iGo Jiné město-Jiná země-Česká republika a pak psát Praha, ale rovnou stačí psát „Praha“ bez ohledu na to, v jaké zemi se hledané město nachází, má i nevýhody, jako např. značná pomalost, než TT6 začne vypisovat nalezné alternativy (napište CESKE BU a i na 600MHz stroji a 150x SD kartě budete 10s čekat, než se nabídnou první města začínající na CESKE BU).

6. Pomalost překreslování. S mapou západní + střední Evropy program i na 600MHz stroji překresluje obrazovku s frekvencí cca 3 snímky/s, což je opravdu slabé, protože to dost škube. Takové iGo s tím kupodivu problémy nemá a se stejnými mapami vykresluje daleko svižněji.

7. Pomalost výpočtu trasy je stále stejná. Že to jde rychleji, nám dokazuje opět iGo, které trasu počítá velmi rychle.

8. Nechápu, co soudruhy z Holandska vedlo k tomuto kroku, ale ve verzi 6 není možné používat rotaci displeje nezávisle na nastavení systému. Pokud jste byli zvyklí, stejně jako já, mít systém „na výšku“, ale navigovat se „na šířku“, tak na to buď zapomeňte nebo si stáhněte utilitku, kterou jsem pro tento účel na rychlo splácal.

Nevím, zda je to verzí 6 nebo novějšími mapovými podklady, ale vypočtené trasy se poněkud liší od těch z verze pět a to v kladném slova smyslu (už mě nežene 70km cestou jen proto, že budu v cíli za 1:04, zatímco 53km dlouhá cesta do stejného místa trvá 1:05)

Celkově tedy musím říct, že jsem poněkud zklamán. Od nové verze jsem čekal zásadnější úpravy a změny než to, co se nakonec v TT6 objevilo. TT má kvalitní základ a myslím, že by neměl být problém výtky (které rozhodně nejsou jen moje) odstranit. Jsem velmi zvědav na nové iGo (které doufám také časem vyjde), u kterého doufám, že by mohlo náskok TT poněkud zkrátit. Vzpomenu-li mé výtky, byla to především dost dementní hlasová navigace, nemožnost hledat POI při trase (v této oblasti TT exceluje), horší ergonomie ovládání a špatné (velmi optimistické) odhady doby příjezdu. Necháme se překvapit.

!++5++!

20 komentářů u „TomTom Navigator 6 – porovnání s pětkou

 1. Obavam se, ze k tem "divnym" krokum holandany vede snaha donutit zakaznika k prechodu na NePDA verze produktu. PDA se jim nevyplati. (TT6 se mi kousne na startu a nejde s nim hnout(WM3SE))

 2. [1] Kousal se mi taky, stačilo ho nakopírovat do paměti přístroje, vyndat kartu, nastartovat, projít vším nastavením, vrátit kartu, dát TT6 na kartu a pak to šlapalo.

 3. Chtěl jsem se zeptat, v čem je problém u TT5 – neukládají se mi oblíbené položky a po každém ukončení práce v TT5 a znovu spuštění TT je složka oblíbené prázdná.

 4. [3] Netuším. Obecně platí, že TT ukládá oblíbené položky a spol. do souboru mapa.cfg, přičemž ta mapa je jméno adresáře s danou mapou. Takže pro mapu v adresáři Western Europe bude konfigurační soubor Western Europe.cfg. Zaprvé bych zkontroloval, zda na kartě nejsou chyby v souborovém systému, za druhé, zda je povolen zápis na kartu a za třetí, kdyby to stále nešlo, bych zkusil soubor s daným jménem vytvořit ručně a pak ho smazal (abych měl jistotu, že ho TT dokáže také vytvořit). Něco z toho musí zabrat.

 5. Jsem rád, že v textu uvádíte, že TT N6 funguje i na FS LOOX N560, neb na serveru TomTomu tuto kompatibilitu s uvedeným PDA neuvádějí.
  Lze někde Navigator6 koupit? Zatím jsem to nikde neviděl.

 6. AHOJ POUŽÍVÁM TT N5 NA PDA,HLAVNĚ NA CESTY DO NĚMECKA.MAPY MÁM NAHRANÉ NA KARTĚ.LZE NĚKDE STÁHNOUT NOVÉ VERZE 2006.PORADÍTE MĚ,VÍM ŽE TO JDE ALE UŽ JSEM ZAPOMĚL WEB STRÁNKU.

 7. [5] Viděl jsem ho prodávat u AH Mobile, Alza.cz i Cybexu.

  [6] Nevím o tom, že by libovolné mapy pro TT byly ke stažení zdarma. Update zdarma z webu nabízel výrobce navigace iGO.

 8. mam na svem asus 636N TT5, vse maka OK, dal jsem tam TT6 a mam problem se zvukem, na TT5 se zvuk "prepnul" na dejme tomu 90% nehlede na nastaveni systemu PDA, u TT6 musim nejdrive dat hlasitost PDA naplno a potom teprve zapnou TT. Mate nekdo podobnou zkusenost ??

 9. Problemy s TT6 na FSC N560:
  1) TT6 neumi "ignorovat" nastaveni hlasitosti/vypnuti zvuku systemu
  2) TT6 neumi zmenit nastaveni orientace displeje systemu
  3) reakce na dotek je u TT6 podle me DOST pomala oproti TT5
  4) jenom na Andelu sem v mapach nasel asi pet chyb (opacne jednosmerky, neprujezdny nektery useky silnic, odboceni …)
  5) a to me stve asi nejdiv, nezobrazujou se mi ikonky vetsiny POI bodu, i kdyz je mam v seznamu zaskrtnuty, ze se mi maj zobrazit …

 10. Prosim vás všechny sehnal jsem igo, tomtom v5 a v6 i dynavix mobile 2005.Který z nich je prostě a jednoduše nejlepší pro MIO A701 ? děkuji

 11. [13] To je asi jako otázka "V restauraci mají svíčkovou, steak, těstoviny a krevety. Co z toho je nejlepší". Odpověď je naprosto individuální, každému vyhovuje něco jiného. Ostatně já bych před nákupem programů za několik desítek tisíc nejdřív vybral a pak kupoval, divím se, že nejdřív kupuješ a pak vybíráš.

 12. [14] Myslím, že svíčková má od krevet rozhodně dál než igo od TomTom a psal jsem, že jsem ty programy sehnal. Nic méně je teď nemohu vyzkoušet. Myslel jsem jestli existují nějaké recenze, nebo jestli máte zkušenost a tak… Osobně jsem zaslechl že TomTom je třeba propracovanější než igo, nebo dynavix….

 13. Měl jsem obdobný problém a dost mne to štvalo a tak jsem to vyřešil. U mne to bylo tím, že soubor, kam se tyto nová data ukládala byl označen i pro "čtení". Změnou atributu se to spravilo.

 14. Asi je to blbost, ale nemam s tim moc zkusenosti. V Nokii E50 a TOMTOM 6.010 me nejde zadat souradnice GPS, aby to navigovalo na konkretni souradnice. Jde to vubec? Diky za radu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..