mBank – zase o krok blíže českým bankám

Samozřejmě v tom negativním slova smyslu.

Když u nás mBank startovala, razila několik do té doby revolučních zásad. Základní služby zdarma, zcela jiný přístup ke klientovi, jednoduché, nekomplikované služby.

Včera večer se přihodilo něco, co zcela popřelo všechno výše zmíněné. Ve čtvrtek 19.3. zhruba po osmé hodině banka pošle mail, že od středy 18.3. razantně snížila úrokovou sazbu na spořícím účtu eMax a zároveň zavedla nový, pro klienty výhodný spořící účet eMax Plus.
Popření všeho, co doposud zástupci banky tvrdili, je to z následujících důvodů:

1) Převody mezi běžným a spořícím účtem, dosud zdarma, jsou (vyjma prvního) za vskutku lidových 150Kč za položku. Nedokážu si představit českou banku, která si za vnitrostátní bankovní převod v Kč vezme tolik.

2) Zcela jiný přístup ke klientovi se tak ukázal úplně stejný, jako u negativně proslavených českých bank. O změnách informují až zpětně (připomíná to ceníky se zpětně změněnou splatností u eBanky). V novince není pro klienty jediná příznivá zpráva: na běžném účtu se úročení ruší úplně, na spořícím účtu úroky klesají na polovinu a nový produkt má nic moc úročení a příšerné poplatky.

3) Ještě ke zcela jinému přístupu ke klientovi patří i cenzura. Na bankovním blogu došlo k promazání diskuze. V žádném případě nezpochybňuji právo mBank mazat si na svém serveru, co se jim zlíbí, avšak při cenzuře slušných, ale kritických názorů je absolutní veta po nějaké slibované otevřenosti. A to, že manažer mBank bude diskutujícím nadávat do anonymních puberťáků, to by bylo ve slušné společnosti na vyhazov. I když klientovi nelze vyhovět (protože požadavky klienta jsou co nejmenší náklady, zatímco banka chce co největší zisk a to jde logicky proti sobě), chovat se ke klientovi uctivě by mělo být samozřejmé.

4) Nekomplikované služby v novém podání znamenají mKonto + eMax + 4 účty eMax Plus. Banka nemůže udělat eMax Plus se čtyřmi převody z účtu v ceně a následnými převody zpoplatněnými třeba čtyřmi korunami, jako to má GE Genius Plus, ale udělá jeden bezplatný převod, každý další za sto padesát korun (ano, počítáte správně, je to víc než 37x tolik) a aby vás to tolik nemrzelo, máte si ty účty otevřít čtyři, takže získáte čtyři bezplatné převody. Opravdu jednoduché a nekomplikované.

Netuším, jaké budou reakce klientů. Obávám se, že tímto krokem mBank příliš nezískala. Nejen u mě, ale u celé řady klientů přišla o veškeré renomé, které si dosud vybudovala. Mnohým byla tato banka sympatická, že na to jde jinak, že se nechová jako ty zkostnatělé, zavedené banky. Vůbec tady nejde o pár procent úroku ze spořícího účtu. Již poměrně dlouho jsou na trhu spořící účty, které nabízí lepší zhodnocení, než míval eMax od mBank. Přesto k masivnímu odlivu prostředků z mBank nedocházelo. Podstatné je, jakým způsobem začala banka s klienty jednat.

Je vidět, že stačil rok a kousek a namísto aby se ostatní banky přizpůsobily novému, svěžímu přístupu mBank, tak se mBank přizpůsobila starému, zasmrádlému přístupu ostatních bank. Navíc si myslím, že k mBank přešli vesměs lidé, kteří aktivně hledají co největší úspory/co největší příjmy (například nulové poplatky za mKonto a vysoký úrok na spořícím účtu) nebo lidé, kterým mBanka imponovala svým novým přístupem. Tak či tak, vzhledem k tomu, že šlo o novou, neznámou banku (byť s renomovaným německým vlastníkem v pozadí) a komplikacím se slabší nabídkou služeb, je jasné, že ti, co se odhodlali k mBank, nemají problém založit si účet u jiného ústavu. Že nejsou takové to obrovské stádo, co akorát zabučí, pohrozí, ale aby sami pro zlepšení situace něco udělali, to už ne.

Nedokážu odhadnout, jak velké procento klientů své prostředky ze spořících účtu opravdu přesune jinam.Ale měl bych obavu, že zrovna u mBank to procento může být nemalé. Uvidíme. Každopádně idea „té jiné“ banky vzala za své a to je škoda.

Doplněno:

Pokud se podíváte přímo na stránky mBank, jakou mají „misi a vizi„, tak to vypadá zhruba takto:

Co považujeme za nejdůležitější:

Cena

Můj komentář: ano, 150Kč za převod z účtu na účet je opravdu na českém bankovním trhu unikátní.

Kvalita

Můj komentář: Zvláště u kvalitní komunikace není nad to, když se o změnách dozvíte až zpětně. Aspoň se zbytečně nenervujete, že „zítra to přijde“.

Inovace

Můj komentář: proč ponechávat spořící účet, se kterým byli klienti spokojeni, když můžeme invovat a udělat spořící účet, se kterým bude spokojena pouze banka?

Pohodlí

Můj komentář: zakládat si čtyři spořící účty a hlídat si, ze kterého kolik člověk prostředků převedl, to je pravé pohodlí, na které všichni čekali.

Jednoduchost

Můj komentář: jak již někde padlo, není nad to mít devět účtů tří různých typů u jedné banky. Jednoduchost nade vše!

2 komentáře u „mBank – zase o krok blíže českým bankám

  1. Hned dneska jsem prevedl vse na sporicim ucte na svuj stary ucet u Postovni Sporitelny, kde je dokonce urokova sazba vyssi. Mas pravdu byl jsem loajalni i kdyz tam bylo jen 2.8% (postovka dava 3.0%), ale ten styl, ktery mBank pouzila se mi vubec nelibi. Mimochodem mBank na blogu uvedla (asi vhledem k tomu jak masove behem jedineho dne odchazeji klienti), ze tedy na e-MAXu necha 2.7% jako duvod je uvedena abnormalni zajem o emax-plus (o ktery jsem uz jen z recese zazadal… nicmene neocekavam ze na nej prevedu jedinou korunu..)… Cekam jestli si mBAnka napravi jmeno…

  2. [1] Však já včera také zašel do GE a otevřel si spořící účet a převedl tam prakticky vše, co v mBank bylo mého. Ne kvůli těm pár procentům (navíc dočasným) navíc, ale proto, že mBance už prostě nevěřím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..