HTC Touch HD a Siemens ME45 – srovnání

V minulém článku jsem popsal, z jakých důvodů jsem uznal, že již nastal čas pro koupi PDA integrovaného s telefonem. Dnes půjdu hodně do detailů a na konkrétních příkladech ukážu, že sedm let starý krám v mnoha ohledech předčí nejnovější technologický zázrak. Zapřisáhlé fanoušky Windows Mobile poprosím, aby to raději nečetli, hrozí zvýšení adrenalinu. Spíš to doporučuji k přečtení každému, kdo nad Windows Mobile komunikátorem uvažuje a nemá s ním zkušenost po stránce využití jako telefonu.

Ačkoliv mám nároky nemalé, za ta léta jsem pocítil jen velmi málo nedostatků ME45. Konkrétně to byly drobnosti jako absence bluetooth, neexistující časové razítko u odchozích hovorů (nemohl jsem se tak podívat, kdy jsem koho volal), malé paměti diáře a tak podobně. Naopak, velmi jsem si cenil vlastností jako rychlé vyvolání řady funkcí (díky namapování nejdůležitějších funkcí na přidržení tlačítek 1-9 jsem málokdy musel do menu), velká výdrž baterie a hlavně odolnost. Neznám moc jiných přístrojů, které by bez úhony (funkční, nikoliv estetické) vydržely kousky, jako když bratrancova dcera mou zapomenutou ME45 hodila z balkonu na betonovou terasu asi 4 metry pod ním.
Jako oskarův Technoid jsem měl po poměrně dlouhou dobu k dispozici desítky telefonů od absolutních low-endů po ty nejdražší kousky a ani jeden mně nepřesvědčil, že by mi vyhovoval víc než můj ME45. Některý telefon neměl požadované funkce, jiný nebyl odolný, u dalšího se kvůli kdejaké blbosti muselo hluboko do menu, málokterý nabízel týdenní výdrž, prostě celkový dojem nikdy nebyl přesvědčivý.

Ještě poznámku úvodem. Je zcela zřejmé, že komunikátor typu Touch HD toho nabízí celkově víc než jen obyčejný (a navíc notně starý) mobil. Hned v úvodu odpovím věčným rýpalům na otázku, proč jsem si tedy nenechal Siemens ME45, když je tak super a nejnovější zázrak překoná. Jednak Siemens začal dosluhovat mechanicky (výpadky displeje, občasné vypínání apod.), druhak přes všechny nedostatky hodnotím HTC Touch HD jako velmi dobré zařízení. S uvedenými problémy jsem vesměs počítal (byť některé „špeky“ mně pěkně zaskočily) a přístroj bych koupil rozhodně znovu. Stále mám pocit, že celkové klady převažují.

Vždy, když se mě někdo ptá, zda má jít do zařízení se Symbianem nebo Windows Mobile, poradím velice snadné rozhodovací řízení :

 1. Kdo nepotřebuje spouštět složitější aplikace třetích stran, ať neuvažuje ani o jednom, ani o druhém. Operační systém v mobilu (za který z tohoto pohledu budu komunikátory považovat) má kromě předností ve velké rozšiřitelnosti také řadu nevýhod, jako například poměrně vysoká režie na samotný běh OS. Ta má za následek i vyšší spotřebu a tak menší výdrž. Takový člověk udělá nejlépe, když si pořídí „obyčejný“ mobil, který bude nabízet vysokou rychlost, možnost spuštění jednodušších aplikací v Javě (J2ME) a asi i dost nízkou cenu v porovnání s ostatními variantami.

 2. Kdo potřebuje hlavně telefon a občas chce použít funkce, které normální telefony nenabízí (např. navigaci s mapovými podklady na kartě apod.), pak udělá nejlépe, když se zaměří na přístroje se Symbianem (=dnes prakticky jen Nokie). Telefonní část pracuje velmi svižně, na ovládání se dá zvyknout a pak člověku přijde velmi slušné. Díky Symbianu je možno doinstalovat spoustu dalších aplikací a i když bude člověk omezen jejich nabídkou i komfortem práce s nimi (malá rychlost + nic moc ovládání), bude to pro něj asi nejlepší volba

 3. Kdo však potřebuje hlavně PDA a to je pro něj důležitější než telefon (bez kterého se ale neobejde), pak má ideální volbu ve Windows Mobile. Neskutečně mizernou telefonní část takový člověk oželí za to, že získá možnost největšího výběru aplikací pro kapesní počítače vůbec.

Já jsem třetí případ a dle toho jsem se také rozhodl. No a protože Siemens ME45 je prakticky telefon s pár funkcemi navíc, budu se dnes zabývat jeho srovnáním s HTC Touch HD právě z pohledu těch vlastností, které zvládají oba přístroje. Nečekejte ode mně nějaké tabulky, doporučující závěry apod. Spousta věcí je subjektivní, každý z nás má jiné nároky, představy, zkušenosti a co jednomu hodně vadí, může druhému přijít jako prkotina. Berte to jako souhrn zkušeností a přímé porovnání Touch HD s prastarým Siemensem. Vše z mého pohledu, dle mých nároků. Třeba mi něco uteklo nebo jsem funkci pořádně nepochopil – v takovém případě budu vděčný za upozornění v diskuzi. Nehledejte v článku žádnou univerzální pravdu. Spíš se zamyslete, zda dané chování vnímáte pozitivně a negativně a jak moc a dle toho si udělejte celkový závěr.

Volání se Siemensem

Takže začnu samotným voláním. Siemens ME nabízí adresář s 500 záznamy, každý záznam může mít mnoho různých položek typu „telefon do kanceláře“, „mobil“, „mailová adresa“ apod. Při příchozím hovoru se na displeji okamžitě objevilo jméno volajícího, pokud byl v adresáři. Přístroj samozřejmě poznal, pokud jsem měl v adresáři uloženou „národní“ variantu typu 608 123 456. Nedalo se poznat, z jakého čísla dotyčný volá (zda jde o pracovní, mobilní či domácí číslo). Zmeškaný hovor telefon oznamoval na displeji ikonou telefonku, kterou jsem se hned dostal do seznamu zmeškaných čísel. Zde jsem u každého čísla našel, kdy naposledy jsem hovor z tohoto čísla zmeškal a  kolikrát celkem. Pokud mi takový kontakt volal třeba 5x a já jsem to vždy zmeškal, nikdy jsem se nedozvěděl, kdy byly ty 4 původní pokusy. Vyzvánění šlo pro aktuální příchozí hovor ztlumit (hvězdičkou), takže telefon dál „vyzváněl“, ale potichu, takže pokud člověk někde nechtěl moc rušit, při začátku vyzvánění stiskl hvězdičku a vyběhl ven, kde si mohl hovor v klidu vyřídit.
Odmítnutí hovoru šlo udělat dvěma způsoby (červené tlačítko + funkční tlačítko), odmítnutý hovor se uložil do seznamu přijatých hovorů, opět s časovým razítkem a počtem hovorů.
Při odchozích hovorech se dalo číslo zadat rovnou či vybrat z adresáře (v případě více čísel u jedné osoby telefon dal na výběr). Při výběru z adresáře šel použít „divoký znak“ otazník, takže se uložilo číslo třeba 60?123456, při výběru takové položky z adresáře se telefon dotázal, co použít namísto otazníku a to pak vytočil. Velmi praktické zejména pro firmy (123456??? a telefon se pak zeptá na linku) nebo pro jedince, kteří měli stejná čísla u různých operátorů (v době, kdy byly předvolby pouze 60x, dnes už to není ono). Odchozí volání se bohužel neorazítkovalo časem, takže se nedalo zjistit, kdy jsem koho volal (a ani jak dlouho to trvalo).
Volající šlo rozdělit do skupin VIP a nastavit i různá vyzvánění – VIP, ostatní osoby v adresáři, čísla neuložená v adresáři. Bylo to velmi milé, jelikož se dalo už dle zvonění poznat, o jakého volajícího asi půjde.
Po minutě uměl pípnout.

Volání s Touch HD
Adresář Pocket Outlooku je prakticky neomezený, počet položek u každého záznamu výrazně Siemens ME45 převyšuje, je možné uložit mj. i třeba fotku. Stejně jako Siemens ME45 nabízí možnost zopakovat některé z posledních čísel. Dotykovou klávesnici nabídne velikou, takže se na ní píše pohodlně. Seznamy příchozích, odchozích a zmeškaných hovorů jsou výborné – ukazují nejen čas, ale i délku hovoru a to pro všechny hovory z daného čísla, takže snadno poznám, že mi 608123456 v 15:00 a nechal to zvonit 10 vteřin, v 15:05 15 vteřin a 15:10 půl minuty.
První zásadní problém přijde při příchozím hovoru. Věřte nebo ne, i u tak nabušeného přístroje, jakým HTC Touch HD zcela nepochybně je, budete čekat klidně 3, ale i 5 vteřin, než se dozvíte, že někdo volá. Volající uslyší 2 nebo i 3x dlouhé tůůůůů, jako že vám to zvoní, a vám se během té doby začnou Windows Mobile přepínat do Today obrazovky a následně vykreslí okno s příchozím hovorem (zobrazí i fotku volícího i typ čísla, ze kterého volá). Je neuvěřitelné, že 288MB paměti, žádný pomalý swapující disk a 528MHz CPU dokáží Windows Mobile zdegradovat na pomalého, chromého slimáka. I v případě, že na vašem HTC zrovna neběží žádná aplikace a máte přístroj pouze zapnutý a „nabootovaný“, bude to trvat tak 1,5 zazvonění, než se něco stane. Opakuji, bez žádných doinstalovaných „vylepšovátek“, co systém dokáží pěkně zasvinit a zpomalit (známe ze stolních Windows, že). Pochopil bych, že pokud zrovna hrajete nějakou náročnou 3D hru, tak to bude tak vteřinu, dvě trvat, ale tohle je úplně příšerné. Starý Infineon PMB6850 v Siemensu prostě tohle zvládal mnohonásobně lépe.
Dobré je, že kromě tlačítek sluchátek pod displejem můžete hovor přijmout/odmítnout i na dotykovém displeji prstem a to šoupátkem, které posunete buď doleva (přijmout) nebo doprava (odmítnout). Představte si, že ještě u HTC Diamond (zařízení z června 2008!) se přijmutí/odmítnutí hovoru na dotykovém displeji dělalo přes dvě velká tlačítka, takže když byl komunikátor v kapse, velmi snadno se na displeji stisklo něco, co nemělo. Příchozímu hovoru jde také ztlumit vyzvánění.

Pokud chcete hovor odmítnout, Touch HD pro vás připraví další nemilé překvapení. Odmítnutý hovor vede v registru zmeškaných hovorů a dokonce vám na displeji rozsvítí indikaci zmeškaného hovoru. Nevím, čím soudruzi přemýšleli, ale když mi někdo volá a já mu to „típnu“, pak mi opravdu nedává smysl, aby mně telefon buzeroval „pozor, máš zmeškaný hovor“. Takže po odmítnutí hovoru vás čeká vstup do seznamu zmeškaných hovorů (zhruba 4 klikání na různé části displeje). Fakt super.
Volající nelze roztřídit do skupin ani jim přiřadit vlastní melodie. Prostě od vynálezu dob pana Meucciho  (1849) žádná změna – telefon buď zvoní, nebo nezvoní. Aspoň že jako zvonění lze použít snad cokoliv, nejen pípání, které uměl ME45.
Velmi nepotěší, že při ukládání čísla do kontaktů bude Pocket Outlook neustále otravovat dotazem, zda se má číslo uložit na SIM nebo do adresáře. Už prastarý ME45 měl v menu přepínač, zda používat jedno či druhé.
Jako upozornění na hovor jde nastavit zvonění, zesilující zvonění, jedno přehrání vyzváněcí melodie, pouze vibrace, vibrace spolu s vyzváněním a nebo nejdřív 2x vibrace a pak dokola POUZE vyzvánění. Nevím, zda jsem takový exot, ale mně by nejvíce vyhovovalo nejprve 2x vibrace a poté aby se k vibracím přidalo vyzvánění. Takové nastavení mi umožní nezmeškat hovor a zároveň své okolí zvoněním co nejméně obtěžovat. Uměl to kdejaký starý telefon, u Touch HD budete k takové funkčnosti muset opět „bastlit“ a to například tak, že si upravíte oblíbený vyzvánění zvuk tak, že na začátek doplníte ticho v požadované délce.

Profily na ME45
Jak jsem již uvedl, Siemens ME45 nabízel zařazení volajících do dvou seznamů – normálního a VIP. Každý mohl mít vlastí druh vyzvánění. Dále bylo k dispozici několik (snad pět) plně přizpůsobitelných profilů, čili sady nastavení, které pomáhaly řešit různé situace. Já jsem si oblíbil tři. První byl normální režim, jak se měl telefon chovat většinou. Vibrace plus různé melodie pro různé skupiny, tón pro SMS, jiný pro kalendář. Druhým používaným režimem byl tichý režim, kdy jsem měl vypnuté vibrace, aby telefon na stole nedělal zvuky jak sbíječka + každá událost (hovor, SMS, kalendář) se oznámila jedním tichým pípnutím. Posledním režimem, který jsem používal, byl hlasitý profil, takže všechny zvuky na maximum.
Přepínání bylo velmi rychlé – tlačítky pro ovládání hlasitosti vstup do výběru a pak buď šipky + potvrdit nebo číslo profilu, takže většinou si člověk stačily dva úkony – „menší hlasitost“ + číslo profilu.
Mimo to šlo zapnout okamžité vypnutí všech tónů přidržením hvězdičky, což se taky někdy hodilo, protože tím zůstaly zapnuté vibrace.

Profily na Touch HD
Buď jsem slepý, a nebo neexistují. Přístroj jde nastavit do čtyřech „pseudoprofilů“ – normální, pouze vibrace, tichý, automaticky pouze vibrace v případě, že je dle kalendáře čas schůzky. Tyto profily navíc nelze upravovat. Pokud mám profil „tichý“ a zkusím nastavit aspoň minimální hlasitost (a nastavit všude decentní pípnutí, abych tak simuloval tichý režim starého Siemense), Touch HD se mi během tahání za posuvník hlasitosti okamžitě přepne na normální režim a zvolenou hlasitost nastaví do něj. No neuvěřitelně tupé. Přepínání těchto pseudoprofilů je aspoň docela rychlé, také tlačítky hlasitosti. Možnosti jsou tedy velmi omezené a odpovídají zhruba roku 1998, rozhodně ne konci roku 2008 a přístroji za bratru 15 tisíc. Nepochybuji o tom, že půjde doinstalovat nějaká aplikace, která toto bude řešit, ale to má své komplikace. Zaprvé to ne každý bude chtít dělat, bude to stát nějaký čas a možná i peníze za software a hlavně, přijdu o jednotné ovládání a namísto centrálních „Settings“ bude třeba různé věci nastavovat jinde. Prostě 0 bodů, bez diskuze

SMSky na ME45
Tak tady není moc co dodat. Podpora dlouhých SMS, T9 s „cestinou“, paměť na SMSky v telefonu + samozřejmě využití paměti SMS na kartě. Žádná podpora složek, pouze klasika Příchozí, Odchozí. Výběr příjemce z adresáře, vždy jen jediný příjemce. Počítadlo jak znaků, tak i počet zpráv, na kolik bude dlouhá SMS rozdělena. Možnost hned vytočit číslo z textu SMS i odesílatele.
Indikace nové příchozí SMS na displeji přes ikonu obálky, jedním funkčním tlačítkem bylo možno zprávu přečíst. Jako nevýhodu bych uvedl nemožnost snadno číst nové zprávy za sebou, vždy bylo nutno danou přečíst, vrátit se zpět do menu, otevřít další apod.

SMSky na Touch HD
Používá se Pocket Outlook. Funkce vesměs stejné jako ME45. Výběr z adresáře velmi příjemný, stačí psát začátek jména a jsou nabídnuty varianty, podpora více příjemců. Na zprávy je možno nahlížet jako na konverzaci s danou osobou, kdy jsou zobrazovány všechny zprávy od nebo pro daného příjemce za sebou.

Tím bohužel kladné body končí. T9 má navíc češtinu, nicméně SMSky s ní posílá zmršeně – namísto znaků přijdou otazníky. Doručenky přijdou od „System administrator“ a v textu zprávy je pouze číslo, nikoliv jméno z adresáře. To je neskutečná ostuda. Nápodobně pokud v textu SMS přijde telefonní číslo, které mám uložené v adresáři, Siemens mi toto číslo nahradil automaticky jménem, Touch HD tupě ponechá číslo. Příchozí SMS jsou řazeny divně, například třídílné zprávy z webu jsou pravidelně zobrazovány v pořadí 1., 3. a 2. Pro čtení nové SMS je nutno přepínat se na obrazovku SMS a zde nad zprávou strávit aspoň 4 vteřiny, jinak se neoznačí jako přečtená. Takže mám-li třeba pět nových krátkých zpráv, buď s nimi zabiju 20 vteřin a nebo budu muset otvírat dost pomalé a blbě se ovládající prostředí Pocket Outlooku. Máte-li nastaven tichý režim a komunikátor vypnutý, pak se o nové SMS prakticky nedozvíte, protože se nezapne, aby o SMS informoval aspoň vizuálně.

Představte si, že do Touch HD vložíte SIM kartu, na které máte uložené nějaké odeslané SMSky. Vy je najednou vidíte jako přijaté přečtené. No co, stane se, pomyslíte si, a SMSky smažete. Jenže po příštím resetu jsou tam zase! Znovu je smažete a když se po resetu opět objeví, otevřete přímo Pocket Outlook a jdete do Outboxu, abyste je smazali tam. Ale co to? Outbox je prázdný. Takže si sežeňte nějaký jiný telefon a SMSky smažte tam, jinak se jich nemáte šanci zbavit. Aplikace SIM Manager s komunikátorem dodávaná, navzdory svému názvu s SMSkami pracovat neumí.

SIM Toolkit na ME45
Ne každý tyto věci používá, ale třeba já pro přístup k bance ano. Siemens toto zvládat s absolutním předhledem, jediné, co mi vadilo, byl fakt, že při nové SIM Toolkitové (STK) zprávě nezapnul podsvícení.
Jediné, co mi vadilo, byl fakt, že při nové SIM Toolkitové zprávě nezapnul podsvícení.

SIM Toolkit na Touch HD

Pánové z HTC usoudili, že Siemens ME45 své uživatele příliš rozmazluje a že pro pořádné chlapy se hodí drsné zacházení. Zatímco u ME45 po příchozí STK zprávě stačil stisk červeného tlačítka, který okamžitě STK aplikaci ukončil, zde nám nic takového nehrozí. Červené tlačítko aplikaci pouze minimalizuje a ta v běžícím stavu blokuje následnou STK komunikaci. Takže až se budete divit, proč vám nechodí přihlašovací kód do bankovnictví, zkuste projít seznam běžících aplikací, najít tu SIM Toolkitovou a namísto ukončení jednoduchým stiskem červeného tlačítka nezapomeňte stisknout OK, pak Odejit a pak Exit, jinak máte smůlu. Aspoň, že oproti Siemensu v případě příchodu takové zprávy rozsvítí podvícení.

Nemáte však možnost si zvolit vlastní druh vyzvánění pro příchozí STK zprávy. Další z mnoha příkladů, že „mobilní komunikace“ v podání Microsoftu není ucelený spolupracující balík, ale změť všemožných jednoúčelových prográmků, které spolu vůbec nespolupracují, každý se ovládá jinak a málo toho umí.


Datová komunikace na ME45

Vzhledem k absenci pořádného mailového klienta i webového prohlížeče (což je samozřejmě poplatné době, kdy byl telefon uveden na trh) jsem ho používal jako modem pro GPRS připojení mého PDA pro mobilní internet. Jak snadné. Přidržením tlačítka 3 jsem zapnul GPRS, přidržením tlačítka 4 jsem zapnul infrakomunikaci a stačilo přístroj nasměřovat na PDA a bylo to.

Datová komunikace na Touch HD
Pánové, tentokráte z Microsoftu, si řekli, že co by si měl uživatel možnost povolovat či zakazovat datovou komunikaci. Když prostě v telefonu jednou budou parametry spojení nastavené, tak se použijí a basta fidli. No a přestože tedy Touch HD nabízí kromě GPRS i EDGE a další moderní komunikační technologie (logicky, dnes je to nutnost), budete z jeho datových „schopností“ asi pěkně rozčarováni. Prostě kdykoliv si Touch HD vzpomene, že se bude připojovat na net (aktualizovat počasí, kontrolovat nové maily apod.), tak se automaticky připojí. Ano, uvedený problém se dá řešit, například aplikací No Data (naštěstí zdarma). Řešení sice funkční, ale rozhodně ne elegantní. Srovnejte přidržení tlačítka 3 na Siemensu s tím, že musíte jít do programů, najít a spustit No Data, vybrat dané připojení, kliknout na Disable, potvrdit, že to opravdu chcete a poté program ukončit.

 

Další funkce
Telefon uměl nahradit minutník i stopky. Obojí jsem využíval, byť ne každý den. Touch HD nemá ani jedno, ani druhé. Ne že by byl problém někde sehnat nějakou aplikaci, která danou funkčnost doplní nebo že by člověka deset dolarů zruinovalo (třeba za Timekeeper). Ale byl by takový problém aplikaci dodat rovnou s komunikátorem?

Nebo třeba hlasové vytáčení. U Siemensu člověk podržel kurzorovou šipku nahoru, po vteřině mohl vyslovit příkaz a za další vteřinu se už vytáčelo. U Touch HD je třeba podržet „zelené“ sluchátko 3 vteřiny, další vteřinu se bude spouštět aplikace rozeznávání hlasu, řeknete jméno a začne se spouštět aplikace na vytáčení. Teď jsem to stopoval (stopkami na ME45) a celé to zabere přes 13 vteřin. Oproti 2 vteřinám u ME45 je to opravdu „pokrok“. 

Nebo třeba stabilita systému. O „stolních“ Windows si nikdo moc iluze nedělal a přesto, od verze Windows XP jde o velmi stabilní systém, u kterého se mi jen zřídka stane, že nějaká aplikace shodí celý systém nebo vytuhne tak, že nejde ani odstřelit v Task Manageru. Kapesní Windows tento idylický stav mají teprve daleko před sebou. Například se vám stane, že spadne aplikace běžící ve fullscreenu. Co se stane? Kompletně vytuhne „taskbar“, tlačítko Start apod. Docela problém zvlášť proto, že většina dialogových oken se potvrzuje tlačítkem OK, které se objevuje v pravém horním rohu taskbaru. Nebo spustíte program, který si usmyslí, že se zacyklí (například Wherigo). Máte možnost se z dané situace nějak dostat? Nemáte, žádný vysokoprioritní správce úloh podobný tomu z Windows XP k dispozici nemáte. Takže reset. Jenomže soudruzi z HTC usoudili, že když si někdo dovolí resetovat Windows Mobile, je to drzoun a zaslouží být důkladně potrestán. Schovali tedy tlačítko pro reset pod kryt přístroje, který je nutno pro reset sundat. Myslíte si, že si z vás dělám srandu? Fakt nedělám.

No, to by pro dnešek stačilo, nicméně myslím, že z uvedeného je zcela zřejmé, že telefonní část tohoto špičkového komunikátoru je zoufalá a malá vylepšení oproti sedm let starému Siemensu neskryjí fakt, že je to prostě průšvih. Microsoft jako autor Windows Mobile absolutně nepochopil, o čem telefonování je a jeho systémové aplikace pro telefonování připomínají buď hodně špatný vtip a nebo freewarová udělátka studentů univerzity, kteří se na tom učí programovat. Nedomyšlené, špatně se ovládající, pomalé. Náplast ve formě TouchFlo 3D od firmy HTC, která se snaží uživatele od Microsoftího průseru odizolovat, bohužel také není úplně vychytané. Evidentní zaměření na jednodušší uživatele (absence možných úprav výchozího chování, neumí měnit přesměrování hovorů a podobné u mobilu zcela běžné funkce) je u přístroje zaměřeného na pokročilé profesionály krokem stranou. Mimochodem, už jen to, že přístroj po vybalení z krabice, bez doinstalovávání dalších aplikací, po spuštění nechá kolem 110MB volné RAM z 288MB, docela stojí za zamyšlení nad efektivitou Windows Mobile.

Jak jsem již psal, řešení formou doinstalace milionu různých doplňků mi nepřijde moc akceptovatelné, koupil jsem si komunikátor a ne přístroj „Dodělej doma“, který bez finančních a časových investic bude po stránce telefonní jen o málo lepší než Philips Fizz, který jsem před deseti lety měl. Doinstalovat jsem si mínil aplikace rozšiřující základní schopnosti komunikátoru, jako třeba navigaci, slovník, převodník jednotek a měn apod.

Až budete přemýšlet, proč si nějaká „trubka“ koupila iPhone, když „ty nejlepší komunikátory jsou od HTC vole“, vzpomeňte si na tento článek a pak si jděte s iPhonem trochu pohrát – zvláště s propracovaným ovládáním a hlavně instantní reakcí prakticky na cokoliv. Ne každý má potřeby jako já (neomezená instalace a hlavně existence dalších důležitých aplikací apod.), aby kvůli tomu byl ochoten tolerovat to, co jsem popsal výše.

Moje výtky nevycházejí z názoru, že „jinak znamená špatně„. Vůbec ne, jiné postupy mi nevadí. Ale jako „špatně“ vnímám to, že co šlo dříve udělat za vteřiny dvě teď najednou trvá třináct, co šlo udělat jedním stiskem tlačítka teď znamená i při nejlepší vůli čtyři mačkání displeje na různých místech, což samozřejmě zdržuje. Jako špatně vnímám to, že co člověk u nepoměrně levnějšího obyčejného telefonu dostal funkční a v ceně tady musí pracně dolaďovat, shánět a instalovat. Nicméně tím je suverénně nejslabší místo Touch HD za námi a příště nás čekají vesměs kladné dojmy.

33 komentářů u „HTC Touch HD a Siemens ME45 – srovnání

 1. Mno, tak k tomu něco málo napíšu. 🙂

  ad Telefonování, ano, máte pravdu, je to ostuda, kterou by mohla vyřešit samostatná telefonní jednotka se samostatným procesorem. A to jen možná. A nevěřím, že se mohlo zmáčknout dotykové tlačítko, za ten rok a něco, co používám touch a nosím ho v kapse se mi to nepovedlo, myslím, že jeto v tom, že tlak je na více míst a velkou plochou, na ten displej.

  ad Profily, hamba blít, jak by se dalo říct, naštěstí jsem nikdy profily nepoužíval, vždy jen ticho a vyzvánění, tak tohle mi nevadilo.

  ad sms, jsem spokojen, nevím, jakou máte klávesnici, ale tu s T9 jsem nepoužíval, používal jsem jak klasickou softwarovou WM klávesnici, tak teď Touch Klávesnici, nebo tak nějak se jmenuje a jsem spokojen. Dá se na ní psát i dvěma prsty. A hlavně doporučuju přes AdvancedConfig /nebo možná i nastavení vstupů/ doplňování slov, to je zatrest. :/

  ad Data) jsem online téměř neustále, jak kvůli mejlům, tak třeba IM, a spolupráce s IM i mejlem je zde na vysoké úrovni, dokonce jsme naplno spokojen i s PocketIE. Ač je to pro "lůzry", ale je to fajn a rychlý.

  ad HTC TouchFlo 3D, to ne, vydržel jsem to asi den, krásný, ale bože, proč se do těch smsek leze tak blbě a proč do těch mejlů ještě hůř. A na co vidět ty fotky hned? A na co mít po ruce hudbu. :/ A kde jsou úkoly. Zmršená aplikace. :/

 2. ad sms – já nemám problémy s klávesnicí, ale s tím, že namísto českých znaků dostane příjemce otazníky, že telefon není schopen pracovat s SMSkami uloženými na SIM, že telefon není schopen upozornit na příchozí SMS, pokud má člověk vypnuté zvuky a podobné problémy, které bych odpustil lowendovému přístroji za 2000, ale ne highendové špičce z konce roku 2008.

  ad data – já si datový paušál neplatím, takže jsem byl opravdu nemile překvapen, že mi 200Kč odsosalo to, že si HTC začalo samo od sebe stahovat maily přes IMAP. Prostě mít možnost zakázat/povolit automatické navazování datového spojení vidím jako základní funkci

  Jistě, ono většina nějak řešitelná je, něco přes další aplikace, něco přes hackování stávajících, ale z pohledu člověka, co si koupí komunikátor za skoro 15 tisíc a ono to po vybalení neumí zdaleka ani to, co sedm let starý mobil, to je opravdu na zabití.

 3. ad sms, tak to jsem špatně pochopil, nicméně, mně jak WM 6, tak 6.1 zvládaly pracovat se sms na SIM. Je to zvláštní. Upozorní rozsvíceným displejem a má-li nějakou diodku, tak diodkou. To nevím, zda má. Ale souhlasím, nic moc na high-end.

  ad data, hm, to jo, jako to, automatické spojování mě ze začátku taky prudilo, už kvůli šetření baterky, protože je to neskutečný žrout.

  Ano, je to na nic, ale dá se říct, že je to PDA s přilepeným telefonem, to že si to microsoft nepojistil koupí nějaký normální společnosti hned ze začátku (HTC např.) naprosto nechápu. Už ve WM6 mohlo být kompletně přepracovaný jádro, ale nebylo. To, že mi při seznamu, kde je 2000 sms blikne displej a tak za 10 a více sekund přijde sms je fakt na ostudu.

 4. Jako dávný siemensmaniak jsem taky prošel tímto rozčarováním. Už před několika lety s Artemisem. Ze začátku bych s Vámi naprosto souhlasil a možná i nadával jako špaček. Ta "rychlost u telefonování" je neoddiskutovatelná a nezbývá, než si zvyknout 🙁 Ale až se po chvíli používání odpoutáte od chápání přístroje jako telefonu, věřím, že budete čím dál spokojenější. Objevíte takové množství aplikací, které řeší velmi důmyslným způsobem nedostatky, které se zprvu zdály neřešitelné, že budete mít problém vybrat si vždy jen jednu :-). (1kb aplikace vás např. zbaví té tragické xt9)WM mají "neomezené" možnosti úprav a perzonalizace. Vím že to mnoho lidí bude spíš na škodu, ale ti by si to prostě neměli kupovat 🙂 kdo chce jednoduché intuitivní ovládání už od výrobce, rychlé a přesně definované funkce, pro toho PDA zkrátka není. Věřím, že si "zvyknete" a po docenění obrovských možností WM nad těmi prvotními zděšeními ze základních telefonních vlastností přimhouříte oko. Přece, když Vám někdo chce zavolat, tak to čekání o 2-3 sekundy navíc vydrží 🙂

 5. Ahoj lidi. Tak jsem si tuto úvahu přečetl a upřimě se musím smát 😀 To je jako by jste třeba srovnávali Trabanta s BMV! Já už používám přístroje s Poket PC asi čtyři roky a nedám na něj dopustit. Je ale pravda, že není pro každého a že by si měl před koupí pořádně rozmyslet, zda ho využije. Ovšem porovnávat to s Iphonem, tak to ja úlet!!! Jinak autor článku asi pořádně nečetl návod či nějaké forum. To, že prý nejde přiřadit zvonění k jednotlivým kontaktům 😀 ??? tak si dej kontakt, upravit a kolonka pod mobilním číslem je jaké vyzvánění chceš použít. No a takovýchto bludů tu máš víc. Myslím si, že jsi si měl koupit obyč telefon a k tomu nějakou navigaci a byl by jsi spokojenější. Brečet nad profilama a tvrdit, že sice se dají doinstalovat SW třetích stran!!! Tak si je tam nainstaluj a nebreč!!! To u Iphone aby ti aspoň trošku připomínal telefon musíš nainstalovat daleko víc!!! A navíc je už skoro půl roku na trhu a stále není v češtině!!! Ani ovládačí soft na počítač 🙂 No, nic. Jako zamyšlení dobré, ale jak říkám, porovnáváš neporovnatelné a tím klameš lidi, kteří o tom nic nevědí. 😉

 6. Lutri, tady asi došlo dost k nepochopení. Snažil jsem přeně popsat svoje důvody a přesto se našli tací, co buď neumí číst nebo neumí chápat psaný text.
  PocketPC a jejich varianty používám podstatně déle než čtyři roky a i díky tomu vcelku vím, jaké mají klady a jaké slabiny. Tento článek jsem pojal srovnání obou přístrojů co do schopností telefonování a to tak, aby nebylo nutné investovat řadu peněz a času navíc. Přístroj je dodán s takovým softwarem, že by toho měl být schopen.
  Konkrétně:

  1) Ohledně srovnání trabanta s BMW: ano, pokud bych například zjistil, že zatímco v trabantu stačilo zatočit kličkou a stáhnout okýnko, zatímco u BMW bych musel stisknout čudlík pro vstup do palubního systému, pět vteřin čekat, než se probere, pak vlézt do podmenu Ovládání, pak podmenu Dveře, pak položka Okno řidiče, pak funkce Stáhnout a naposledy vybrat položku "Až dolů", asi by mě málokdo přesvědčil, že v tomto ohledu je BMW lepší než Trabant. Opakuji, že pro ty, co hůře chápou, jsem jasně psal, že srovnávám pouze telefonní část a pouze tak, jak to uživatel dostane.
  2) O vyzváněcích tónech jsem psal v souvislosti se skupinami volajících.
  3) U všestranného přístroje za skoro 15 tisíc očekávám, že ve všech ohledech (dobře, vyjma výdrže baterky) bude lepší než jednorázové udělátko sedm let staré. Pokud tomu tak není a je třeba kupovat za desítky eur dodatečné SW vybavení, nemyslím, že to je v pořádku. Vy si to klidně myslet můžete, ale buďte tak laskav a ponechte mi právo na vlastní názor, jeho vyjádření i volbu, co si mám či nemám koupit. Mimochodem (opět musím zmínit neschopnost pochopení psaného textu), že mi Touch HD jako celek vyhovuje jsem snad zmiňoval na svém blogu nejednou. Dodám, že toto vyjádření neznamená, že mi Touch HD bezvýhradně vyhovuje ve všech oblastech.

 7. FOXX: Ale jasně, že to za přimhouření oka stojí. Však mám rozdělaný článek, kde se úpravou k pro mně "použitelnému stavu" zabývám včetně doporučení na konkrétní SW. Akorát je děsná ostuda, že přístroj tohoto typu není dodán funkčně zdaleka na úrovni staré "šunky" typu ME45. Z článku to asi nevyznělo jasně, ale mám opravdu dlouhé zkušenosti s WM, nějakou dobu jsem měl i Symbian na P800 atd., takže to není o tom, že jediné elektronické zařízení v mém okolí byl Siemens ME45 a já bych teď najednou zjistil, co se v oblasti za tu dobu tak změnilo.

 8. zdravicko
  tento bvelmi informativny text ma velmi potesil pretoze ja som este stale uzivatelom Siemnsu S65 (kedysi predtym som pouzival este starsi no uzastne vyzerajuci siemens A55 s dvojfarebnym displejom).
  no obaja mali prakticky tie iste funkcie popisane v clanku vyzsie. funcie podobne ME45. no dnes uz predsalen planujem nad kupou nejakeho troska lepsieho zariadenia.
  to znamena ze premyslam nad PDA!
  co bude pre mna neuveritelny skok pretoze uz asi 5-6 rokov pouzivam vyhradne starucicky siemens ktory dokaze toho mnoho (za ten cas som sa naucil ako do neho dostanem celu knihu ci baldurove gate (hru Baldurs Gate)) no predsa je troska out of technology a ako priaznevec hi-end ovych hraciek by sa uz patrilo troska upgratnut
  a myslim si ze dany clanok mi dal toho vela a to spom uz prebruzdal hrozne vela informativnych ale aj reklamnych prewiews a inych clankov.
  totizto toto mi povedalo konecne o tej zakladnej funkcii koli ktorej musim menit moj telefon, oba stare mi totizto odchadzaju hardwarovo – prosto unava materialu pouziteho v suciastkach (ten starsi uz nepozna slovo sluchadlo a ten novsi zamrza ked sa mu nieco nepaci)

  ale naspat k teme
  myslim si ze mi tento clanok dal vela no napriek tomu by som sa rad opytal na jednu vec
  ako je to vlastne s tym uploadovanim dat z netu
  vzhladom na to ze nemam pristup na net pretoze moj operator O2 SR nejak este nespristupnil 3G siet (tie slabsie ako EDGE a GPRS su asi pristupne a daju sa pouzit na stahovanie dat z netu) teda vzhladom na tento fakt si myslim ze keby som mal Touch HD a v nom moju simku tak by mi nic nestiahlo respektive kym by mi natiahlo nejake informacie ohladom pocasia chvilku by to trvalo
  ale predsalen v menu system setinngs Communications settings je taky slider ktory zapina a vypina data conection .. nesluzi toto nahodou k tomu aby som vypol spominane uploadovanie informacii o pocasi alebo downloadovanie novych mailov. pretoze ak by sa to dalo nejak vypnut tak potom nevydim ziadny problem v spominanom komunikatore
  no ak sa toto neda vypnut potom sa bojim ze ho nebudem chciet pouzivat pretoze ja nemienim behat na net za take priserne ceny ake tu mame na SR ked mozem s hociakym inym pda byt online a to pomocou free wifi spotov po celom meste.
  nuz hadam je z mojho siahodlheho prispevku jasne na co som chcel poukazat a co som sa opytal ak nie tak specifikujem neskor.

 9. Ted slider "Data Connection" pouze dokáže navázat/zavěsit datové spojení. Bohužel to není zakázání/povolení toho, aby si aplikace samy od sebe datové spojení navazovaly. Nicméně myslím, že jsem zmiňoval, že zakázat připojování se dá zadarmo aplikací NoData, byť je to trošku neohrabané. Ale hlavní je, že to funguje. Nicméně když to udělám, tak například stránka Počasí z TouchFlo 3D mi pokaždé ohlásí, že se nezdařilo stažení nových dat (pro mne jeden z argumentů, proč se TouchFlo3D zbavit).

 10. aplikace nodata je asi nutna pro toho kdo nema nolimit na pripojeni. jasne to ukazuje, jak je v cesku mobilni internet tezce placen. sam mam gprs nolimit za cca 200kc/mes., ale jen diky zamestnavateli. pak se mi ale rve do hlavy otazka: mam mit kapse nabusene zarizeni, ale nemit na to, abych si dovolil vyuzit gprs/edge/3g….? p.s. mobilni pripojeni pro uzivatele s mobilnim zarizenim je v dnesni dobe nutnosti 😉

 11. mam mit kapse nabusene zarizeni, ale nemit na to, abych si dovolil vyuzit gprs/edge/3g….?
  Já jsem mobilní data nikdy moc nepotřeboval, vždy se mi výrazně vyplatilo uhradit cenu za přenesená data než za paušál, který bych opravdu nevyužil. Samozřejmě, že bych si to mohl dovolit platit, ale dělat to jen proto, abych někomu něco dokazoval, když to ve skutečnosti nepotřebuju? Ne, snob nejsem.
  Ono se stačí trochu oprostit od vlastního vidění světa a představit si někoho, kdo je prakticky neustále v dosahu ActiveSyncu a WiFi. Pojem "nutnost mobilního připojení" pak docela ztrácí na významu. Určitě pro leckoho ano, pro mně však ne a opakuji, jsem opravdu znechucen tím, že ani tak základní věc jako zakázání datových spojení ve Windows Mobile prostě nenajdeme a musíme hledat utilitky.

 12. Ono se stačí trochu oprostit od vlastního vidění světa a představit si někoho, kdo je prakticky neustále v dosahu ActiveSyncu a WiFi.
  presne to je moj pripad.
  ja hadam ani nepoznam vo svojom okoli miesto kde by ma nieco neozarovalo
  este aj v izbe doma kde mam kablom net chytam na notasi asi 4 siete a z toho su az 3 nezabezpecene
  a blizo mesta je jedna hora. clovek si povie aaaa parada konecne som v prirode
  no horar pokryl polku kopca dalsim free spotom. lebo je to zas dalsi nezaheslovany clovek. ale pre mna vyhoda. teda nevyhoda ale to len poukazujem na to ze zijem fakt v oblasti kde sa to wifinami len tak hmiri.

 13. Musím souhlasit ve všech bodech. Nemám sice Touch HD, ale Diamonda, ale to je víceméně to samé. Jsou to věci, které mě trápí, neboť mám rád při používání přístrojů komfort.

  Jsem strašně rád, že trend smartphone přístrojů jde tímto směrem, a že se výrobci snaží o co největší počet integrovaných fíčur. Když třeba plánuji dvoudenní tůru do hor, spojenou s geocachingem, vím, že mi stačí jeden přístroj místo čtyř a více. Tom Tom mě navede k cíli, SmartComGPS mi pomůže s orientací v terénu a nalezením pokladu, integrovaný foťák mi zvěční momentky a v případě potřeby jsem pořád na telefonu. A když se nudím, můžu si přečíst e-book, poslechnout hudbu, nebo si zahrát nějakou hru. A to všechno v jednom přístroji. Nemusím s sebou tahat telefon, autonavigaci, turistickou navigaci, foťák, PSP, MP3 player a další krámy extra.

  Bohužel je přesně znát v článku popisovaný neduh, kdy při příklonu k multiaplikačnímu zařízení nastává odklon od komfortního telefonování. Z takového telefonu se pak stává takové lépší PDA a o dost horší telefon.
  Škoda. Snad si to výrobci uvědomí.

  Na mém Diamondu pozoruji to, co je popsáno v článku. Navíc mě poměrně štve, že ač je TouchFLO 3D poměrně zdařilé, absolutně chybí jakákoliv možnost konfgurace. Stejně jako ty problémy s datovým připojováním, nemožností ovládání základních funkcí poslepu (v kapse) apod.

  Je zjevné, že tahle platforma je ještě mladá. Takže snad časem.

 14. Ve čtvrtek, 15.1.2009 dostanu můj HD. Ač tomu nikdo nebde věřit, užívám doposud můj starý ME45…takže uvidíme…poreferuji

 15. Ahoj, chtěl bych za sebe říct, že teda nemusím čekat 2-3 sekundy , než se mi objeví na display, že mi někdo volá po tom, co mi HTC začne zvonit. Za sebe sem si to sám testoval a jestli sem čekal čtvrt sekundy tak to je hodně (myslím že to je poměrně pohotový). Navíc todle se najde u každého mobilu.. u některých vám to třeba zobrazí dispaly dřív, než začne vyzvánení. Dál k těm hovorům.. na nokii se mi dost často stávalo že sem byl ve škole a někdo mi volal a jelikož to řvalo tak sem to musel típnout dřív, než sem zjistil, kdo to vůbec je.. takže todle mi taky příde jako velká výhoda.. jinak to nejsou 4 kliknutí.. u mě je to jen jedno pač seznam hovorů je hned na první kartě Touch Flo.. Jinak musím souhlasit že když se chce HTC připojit na net, tak se připojí ať to stojí, co to stojí… mě to stálo asi stovku, než sem přišel na to, že jsem zmizel z dosahu wi-finy.. Navíc když jste připojeni na wi-fi, a GPRS má lepší signál, tak se mi to už několikrát připojilo stejne na GRPS.. z toho důvodu sem si GPRS nadobro vypnul..
  Jinak „rejpání“ do toho, že tomu chybí tadle, či tamta prkotina se mi zdá celkem bezúčelný.. mobil ME45, kterej zvládne ovládat kdejaká babka by měl mít asi tydle „kravinky“.. ale přece HTC Touch HD si koupí vetšinou člověk, co má doma PC takže pro něj není zas takovej problém si něco stáhnout.. Nebo manažer, kterýmu sou stopky asi na dvě věci…
  Ale dyž pominu tydle věci tak si myslím, že to je docela chvalihodný srovnání už jen v tom, že to muselo dát dost práce..

 16. 4 Lokutus: Jinak já nemám HTC Diamonda.. ale co sem cet, tak je to dost velkej rozdíl, ikdyž to máš verzi, která má stejná parametry CPU, RAM, ROM atd.. tak to je daleko víc zpomalený.. Ale jinak ve struktuře OS pokud más namysli, to je stejný..

 17. rákosník: díky za komentáře. Prodleva u zvonění mi jako problém přijde, protože jsem ještě neviděl přístroj, kterému by upozornění na nový hovor trvalo šest a více vteřin.
  Stejně tak nesouhlasím s tím, že absolutní nedodělanost Touch HD jako mobilu je normálka, protože si to člověk stáhne doma. Představte si to u aut – někdo si koupí to nejvybavenější, co je dnes na trhu (třeba Mercedes Benz S600). Zjistí, že auto je sice super, protože má radar do mlhy, ale běžné jízdní funkce má oproti jeho starému Mondeu úplně mizerné. Aby mohl couvat, musí zastavit, vypnout motor, nastartovat a pak zařadit zpátečku. Když chce odekmnout auto dálkovým ovladačem, musí si sedm vteřin počkat, než to autu dojde. Nastavení klimatizace se vždy vymaže po opuštění auta a je třeba jí nastavovat znovu. Recirkulace vnitřního vzduchu úplně chybí. No a argument v servisu bude ten, že Mondeo si může koupit každá trochu bohatší socka a musí fungovat hned všechno, zatímco on, jakožto pracháč, co si mohl dovolit S600, si přece může zajet do servisu a nechat to předělat. Takhle se k tomu přece přistupovat nedá. Proč třeba Nokia má u svých Symbianových mobilů telefonní část relativně perfektně zvládnutou? Evidentně to jde, když se chce. No a tvrzením "manažer, kterýmu jsou stopky na dvě věci" můžeme odůvodnit absenci úplně všeho. Neumí to posílat SMS – proč by mělo, to je manažerům na dvě věci, ti si raději zavolají a podobné účelově produkované argumenty.
  Nicméně respektuju, že vám Touch HD plně vyhovuje.

 18. Díky za pěkný počtení, pobavil jsem se při čtení článku i reakcí a dávám za pravdu. Navíc do přírody ME45 pořád nosím jako čistokrevný outdoor. Artemis šetřím. Opravdu díky 🙂

 19. Mám HD s novou origo Romkou 1.56 vše běhá svižně, systém je naprosto stabilní. Vystřídal jsem hodně zařízení(od mobilů přes Palmy po WM, vždy hi-endy) a HDéčko je bezkonkurenční. Nevybavuju si funkci, kromě profilů, které jsem stejně nikdy nepoužíval(telefon mám zaplý nebo vyplý), jíž by už v základu nepodporoval. A rozšiřitelnoust je prakticky neomezená. Zvuk se sluchátkama Koss dokonalý. Na prahu možností ucha. Internet v Opeře skoro nahrazuje notebook. Navigace na 3,8 displayi naprosto plnohodnotná. V nouzi se dá koukat i na filmy. Foťák při dobrém svělte dostačující. To vše v objemu menším než některé běžné mobily. V kapse u košile vůbec nepřekáží. Shrnuto: pro ty, kteří nepotřebují klávesnici nic lepšího není a myslím, že chvíli ješte ani nebude.

 20. Tak já jsem od dob mého srovnání přišel na řadu dalších věcí, které mi na Touch HD chybí. Například je to příjem vizitek (VCard), automatické opakování volání na číslo, které je obsazené, použitelný budík (tzn. takový, který má funkci opakované buzení) a jiné. Stejně jako jsem psal v článku – řada věcí je řešitelná nákupem/stažením dalšího SW, ale to stojí nemálo času a peněz.

  Těžko si představím, že by třeba Nokia pustila do světa highend "mobil", který neumí věci, jež umí telefony za třetinu ceny, a argumentovala "je v tom Symbian, tak si chybějící programy zakupte a doinstalujte".

  Ohledně stability taky žádná sláva. Tak zhruba jednou týdně musím resetovat, nedávno se mi stalo, že jsem zrovna telefon resetoval (přes podržení vypínacího tlačítka, abych to nemusel rozebírat) a zrovna mi přicházela SMSka, takže telefon zůstal "vypnutý", ale neustále vibroval. Nakonec jsem se nevyhnul rozebrání a pravému resetu píchnutím. A to nový SW prakticky neinstaluju, většina doinstalovávaných věcí jsou originály od SBSH a SPB, takže nejde o testovací stroj, kde se 3x denně instalují freeware věci z neznámých zdrojů.

  Jako celkově stále mírná spokojenost, pořád je jako celek asi to nejlepší, co se dá pořídit, ale stále mám takový rozpačitý dojem, že "to nejlepší na trhu" by prostě mělo být o dost lepší než to, co HD ve skutečnosti je.

 21. HDečko ale není telefon. Je to kapesní počítač s telefonním modulem. Kdyz si kupuješ počítač, máš v něm určitý soft,ale většinu si tam musíš dodat sám. Udělat si ho k obzazu svému. Počítač kazdého uživatele je jiný. Telefon ne.

 22. To není pravda. HDčko je komunikátor. Tj. telefon + kapesní počítač. Stejně, jako je třeba komunikátor Nokia 9500 apod. Není jediný důvod, aby nějaká část komunikátoru (v případě HD ta telefonní) byla sprostě odfláknutá s trapnou výmluvou, že si to má uživatel dodělat sám.

  Protože stejně mizerná je situace v případě smartphonů postavených na Windows Mobile. Proč ty symbianové smartphony či iPhone můžou mít telefonní část promakanou a ty od postavené na WM neskutečně odfláklou? Nicméně beru, že tobě takový přístup přijde OK. Mně ne.

 23. Mě absence tebou postrádaných funkcí nevadí. Stejně jsem je nikdy nepoužíval. Zato vítám svobodu a možnost si z pole neoraného udělat věc na míru. To samozřejmě stojí čas a jisté úsilí. Nechci mít zadrátováno spoustu věcí v zařízeni a ztíženou možnost je měnit. Viz třeba iphone. Různé produkty pro různé lidi. Proto existují všechny ty systémy vedle sebe. Kdo si koupí Ferrari nemá brečet, že jezdí blbě po polních cestách. A kdo si koupí Land Rovera nemá brečet, že nejezdí třista.

 24. Evidentně se silně míjíme:

  Nechci mít zadrátováno spoustu věcí v zařízeni a ztíženou možnost je měnit.

  Nerozumím tomu, proč vidíš jako vzájemně se vylučující mít použitelné ovládání telefonu v základu (což pro mně není) a možnost doinstalace nových věcí. Jak s tvým „polem neoraným“ koliduje dosud chybějící systémová možnost zakázat datová spojení? Vždyť je to úplně absurdní.

  Kdo si koupí Ferrari nemá brečet, že jezdí blbě po polních cestách.

  Rozumím. A kdo si koupí Touch HD, tak nemá brečet, že bez investice a dodatečné instalace AEButtonPlus si nemá možnost ani projít seznam zmeškaných/posledních hovorů.

 25. Ano, Lutri jsi zřejmě trochu mimo místu a jsi přesně ten typ, co měl přestat číst hned v prvním odstavci 🙂
  Mně se ta úvaha hodně líbila 😀 Autor neporovnával PDA s iPhonem, ale se Siemensem ME45. Čti pozorně, protože pak můžeš vypadat jako iDebil 😛
  Měl jsem HTC Polaris – výborný mobil, ale chyběly mi HW klávesy a tak jsem si koupil starou ME45 na aukru 😀 Jsem max. spokojen LOL !
  Vím, že vyzvánění u kontaktu jsem musel řešit na PDA minimálně pomocí SPB Mobile Shell 3, jinak to nešlo. Autor také porovnával pouze funkce které mají oba přístroje společné !!! Tvoje kecy typu tak si doinstaluj a nebreč – haha, jenže pokud chce člověk doinstalovat např. SPB MS3 na PDA, tak si ho musí koupit za cca 30 dolarů, pokud se nepletu a pokud není zloděj a nestáhne ho z warez stránek 😉 Jde o to, že do ME45 človíček nic nedoinstalovával 😀 😛
  Prostě jsi to lamko celé nepochopil 😉

 26. ja teda nevim, ale HDcko mam uz hodne dlouho (mam jeden z vubec prvnich pocestenejch HD) a nemam problem s nicim. prodlevu pri prichozim hovoru sem nemel nikdy delsi nez 1 vterinu (a to mozna prehanim), neprijmuty hovor = neprijaty hovor. ano, na prvni pohled se to zda podivny, ale na druhej naprosto logicky. vem to tak, ze mas jednani a nekdo ti zavolam, tak to tipnes, dve hodiny neco resis a zapomenes na to, ze ti nekdo volal. pravdepodobne proto to tam je. odstraneni upozorneni zmeskanyho hovoru sou 2, nekdy 3 kliknuti, ne 4. kdyz uz to chces takhle porovnavat, tak porovnavej korektne a nevymejslej bludy. kategorie kontaktu a ruzny vyzvaneni… sice by me v zivote neco takovyho nenapadlo potrebovat, ale budiz, to HTC skutecne neumi. co se tyce profilu – problem je v tom, ze u HTC staci zmacknout tlacitka pro hlasitost a nastavis si profil presne jak chces, proto tam profily nejsou. kdybys chtel neco takovyho udelat u normalniho telefonu, tak bys pravdepodobne musel udelat neco jako menu-nastaveni-profily-nastaveni hlasitosti-zmena hlasitosti(coz je asi 5x vic kroku). navic profily sou ctyri a muzes si je nastavit uplne presne jak chces, takze vlastne delaj temer to samy co siemens. SMSky… ano, jako dorucenka chodila smska, po instalaci novyho firmwaru se mi uz jen zobrazi popup se jmenem a informaci o stavu sms (doruceno). co se tyce sms ze sim karty. tady bych te mel upozornit na to, ze sme v roce 2009, smsky se mi na simkartu neukladaj od dob, co sem mel snad T630ku, mozna mnohem dyl, ale je to bug, nicmene polozky na SIM jdou vypnout, takze ti tam neprekazej. co se tyce cestiny – netusim, nikdy sem diakritiku v sms nepouzival a ani pouzivat nebudu a ani neznam nikoho, kdo by ji pouzival. cislo v sms nahradit jmenem je podle me nesmysl, ale zalezi na pohledu na vec. co se razeni tyce, rek bych, ze je radi v poradi, v jakym prisly. nicmene sem se s podobnym problemem taky setkal, ale jako problem bych to nevidel. ano, v tichym rezimu se o sms nedozvis, ale jde to vyresit HD tweakem, kterej je zdarma a v cestine. s SMS toolkitem mam taky problem, ale da se po precteni rovnou vypnout jednim kliknutim (vlastne jak pises, asi dvema, nechce se mi to ted presne zjistovat), je to skutecne chyba a sou s tim problemy, ale neni to nic, co by znemoznovalo pouziti toolkitu. o hlasovym rozpoznavani se rozepisovat nebudu, protoze ho nepouzivam. minuty a stopky… jak uz tu nekdo psal, jedna se o aplikaci, kterou si muzes doinstalovat. ne kazdej na pda stopky nebo minutovnik vyuzije a kdo ho potrebuje, muze si ho snadno doinstalovat. mas v ruce malej pocitac (jak ty pises – komunikator, s cimz uplne nesouhlasim, jedna se o PDA (personal digital assistant) s telefonnima funkcema = kapesni pocitac – viz wikipedia), takze kazdej pocita s tim, ze potrebujes-li neco, co tam neni a neni to potreba k funkcnosti PDA, to si nekde stahnes nebo dokoupis. stabilita systemu – zatuhnul mi asi 2x a to nejsem clovek, kterej by PDAcka setril, takze prob asi nebude v PDA ci WM, ale nekde jinde. umisteni resetu je spravny. sundat zadni kryt je zalezitost zlomku vteriny a podle me by reset mel bejt skrytej, nicmene tlacitko resetu mohlo bejt o neco vetsi, aby se dalo zmacknout prstem (kdyz uz je schovany pod krytem). Co se pameti tyce, tak je zvlastni, ze v mym HTC Touch HD je pameti 512MB, tahle pamet se sdili jako storage a jako operacni pamet. to co si napsal je opet zavadejici. system totiz (pri spustenym hafu programu) zabira 80MB a ze storage si bere 72MB, coz je cca 150MB (512-150=362MB), navic mas v baleni 8GB kartu, kterou muzes pouzivat jako storage, takze ani vic pameti nepotrebujes. co se tyce iphonu ve srovnani s htc, tak je to presne tak, htc si koupis a upravis k obrazu svymu, v zakladu funguje, ale vetsinou chtel lidi neco vic, takze si ho doladej jak chtej. iphone si koupis a kdyz ti vyhovuje, tak muzes bejt spokojenej, kdyz ne, tak mas smulu. takze je to presne tak, iphone si koupi lama, kdezto htc je pro lidi, ktery trochu rozumej IT. jinak receno, iphone je pro deti a htc je pro dospely 🙂 je to uplne stejny jako porovnani macintoshu a PC (at uz linux, nebo win), proste u maca mas spoustu veci, ktery beznymu uzivateli stacej, kdyz chces ale neco vic, tak uz mas docela svazany ruce. u pc mas temer neomezeny moznosti. co se tyce automatickyho stahovani dat, musis uvazovat tak, ze ve vetsine vyspelejch zemi je naprosto normalni, ze clovek, kterej si kupuje PDAcko, nema problem s mobilnim internetem, to, ze v postkomunistickejch zemich je to trochu jinak, je vec druha. pokud teda ses furt v pritomnosti wifi nebo usb, neni nic snazsiho, nez prepsat nastaveni pripojeni k internetu a uz se ti nepripoji. co se zaveru tyce, tak je to naprosto jednoduchy. pokud telefon umi 20 funkci, zakonite musi mit snadnejsi ovladani nez telefon, kterejch jich ma 300. jestli ti tohle logicky nepride, tak ses naivni, nebo hloupej (nechci te urazet, ale je to naprosto logicky a nechapu, co te na tom tak prekvapuje). peace

 27. 1. Zmeškaný hovor je ZMEŠKANÝ, nikoliv ODMÍTNUTÝ. To jsou dva odlišné pojmy.

  2. Evidentně vůbec netušíš, co to profil je. Profil je SADA různých nastavení, například typ upozornění na hovor (pípnutí, vibrace, vibrace + melodie, jenom melodie apod.), typ melodie, to samé pro zprávy či události apod. Nic takového HTC po koupi neumí.

  3. navic profily sou ctyri a muzes si je nastavit uplne presne jak chces. Další zcela evidentní lež. Nastavit nelze zdaleka "přesně, jak chci". Pokud chci například ekvivalent diskrétního módu z ME45 (čili to, že hovor či SMS jednou jemně pípne a pak je ticho), tak mám prostě smůlu, bez dokupovaných (ne, nekradu) aplikací typu SBSH PhoneWeaver to prostě nejde. Z výroby můžu na HTC akorát nastavit typ upozornění – normal, vibrace, nic. To opravdu není "úplně přesně, jak chci". Popisoval jsem to přesně v článku, konkrétně třeba to, jak jsem si chtěl "tichý" profil upravit na slabou hlasitost a jak to znamenalo okamžité přepnutí do normálního profilu a změnu hlasitosti tam. Je trapné komentovat něčí článek, když si ho ani nepřečteš.

  4. Docela mě rozčiluje, že přestože jsem psal článek polopaticky (jak pro debily), stále se najde někdo, na koho byl moc složitý. Konkrétně u přepínání profilů na telefonu ME45 jsem psal: "člověku stačily dva úkony – menší hlasitost + číslo profilu". Pokud tedy napíšeš "normalniho telefonu, tak bys pravdepodobne musel udelat neco jako menu-nastaveni-profily-nastaveni hlasitosti-zmena hlasitosti(coz je asi 5x vic kroku).", tak buď neumíš číst a nebo nedokážeš pochopit vcelku jednoduchý psaný text. Oboje je problém.

  5. Co se týče paměti, je opravdu zajímavé, co máš za Touch HD, který má 512MB paměti. Je totiž všude inzerováno (a všechny HD, které jsem viděl, to tak měly), že Touch HD má 288MB RAM a 512MB ROM, přičemž z těch 512MB ROM je kus volný právě jako ta Storage. Tzn. má být 288MB RAM a přesto po nabootování mám volné RAMky 110MB, tj. ani ne polovinu.

  6. pokud telefon umi 20 funkci, zakonite musi mit snadnejsi ovladani nez telefon, kterejch jich ma 300. Zaprvé to nemusí být nutně pravda – záleží na struktuře nabídky apod., ale hlavně jsi vůbec nechopil pointu článku: problém je ten, že stará šunka ME45 má těch funkcí v mnoha ohledech víc než Touch HD z roku 2008.

  Přiznám se, že nestojím o komentáře lidí, co mají velký problém s logickým uvažováním a neumí číst a kteří se k problémům článku dovedou vyjádřit jen "to mi nikdy nevadilo, nechápu, jak tohle někdo může chtít". Nikomu neberu jeho názory a představy, ale bych byl docela rád, aby případná diskuze byla ve stylu "nemáš pravdu, tohle jde udělat tak a tak" a ne kecy typu "sice je to bug, ale jde to obejít" nebo "jsme v roce 2009, tak to budeš dělat přesně, jak to dělám já, jinak je to špatně".

 28. 1. ano, zmeskany a odmitnuty hovor jsou dva ruzne pojmy. bohuzel to HTC neumi rozlisit, ale ten duvod, proc se ti objevi jako zmeskany jsem ti popsal, nechapu, co je na tom tak nelogickyho

  2. + 3. mel by sis updatnout firmware, pak bys prisel na to, ze mam pravdu. a je to zadarmo, pro nezkusenyho cloveka to mozna muze stat par korun v servisu, ale rozhodne to nebude suma, ktera by te zruinovala.

  4. asi nectes poradne ty, protoze ja sem to popisoval z pohledu HTC vuci normalnimu telefonu. tzn. chces snizit hlasitost na uroven, kterou nemas nastavenou v zadnym profilu, jestli sem to napsal moc nejasne, tak pardon.

  5. mas pravdu, omlouvam se. nicmene mas volny ramky 110MB, coz je u takovydleho zarizeni naprosto dostatecny mnozstvi. nicmene souhlasim, ze WM sou asi zbytecne nabubrelej system, ale je otazka, jestli je to opravnena vytka, nebo ne. otazkou je, kolik zabiraj apolikace HTC (touchflow).

  6. zakonite musi, protoze i pri dodrzeni nejidealnejsi mozny struktury bude vzdycky ta s 300 fcema minimalne vetsi, tudiz neprehlednejsi.

  podstata tvyho clanku je v tom, ze sis vzal do ruky telefon a porovnaval, jestli ten telefon v htccku umi to samy. chapu, ze nestojis o komentare typu: to nepouzivam, to neni chyba. nicmene nevim, proc to pises v reakci na to, co sem napsal, kdyz sem ani jednou podobnej argument nepouzil. kdyz napisu, ze je neco bug, tak to znamena, ze s tebou souhlasim a popisuju tam akorat zpusob, jak to lze vyresit. nevim, co se ti na tom nezda. to se tyce zmince o roce 2009 a pripojeni k internetu, tak sem ti akorat osvetloval to, proc to tak je. ano, kdyby tam byla volba nikdy nepripojovat, bylo by to lepsi, ale mam takovej dojem, ze nikoho na taiwanu ani omylem nenapadne, ze nekde neni mobilni pripojeni k internetu beznou veci. proto takovydle veci resej aplikace tretich stran a souhlasim, ze je to skoda. htc by se mohlo trochu pochlapit a sledovat, co lidem na jejich zarizeni chybi a proc ty aplikace vznikaj. dnesni zarizeni sou udelany tak, ze vyrobci pocitaj s tim, ze ses furt online (viz treba integrovany google maps, ktery je bez internetovyho pripojeni naprosto zbytecnou aplikaci). nicmene asi i pro taiwance bude problem, kdyz se svym htc odjede do zahranici a zarizeni se mu tam bude pripojovat za drahej peniz k netu… proste tudle vec nedomysleli

 29. jo, vlastne sem jeste zapomnel na jednu vec. nejsem si uplne jistej, jestli tvuj pristup je spravnej, protoze PDAcka nejsou v prvni rade telefony, je to takovej bonus a jak tu i nekdo psal, pouziva na telefonovani jinej telefon a htc ma skutecne jen jako PDA. ale je pravdou, ze kdyz uz to jako telefon existuje, tak by to melo umet poradne veci, ktery ocekavas od normalniho telefonu. nicmene bys to nemel posuzovat jako HTC Touch HD, ale jako WM zarizeni obecne, protoze s timdle moc HTC udelat nemuze, jelikoz telefonni cast je soucasti systemu (tudiz WM) a proto muze bejt tvoje srovnani lehce zavadejici.

 30. 1: Jenže já nechci, aby se mi ODMÍTNUTÝ hovor řadil mezi ZMEŠKANÉ. A když už telefon má dojem, že to někdo ocení, ať to je přepínatelné. Chápu, že to někomu může vyhovovat, mě to štve a proto jsem se k tomu vyjádřil.

  2+3: Mám poslední dostupný firmware (ze 7.4.2009). Nic novějšího HTC dostupné nemá. Navíc ve změnách této aktualizace nic o vylepšených profilech nepíšou. Zcela ignoruji fakt, že článek jsem psal skoro před rokem a tehdy ani žádná nová ROM být nemohla.

  4: Možná by stálo zato, kdyby ses podíval úplně nahoru na titulek stránky, najdeš tam napsáno "Touch HD a Siemens ME45 – srovnání". To zaprvé. Zadruhé nechápu, proč vcelku obyčejný mobil Siemens ME45 vylučuješ z kategorie normálních telefonů.

  5: Máš-li na tím touchflow na mysli "TouchFlo", tak to jsem zrušil, protože mi přijde nepoužitelné. O moc víc paměti se neuvolnilo. Chceš-li mi opravdu tvrdit, že je normální, aby z 288MB RAM měl samotný systém bez žádných extra aplikací zabráno kolem 160MB, pak jsme opravdu každý někde jinde.

  6: Není to pravda. Bohatě stačí, když ten jeden přístroj bude těch 20 položek mít v pět skupinách naprosto bez ladu a skladu, zatímco ten druhý bude mít dvouúrovňovou logickou strukturu.

  7: Není to pravda. To, že ty to nepoužíváš, ale máš potřebu se k tomu vyjadřovat, je třeba u diakritiky v SMS, u skupin volajících, o hlasovém vytáčení, o stopkách a minutníku.

  Ano, přesně to, že podobné věci řeší aplikace třetích stran, je problém, o kolo kterého se článek točí, protože naprostou většinu toho, co jsem kritizoval (minutník, stopky, skupiny…) má prastarý Siemens ME45 v základní výbavě, zatímco u Touch HD přijde jejich dokoupení zhruba na tisícovku. Ne že bych ty prachy neměl, ale z toho, že prakticky každej mobil pět let starej a novější stopky má, skupiny má, jméno v doručence napíše apod. soudím, že jsou to funkce chtěné a běžné a nic šíleně výjimečného, kde se předpokládá, že si tyto chybějící a z mého pohledu docela důležité věci, ten "dospělý majitel HTC" bude shánět a kupovat. Přijde mi důležité zdůraznit, že vlajková loď HTC je ve skutečnosti záležitost typu Dodělej doma.

  Ad poslední příspěvek – odpověděl sis sám. Mně (a víceméně každému uživateli) je jedno, zda zprasené věci má na triku Microsoft, HTC nebo Pepa Vonásek. Prostě ty problémy existujou, potýkám se s nimi a člověk s podobnými preferencemi jako já se s nimi potýkat bude. A to ani nemluvím třeba o tom, že s tímto přístrojem si NELZE listovat seznamem zmeškaných hovorů. Neuvěřitelné.

  Mimochodem, zkusil jsem na mém HD Android (který už znám z Hera) a je k nevíře, jak svižné má odezvy, vyzvání okamžitě a chová se dobře. A to jde o amatérskou alfu, řada věcí typu Wifi nefunguje, takže to není na každodenní používání. Přesto to dává WM dost na frak. Jakmile vyjde něco jako Touch HD s Androidem, nemám co řešit a jdu do něj.

 31. 1. chapu, ze je to vec, ktera ti muze vadit. me osobne nevadi a naopak ji vitam. problem totiz neni v tom, ze to tak dela, ale v tom, ze neexistuje nastaveni, kde si to vypnout

  2. + 3. za to se omlouvam, vcera, predtim nez jsem to psal, sem instaloval nejaky aplikace, ktery tohle integrujou do nastaveni telefonu. ano, profily chybej a nelze je menit tak, jak si zvyklej.

  4. nevylucuju ME45 z normalnich telefonu, akorat sem ti to postavil presne naopak, nez to popisujes ty. chapu v cem je pro tebe problem s profilama. proste sis na neco zvyknul a ted se divis, ze to na HTC neni. nicemene to je nastaveny tak, ze se nastaveni hlasitosti meni jinak, ne profilama a neprijde mi nikterak slozity (nevim jak jinejm lidem). nemuzu se zbavit pocitu, ze si hrozne zaujatej proti WM. proste musis pochopit to, ze sis nekoupil novou verzi ME45, ale uplne jiny zarizeni. nemuzes tam hledat to, na co ses zvyklej. presne proto, ze si spousta lidi nedokaze na prostredi WM jako telefonu zvyknout, pouzivaj jeden telefon na telefonovani a HTC jako PDA. a chapu to. taky bych moh porovnavat HTC s notebookem (oboje sou prenosny pocitace) a divit se, neumi spoustu veci, ktery umel muj notebook uz pred deseti lety, ale neocekavam, ze to pdacko bude umet. musis se na to podivat tak, ze sis koupil uplne neco jinyho, kde se toho samyho, co umel ME45, da docilit, ale tim, ze si to zarizeni prizpusobis. ano, pravdou je, ze existujou jisty zakladni veci, ktery by ve WM bejt mohly a nejsou tam a taky to, ze ne vsechno se da sehnat zdarma (pokud nepocitam warez). ale je to dan za to, ze mas zarizeni, ktery ma temer neomezeny moznosti uprav. podle toho co pises, sis mel koupit iphone, asi bys byl spokojenej. ja osobne iphony nemam rad, ale kdyz se me lidi ptaj, jestli htc nebo iphone a vim, ze potrebujou telefon, kterej umi hafo veci, z nichz treba pulku nevyuzijou, a zaroven vim, ze si tezkou doinstalujou naky aplikace, tak jim doporucim iphone, protoze vim, ze s nim budou spokojeny.

  5. nechci ti tvrdit, ze je to v poradku, jediny, co ti chci tvrdit je to, ze v tom nevidim zadnej problem. samozrejme, kdyby udelal MS nakou odlezcenou verzi, tak se bude pravdepodobne chovat mnohem hbitejs a nebudem potrebovat 528MHz procesor v PDA. nicmene komercni vyvoj de timhle smerem (minimalne u MS), takze se neni cemu divit. az budes mit v pdackach 2GHz ctyrjadra, tak ver tomu, ze ten system bude zabirat mnohem vic pameti a bude zase umet mnohem vic veci.

  6. ano, ale to porovnavas dva extremni priklady jen proto, abys mi dokazal, ze to tak muze bejt. nicmene v realite to tak nefunguje. pochybuju, ze ME45 mel menu bez ladu a skladu.

  7. asi si nerozumime, protoze uplne stejne by sis moh stetovat pri prechodu ze stary nokie, ze tam neni had 🙂 co se tyce hlasovyho vyzvaneni, tak sem napsal, ze ho komentovat nebudu, protoze ho nepouzivam (coz znamena, ze ho nebudu komentovat proto, ze o nem nic nevim), co se tyce stopek a minutovniku, taky sem nerek, ze je tvoje namitka mimo, jen sem napsal, ze nic takovyho vetsina lidi asi v PDA neocekava. spousta lidi ani nevi, ze v telefonu neco takovyho meli. mozna se budes divit, ale me osobne minutovnik taky chybi (ne natolik, abych si ho doinstalovaval, ale obcas sem ho pouzival). ve stolnich win nic takovyho taky nemas. musis se smirit s tim, ze sis koupil kapesni pocitac a ne telefon. nikdy sem nerek, ze je to zbytecna a nepouzitelna aplikace. jen sem rek, ze si nemyslim, ze je to tak podstatna vec. tvuj clanek by se spravne mel menovat trochu jinak: co umel starickej ME45 a WM neumej, pak bych nemel jedinou vytku. nikde nepises treba o tom, ze ti HTC ukaze, jaky je pocasi, coz ME45 zcela jiste neumel (dal to rozepisovat nebudu, protoze tech dalsich veci, ktery ME45 neumi oproti HTC Touch HD je nekolikanasobne vic, nez o cem se zminujes, ze umi ME45 a neumi HTC).

  dorucenky mi taky vadily a docela by me zajimalo, co sem udelal, ze mi ted chodej formou popupu se jmenem, kdyz sem v tu dobu urcite neinstaloval nic, co by s tim melo neco spolecnyho.

  HTC neni zalezitost typu dodelej si doma, MS je typu dodelej si doma. nicmene u stolniho kompu s tim pocitas, nechapu, proc s tim nepocitas u kapesniho kompu, kterej ma vicemene totozny vlastnosti s tim, ze umi navic telefonovat. proto sem ti psal, ze sis mel koupit iphone – o tom sem se taky uz zminoval nekde vejs a nechce se mi to hledat.

  odpoved viz predchazejici odstavec. nicmene listovani zmeskanejma hovorama mi funguje bez problemu, ted sem ho vyzkousel (telefon – nabidka – seznam hovoru), pokud mas na mysli listovani v hovorech, kde je videt klavesnice telefonu, tak i tam to lze velmi snadno, staci seznam chytit a potahnout.

  s androidem tomu verim. je jen otazka, jak se nabubri, az bude obsahovat vsechno, co ma obsahovat, aby fungoval na 100%.

 32. a jeste jednu vec, ja tu nereaguju proto, ze bych si myslel, ze ve vsem nemas pravdu, ale proto, abych uved nektery veci na pravou miru, nebo osvetlil, proc tak sou. ano, vim ze ten telefon ve WM ma k dokonalosti daleko. ale naprosto pouzitelnej je. co se systemu tyce, tak podle me splnuje to, co by od nej mel clovek ocekavat. problem je v tom, ze si lidi myslej, ze kdyz nekdo napise, ze HTC Touch HD je telefon, kterej pokoril iphone, tak ze od nej ma ocekavat to samy, co nabizi iphone. to ovsem neni pravda. HTC pokorili iphone v technickejch parametrech, ale jedna se o naprosto odlisnej typ pristroje a podle me se ani neda iphone porovnavat s HTCckem. kazdej pristroj je urcenej pro naprosto jinou skupinu lidi, to si ovsem lidi vubec neuvedomujou a v tom je zakopanej pes a pravdepodobne i duvod, proc ty si napsal tendle clanek…

 33. 4. Z čeho usuzuješ na mou údajnou zaujatost? Z toho, že systém je tak pomalý, že zdrží vyzvánění o víc než 6 sekund? Z toho, že systém je tak rozežraný, že po bootu sežere 170MB? Z toho, že ten systém neumí zobrazit jméno z adresáře u SMS doručenky? Z toho, že mívá hrozně pomalé odezvy? Jsou to zaujaté nesmysly nebo reálné věci, které znepříjemňují život? Já uznávám, že donedávna byly Windows Mobile nejlepší OS pro PDA/komunikátory (proto jsem si také pořídil přístroj s WM a nikoliv iPhone či něco symbianového), ale jako slepý mezi jednookými králem , ale rozhodně to není žádná špička nebo super systém, nad kterým bych chrochtal blahem. Navíc se opět nemohu zbavit dojmu, že jsi můj článek pořádně nečetl. Jasně jsem psal, že mi nevadí, že jsou věci jinak, ale že mi vadí, že spousta věcí chybí, spousta jich je komplikovaných a spousta nedomyšlených. Takže mi nepodsouvej něco jako "nemuzes tam hledat to, na co ses zvyklej". Nic takového jsem po WM/Touch HD nechtěl.

  5. K tomu se nemá smysl vyjadřovat, to prostě není argumentace, ale konstatování – pro mě nepřijatelného – faktu. Zvlášť, když vidím, jak na stejném železe lze běhat svižný systém (Android oproti WM, srovnávám čisté nemodifikované systémy, takže není to srovnání Android versus WM plné programů).

  6. Všimni si, jak opět manipujuleš s fakty. Psal jsi, že věc s 20 funkcemi musí mít ZÁKONITĚ horší ovládání než věc s 300 funkcemi. Já jsem napsal, že to nemusí být vždy pravda. Ne, že to NIKDY nebo VĚTŠINOU pravda není. Nicméně mohu být opět konkétní – co do funkčnosti srovnatelný, ne-li lepší Android má ovládání podstatně příjemnější a lepší – pro mně.

  7. Opět dokazuješ, že jsi článek nečetl nebo vůbec nepochopil. Ocituji to, co jsem psal v úvodu článku: [i]protože Siemens ME45 je prakticky telefon s pár funkcemi navíc, budu se dnes zabývat jeho srovnáním s HTC Touch HD právě z pohledu těch vlastností, které zvládají oba přístroje[/i]. Je poměrně stupidní mi vyčítat, že nezmiňuju, že ME45 neuměl počasí a spoustu jiných věcí, co umí T-HD.

  8. nicmene listovani zmeskanejma hovorama mi funguje bez problemu, ted sem ho vyzkousel (telefon – nabidka – seznam hovoru), pokud mas na mysli listovani v hovorech, kde je videt klavesnice telefonu, tak i tam to lze velmi snadno, staci seznam chytit a potahnout.

  Sice je mi úplně jasné, že pokud vůbec odpovíš, zase uznáš, že jsi neměl pravdu (protože pokud bych vzal vše, cos napsal, tak jsi tu pravdu neměl ve většině případů), ale schválně:
  Otevři si seznam posledních hovorů a řekni mi, z jakého čísla (nebo na jaké číslo) jsi volal u třetí položky odshora. Odpovím si sám. Nezjistíš to, protože Touch HD nemá kurzorové klávesy, kterými bys tam mohl dolistovat. Aplikace s absencí šipek samozřejmě nepočítá. Po klepnutí na položku okamžitě následuje vytáčení čísla od dané položky (to nechci, já jsem chtěl pouze zjistit to číslo). SW klávesnici, kde bys mohl najít šipky nahoru a dolů, v této aplikaci nevyvoláš. Aha, a já jsem zaujatej, že? Na tento problém jsem přišel mimochodem proto, že u leckterých hovorů potřebuji vědět, na jaké číslo jsem dotyčného volal, popř. z jakého čísla mě dotyčný volal. Jo a nezajímá mě, že mi řekneš, že ty to vědět nepotřebuješ.

  Jinak já se neprosím o to, abys něco "uváděl na pravou míru" stylem, jakým to předvádíš. Když ti vysvětlím, proč si já myslím, že politici kradou, předpokládám, že ti taky najednou nepřestane vadit, jak moc kradou. Stejně tak je mi opravdu jedno, proč u HTC nebyli schopni pochopit mezi MISSED a REJECTED hovory, proč u Microsoftu mají dojem, že pokud systém po startu zabere méně než 100MB, bude to vypadat neprofesionálně nebo proč soudruzi z Taiwanu usoudili, že vypnout vytáčení datového připojení nikdo nikdy nebude potřebovat. Já řeším, že pro mě to prostě problém je a jak z toho ven.

  Připadáš mi podobný jinému diskutérovi na toto téma. Ten měl taky milion důvodů, proč si pro TELEFONNÍ subsystém mám doinstalovávat tucet aplikací, abych získal funkčnost aspoň průměrného mobilu, ale NIKDY NEBYL SCHOPEN vysvětlit, proč tam ty funkce na úrovni nemohou být už od výroby (jako jsou třeba v iPhonu), aby si je člověk v případě potřeby nahradil něčím jiným.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *