Stáváte se otroky technických vymožeností?

Kdeže jsou doby, kdy obyčejná barevná televize Tesla stála 14 tisíc při průměrné měsíční výplatě 3.000Kčs? Dnes za průměrnou mzdu 20kKč koupíme průměrně velikou LCD TV. Když se k tomu přidá spousta nově se objevivší elektroniky (dobře, DVD nahradilo běžně používané video, ale co třeba takový receiver, satelit nebo set-top-box?), výsledkem je situace, kdy přímou úměrou s počtem těchto krámů roste i počet dálkových ovladačů a komplikovanost obsluhy.

Někdo namítne, že stačí dohlédnout na to, aby každý nový krám byl stejné značky, jako ty přechozí. Ovladače jednoho výrobce často umí ovládat i základní funkce dalších přístrojů. Prvním problémem je už to sousloví základní funkce. Druhým je fakt, že výrobce špičkové televize ještě nemusí být výrobcem super zesilovače apod. Takže jsme v situaci, kdy máme TV, DVD, receiver a set-top-box, pochopitelně čtyř různých značek. Máme kvůli tomu dvě základní komplikace:

  • Na stolečku v obýváku se válí čtyři ovladače, navíc každý jiného designu. Co oko chlapa nebolí, z toho však manželka dostává deprese.
  • Pro každou zamýšlenou činnost to znamená zahrát si tlačítkovou hru, například pro sledování filmu na DVD to obnáší činnosti: zapnout TV, zapnout DVD, přepnout TV na vstup z DVD, zapnout receiver, přepnout receiver na vstup z DVD. Dále pak nastávají komplikace během sledování filmu: hlasitost/ztlumení zvuku se mění ovladačem od receiveru, přeskakování kapitol, ovládání menu apod.ovladačem od DVD a jas ovladačem od TV. Manželka logicky odmítá při běžné situaci, jako chtít se podívat na TV, dělat úkonů jako při startu raketoplánu a chlapa to časem také přestane bavit (i když to chvíli trvá, jeho nadšení pro elektroniku je totiž velké).

Vzásadě v každé takové domácnosti, které znám, to dopadlo na chlup stejně (lišilo se to jen délkou doby, než to přišlo): DVD se přehrává se zvukem na TV, přínos prostorového zvuku ustoupil komplikacím s ovládáním, podobně to dopadlo s televizí, běžící na interní tuner a interní repro, zato však kontrolovanou jediným ovladačem.
Někteří vyměkli a rezignovali (avšak neprávně usoudili, že problém se týká jen plasmových TV) , jiní si řekli, že tudy cesta nevede a protože technika musí sloužit lidem a ne naopak, je na čase něco vymyslet.

Jako první přišlo na řadu PDA s infraportem se zvýšeným dosahem (zhruba na pět metrů). Aplikace umožňující naprogramovat si vše k obrazu svému byla sice použitelná, avšak celé řešení přinášelo více problémů než užitku. Zdlouhavé a nepohodlné programování pominu, to se dělá jen jednou, ale mizerná výdrž PDA a hlavně děsivá ergonomie toto řešení problému pohřbila. Dotyková tlačítka nakreslená na displeji se zdála být ideální do té doby, než jsem metodou pokus/omyl upravil velikost tlačítek tak, aby byla snadno stisknutelná i velkou mužskou tlapou. Tím se ale nutně zmenšil počet čulíků, které se na obrazovku vešly a výsledkem byl sice o něco menší opruz než v případě čtyřech různých ovladačů, ale situace uspokojivá nebyla. PDA jsem začal opět nosit výhradně po kapsách. Z obdobných důvodů slabší ergonomie (a hlavně vysoké ceny na úrovni jedné horší televeize) jsem zavrhl i podobně koncipovaný ovladač Philips Pronto.

Nu což, situaci jsem nakonec vyřešil k takové spokojenosti, v jakou jsem ani nedoufal. Ale o tom až příště, vydá to na samotný článek. Zatím si můžete zkusit tipnout, jak to dopadlo.
!++7++!
 

2 komentáře u „Stáváte se otroky technických vymožeností?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..