Fujitsu-Siemens Loox N560 – jak vylepšit signál?

S PDA Fujitsu-Siemens Loox N560 sem byl vcelku spokojen. Malé, lehké, VGA displej, integrovaná GPS, WiFi, Bluetooth, prostě co víc si člověk mohl přát? Po určité době jsem ale zjistil, že velkou slabinou je příjem signálu GPS. Ten byl mizerný a zdaleka se co do rychlosti či přesnosti určení pozice nemohl rovnat bývalé externí bluetooth GPS Asus BT100.

Dle prohledávání internetových fór jsem v tomto problému rozhodně nebyl sám. Ačkoliv se našlo pár lidí, kteří dosáhli určení pozice do pár minut, většina měla problémy stejné, jako já. Objevil jsem i rady, co s tím, například pomocí servisního programu SirfTech jsem zvýšil rychlost komunikace na 56700 baudů a upravil četnost lokalizačních zpráv. První dojmy úpravy byly jednoznačně kladné – GPS rychleji určila pozici (byť méně přesně) a vše vypadalo vcelku uspokojivě. Postupem času se však ukázalo, že určení pozice se v určitých situacích podstatně zhoršilo, takže ve výsledku to vyšlo nastejno jako u továrního nastavení.

Objevily se spekulace, že problém je způsoben malou/vadnou GPS anténou. Včera, když jsem byl už nesmírně zoufalý z toho, jak dlouho všechno trvá a jak špatně se pozice chytá, jsem udělal následující pokus, který se zatím zdá býti řešením. Přepnul jsem SirfTechem GPS z režimu NMEA 9600 baudů do režimu SIRF 38400 baudů. Následně jsem se nestačil divit:

 • V centru Prahy jsem chytil fix do 2-3 minut a to v místě, kde jsem se kvůli vysoké zástavbě jindy obtížně fixoval i za 5 minut
 • Cestou domů v autě jsem měl fixnuto 5-7 satelitů. Nikdy předtím, ani v těch nejlepších chvílích, jsem nefixoval víc než 6 a to pouze planinách. Natož v Praze. Navíc po celou cestu byly ukazetele signálu jednotlivých satelitů vcelku dost vysoké, pohybovaly se mezi 60-90%, během desetitisíců naježděných km dosud to je tak na 20-50%
 • Když jsem zajel s autem do podzemní garáže, omylem jsem iGo vypnul, což znamenalo, že po následujícím zapnutí mi PDA vytuhlo. Provedl jsem tedy soft-reset stylusem a po nabootování opět spustil iGo. Poté, co jsem vylezl z objektu a ušel asi 10m, jsem měl fix na 3 satelity. To jsem předtím zažil s iGo jen jednou a to bez resetu a rebootu
 • Nedalo mi to a po hodině doma jsem vylezl na balkón a zapnul znovu iGo. Do 20s jsem měl 3 satelity a určenou polohu. Evidentně šlo o hotstart.

Výše uvedené bylo pro mně naprostým šokem, protože to znamená, že anténa je v pořádku a GPS je schopná polohu určovat úplně fantasticky. Proto jsem dnes dopoledne dělal další pokusy a výsledky ukazují, že včera to nebyla náhoda:

Situace Dříve v NMEA režimu Dnes v SIRF režimu
Místo na parkovišti, široko daleko slušný výhled, z jedné strany blokované paneláky fix většinou během 5-10 minut, 3-4 satelity fix do dvou minut, asi 6 satelitů
Nástup do tramvaje s fixnutou pozicí, trasa po nábřeží pokud jsem držel PDA těsně u okna, většinou jsem 3 satelity držel, často to ale vypadávalo přestože jsem měl PDA na klíně, po celou dobu fix 3-6 satelitů. Poloha určena naprosto přesně, zatímco dříve skákala sem tam, teď kopírovala koleje s přeností do 5m
Zapnutí PDA v tramvaji na nábřeží nemožno se fixnout fix během tří minut 3-4 satelity
Zapnutí PDA v tramvaji v centru (po obou stranách ulice baráky 5-7 pater) nemožno se fixnout dvě zastávky trvalo, než byly vidět dva satelity, pak to udělalo šup a bylo jich fixnuto asi 6
Zapnutí PDA v centru krátce poté, co jsem chytal pozici v tramvaji fix tak po pěti minutách fix 7 satelitů do 20s

Někdo může namítnout, že se mi to dobře chytá, protože jsem to během hodiny měl několikrát fixnuté a tudíž není třeba hledat nové satelity. Námitku bych bral, kdyby se to podobně chovalo dřív v režimu NMEA. Jenže rychlost fixu a počet satelitů, které chytám teď v SIRF režimu, to jsem nikdy předtím neviděl a dovolím si tvrdit, že ani má předchozí vychvalovaná GPS ASUS BT-100 takhle slušný příjem nemá.

Co z toho vyvozuji? GPS čip je v pořádku, anténa taky. Pokud by nebylo, nemohlo by to tak super chytat pozici v žádném režimu. Vše na mně působí tak, jakoby N560 neuměla pořádně NMEA režim. Protože včera večer mi NMEA po přepnutí ze SIRF fungoval dobře, zkusil jsem to dnes ráno a byla to opět bída. Tři minuty a nic. Nahodil jsem SIRF a fix byl do dvou minut. Opět – kdyby někdo namítl, že většina satelitů se nachytala už během tří minut v NMEA, stále by to nevysvětlovalo 6 fixnutých satelitů na místě, kde měla dřív NMEA problémy tolik fixnout i po čtvrt hodině.

Výsledky jsou zatím opravdu vynikající. O víkendu mě čeká několik cest a budu tedy testovat i nadále, výsledky sem samozřejmě doplním. Jedinou vadou na kráse je pro mně to, že SIRF protokol umí pouze několik málo aplikací, např. můj oblíbený VisualGPS nikoliv.

25 komentářů u „Fujitsu-Siemens Loox N560 – jak vylepšit signál?

 1. Tak mam asi poprve v zivote stesti na elektroniku, ale ja mam s tovarnim nastavenim na volnem prostranstvi fix na 8 – 10 staelitu a v zastavbe 6 – 8. Jinak jich vidi kolem 10 – 11 neustale (TT6).

 2. Čau. Prosím o radu. Pořídil jsem si PDA Fujitsu Siemens pocket loox 520 s navigací Tom Tom. Jedná se mi hlavně o používání již zmíněné navigace, protože původní účel – pomoc při studiu již byl splněn. O co vlastně jde: PDA se snaží najít satelity, stupnice se zobrazuje, ale ne a ne dosáhnout fixu. Když už se to nááááhodou podaří, jsou fixnuty 3 max. 4 satelity a to ještě dost nestabilně. Když už přejdu do samotné mapy, ukazatel satelitů ukazuje v jednu chvilku 3 sat. vzápětí 0 satelitů, pak zase 3 satelity…a tak pořád dokola. V autě to znamená že chvilku jedu podle GPS, pak satelity vypadnou a vzpamatují se zase až za křižovatkou. Šipka ukazující směr mění směr jak na kolotoči i když stojím na místě… Takže v konečném efektu bych málem zabloudil i ve městě které dobře znám.
  Ještě k tomu načítání satelitů: Birdie se zmiňuje o minutách a dokonce i o sekundách než dojde k nalezení a fixování satelitů. Mně se to podařilo s velkou slávou po 1 hodině a 45 minutách, v době kdy už jsem zvažoval jestli mám tento zázrak techniky hodit z okna, nebo jestli bude stačit na to šlápnout…
  Prosím proto Birdieho, nebo vlastně kohokoli kdo by dokázal poradit s jak vylepšit příjem, jestli by se se mnou nespojil a nepomohl tento problém vyřešit, nebo odkázat alespoň na někoho, kdo je znalý problematiky GPS a ví jak to nastavit.(samozřejmě za úplatu). Musím upozornit, že jsem počítačově takřka negramotný a Birdieho návod je pro mně složitý. Pokud se náhodou někdo najde, mé ICQ je 243-215-547 Skype jan.tirdil Díky a mějte se.

 3. No, podle toho, co čtu, tak je pravděpodobně něco v háji. Možná GPS anténa, těžko říct. Pokud je přístroj ještě v záruce, jednoznačně bych ho šel reklamovat.

 4. Ahoj birdie!
  Neslo by nekde presne uvest, jak se ti vlastne podarilo prepnout N560 do Sirf 38400?? Ja to zkousim podle navodu dle Google: // zapnout SirfTech / comm -> find port&baud -> open / NMEA -> Switch to Sirf -> SIRF -> 38400 / comm -> close // z tohoto sice vyleze to, ze SW asi vidi GPS na 38400 v SIRF, nicmene pokud dam Find port&baud znova, tak je rychlost zpet na 9600….jo a BeeLine GPS nevidi vubec :(… Diky predem Honza

 5. [3] Ahoj, no přesně, jak píšeš a mám dojem, že se ti to i povedlo, jelikož BeeLine GPS nevidí, což je "v pořádku", protože BeeLine neumí Sirf protokol.

  Schválně, když otevíráš port v SirfTechu, tak nedávej Find port&baud, ale dej manuálně COM8 a 38400. On by se měl spojit a vypsat, že jede v SIRF režimu. Je teoreticky možné, že SirfTech najde něco na 9600. Už se mi to stalo, avšak na takové rychlosti (byla-li interní GPS nastavena na jinou než 9600) s ní nebyl schopen komunikovat. Pokud GPSce rozumí, napíše, zda komunikuje v NMEA nebo SIRF. Podívej se, zda při tom "Find port and baud" neukazuje v použitém protokolu něco jako "—", protože to by byl přesně případ, kdy "najde" něco špatně.

 6. Whaw!!! Mas pravdu!!! Sirf v 38400 jede v pohode!!! Odzkouseno pomoci iGO….nicmene jsi me dostal s tim BeeLine 🙁 …. jakozto PDA geokacer si zivot bez BeeLine neumim predstavit!
  Start a detekce satelitu je opravdu velice svizny…coz by se hodilo…setri to i baterii!!! Pokud tedy clovek k zivotu nepotrebuje aplikaci, ktera neumi Sirf, tak vrele doporucuji….resp. nic to nestoji a neni to nevratna operace!!!

 7. Hmmm…tak me napada, jestli se v tomto opravdu vyznas….mohl by jsi se mrknout na vyladeni i NMEA…neco jsem jiz nasel, ale vlastne ani nevim, co nastavuju…. Predem diky 😉

 8. [6] V tom tě moc nepotěším. Zkoušel jsem různé parametry, zprvu to vypadalo slibně, ale nakonec se ukázalo, že jsou to pouze výkyvy a co někdy funguje lépe, zase jindy funguje hůře. Čili celkově nula od nuly pošla.
  Když jsme u geocachingu, můžeš zkusit OziExplorer CE. Ten SIRF umí, byť jeho navigace na cílové místo není ideální.
  Navíc uvažuju o tom, že si napíšu utilitku, která by přehazovala GPSku z SIRF 38400 na NMEA 9600, protože to jsou dvě nejběžnější s nejpoužívanější nastavení. Uvidíme, zda se k tomu dostanu a zda se to povede.

 9. Ahoj, to by bylo supr…tedy jestli jsi guru na psani programku… :).
  Nicmene moje testy s prepnutim na NMEA 38400 (+nejake drobne upravy NMEA nastaveni dle jineho inet. navodu) BeeLine i Igo funguji jako z PRAKU!!! Start + fix do 2 minut, nekdy to chce jeste chvilku pockat, nez to "doladi"…ale jinak vse OK.
  Ja myslim, ze by to byl super pocin…takovej programek, ale i tim SirfTech-em se to da udelat celkem rychle…takze kdyz se ti nebude chtit se morit s programem….nic se nestane a napise ho nekdo jinej…beztak 😉 (pokud jiz takovej neni…).

 10. Ahoj.Znamá si pořídila N560 a dala me ji na instalaci tom tom.Toho jsem tam už dal a doinstaloval jsem prográmek který tu uvadíte pro lepsi zobrazeni satelitu ale mam velky problem že mě vubec satelity nevidí tom tom.Zítra má jet do Finska a nějak se mě to nedaří rozchodit mohu vás poprosit o rychlou pomoc a radu.díky toun.toun@tiscali.cz klidně i zavolam hlavne kdyby se to pořešilo:-(

 11. Dobrý den,

  chtěl bych ze zeptat, jestli nemáte nějáke typy jak na maximum vyladit TT5 na N560. Aplikaci na zmíněném zařízení používám, funguje normálně, jen bych rád věděl jestli jde "něco někde" nastavit pro ještě lepší výkon než nabízí standart (9600, NMEA). Začíná mě totiž štvát zmíněný NMEA "bug" N560 a chtěl bych jej nějak vyřešit, nebo alespoň minimalizovat. Popř. ještě otázečka – vámi zmíněný iGO nemá problém s používáním SIRF? Děkuji za odpověď

 12. [11] iGo SIRF samozřejmě podporuje od první verze, ostatně jako jeden z mála programů.
  O nastavování NMEA píšu v úvodu článku – zkoušel jsem toho dost, ale bez toho, aby se situace nějak výrazně zlepšila, takže radu opravdu nemám.

 13. Mám naprosto stejnou zkušenost s přepnutím na SIRF v n560 + IGO. Sedím v pokoji, 2m od okna s kovovými žaluziemi a mám fix na 6 satelitů. V NMEA režimu bylo něco takového naprosto nemyslitilné.

 14. ahoj, tak se mi nedari zmenit BAUD na 38400, Sifr jo… ale kdyz pustim IGO tak mi GPS najde zas jen na 9600… jdu testnou jak to na teto rychlosti jede…

 15. S GPS jsem po spokojený po stažení oficiálního updatu od FS, přehodí GPS na COM 4 s BAUD 57600. Druhá část updatu je program qick GPS, který si z internetu stahuje pozice družic na 3 dny dopřadu a umožňuje rychlé fixnutí. Jinak dříve jsem měl vždy problém signál chytit, ale jakmile se fixnul, tak nebyl žádný problém ani při vypnutí IGA a jeho opětovném startu v místě vypnutí.

 16. Ahoj, chtel jsem se zeptat, jak je to s ulozenim nastaveni SiRF. Mam v N560 OS – WM 6.0 ver 038 от 16.07.2008 s GPSFixem a kdyz prepnu na SiRF protokol vse jede jak ma. Ale pokud PDA vypnu, tak je GPS znovu v NMEA… Soft reset je v poho… To je normalni stav? Lze to nejak nastavit SiRF nastalo?

  Diky

 17. Mně to vždycky vydrželo. Problém bylo pouze totální vybití PDA, pak se to vrátilo zpět do NMEA. O trvalé změně pochybuji, ale šel by udělat prográmek, který to po startu automaticky nahodí. Já jsem si něco takového kdysi udělal, ale už ho dávno nepotřebuju, protože po výměně základní desky v rámci reklamace začala GPSka chodit perfektně.

 18. Zdravim. Prave som si podla vasho navodu nastavil na mojej dnes kupenej N560ke SiRF na 3840 baud. Mam tam iGO8 ale ked supustim navigaciu v nastaveniach stale pise 9600 baud. Je to tak spravne alebo som nieco pokazil?
  Diki moc za odpoved.

 19. No SiRF techom som nastavil protokol SiRF podla vasho navodu a od toho momentu mi iGO nenaslo jediny satelit…dokonca ich ani nezobrazuje ako neviditelne na obrazvke data GPS v programe. Potom som zo zufalosti dal zariadenie do tovarnych nastaveni, iGO nainstaloval znova, bez uprav programom SiRF tech a je to stale rovanke. Satelity nevidi ani ich nenasiel. Zacinam byt z toho zufaly, za kazdu radu by som bol maximalne vdacny. Btw ked som PDA kupoval predavajuci mi GPS predviedol a bolo funkcne. Ak by ste chceli screeny obrazovky alebo blizsie informacie tak mi prosim poslite mail na adresu marcel.beno@gmail.com
  Dakujem

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..