Car video recorder – jedna z nejlepších věcí, co lze do auta pořídit

Stalo se mi jednou, že jedu po silnici x-té kategorie. V protisměru jede auto, ale jaksi nejeví snahu držet se ve svém jízdním pruhu. Málo jsem uhnul a najednou lup, rána jako prase, zpětné zrcátko rozbité a teče z něj nějaký sajrajt. Oba jsme zastavili, ale co teď? Svědci nejdou. Ženská (jaká to náhoda) tvrdí, že jela ve svém pruhu. Brzdné stopy nejsou, takže policii ani nevoláme. V duchu si říkám, kolik za nové zrcátko dám. Přiznám se, že cena 42.500,- Kč mě poněkud zaskočila. A to je jen elektricky nastavovací, s pamětí a samozatmavováním (elektrochromatická tekutina byl ten sajrajt, co z něho vytekl). Nemá elektrické přiklápění. Nebo mi můžou nabídnout z vrakoviště, za pouhých 22 tisíc. Nakonec jsem to vyřešil nákupem na vrakovišti v USA přes net, známého to nechal přivést do ČR a v Cadillac servisu v Průhonicích udělali ze dvou zrcátek jedno funkční, takže to nakonec vyšlo asi na „jen“ sedm tisíc a funguje vše, včetně elektrického přiklápění. Už tenkrát jsem získal pocit, že není něco úplně v pořádku, být takhle bezmocný.

Další historka ze života

Loni se mi zase stalo, že jedu v Dejvicích jednou ulicí a najednou koukám, přede mnou stojí auto. Tak za ním dobré dva tři metry zastavím a čekám. Říkám si, že to bude nějaký zoufalec, co hledá cestu v mapě a nemá v sobě trochu slušnosti, aby si dal blinkr či nějak upozornil okolí, co hodlá dělat. To jsem však vzápětí poznal, protože se rozsvítily couvačky a než jsem stačil zařadit R, už jsem měl Citroen C5 v sobě. Z auta vylezla, světe div se, zase ženská a hrozně se divila, co tam dělám. Ona se rozmýšlela, kde asi zaparkuje no a po nějaké době, během které jsem stihl přijet, si vybrala místo asi 5m za místem, kde zastavila, tak začala couvat. Že na silnici není sama jí samozřejmě docvaklo až ve chvíli nárazu. Zkoušela na mě, že jsem nesvítil, nakonec toho nechala a zavolali jsme policajty. Nepochybně nějaký zkorumpovaný fízl zajistil, že v ten moment, kdy jsme nehodu hlásili, dal echo na správná místa a tak drahnou dobu před policií přijela jedna ze soukromých asistenčních služeb, které za vás vyřídí odtah do servisu, opravu i zapůjčení náhradního vozu a vše se hradí z povinného ručení toho, kdo havárii zavinil. Mimochodem jednou (to mě opět nabourala ženská a omlouvala se, že mi chtěla dát přednost, ale spletla si brzdu s plynem) jsem službu takovéto firmy využil. Fungovalo to skvěle, dostal jsem i náhradní auto stejné třídy jako moje. Pravda, výsledný účet pojišťovně za zapůjčení auta, vyřízení formalit a opravu mých promáčklých dveří ve výši 168 tisíc mě poměrně překvapil, ale já to neplatil, tak co.

Co s tím?

Každopádně příjezd té agentury k té nehodě s C5 mě dokopal k tomu, abych s danou situací něco dělal. Pracovník té agentury se totiž okamžitě hnal k řidičce z Citroenu a začal jí vysvětlovat, co jí všechno zařídí a že já jako viník to uhradím z pojistky. Já jsem se ozval, že poškozený jsem tu já a on se s obrovským údivem ptá té paní – on to do vás nenaboural pán? Já myslel, že nedobrzdil. V tu chvíli mi projel mráz po zádech, protože představa, že ta paní to zatluče, já nemám svědky, brzdná dráha opět žádná, že varianta „nedodržel bezpečnou vzdálenost“ vypadá reálně, mě uváděla v zoufalství. Naštěstí paní se ukázala jako Mirka Dušínová a přiznala se nejen té agentuře, kterou jsme poslali pryč, ale i následně policii, takže mi škodu pojišťovna proplatila. Nicméně od toho momentu jsem věděl, že jsem na ulici absolutně bezbranný a že budu-li se někdy potřebovat dovolat práva, mám totální smůlu.
Kde nic, tu nic

Rozhodil jsem sítě a věděl, že sháním nějakou drobnou videokameru pro nahrávání provozu a že musí disponovat minimálně těmito parametry:

  • nepřetržité nahrávání videa v kvalitě aspoň 15 snímků za sekundu
  • automatické spuštění nahrávání v okamžiku, kdy je zařízení napájeno a vypnutí poté, co je přívod proudu přerušen
  • automatické přemazávání nejstaršího záznamu, čili nahrávání ve smyčce

Tyto parametry jsou vcelku jasné – video typu 320x240x8fps je sice lepší než drátem do oka, ale má-li záznam něco dokázat, je to málo.
Automatické spouštění nahrávání je nutná podmínka proto, že zařízení musí fungovat samo. Představa, že pokaždé, když nastartuji, budu muset něco ručně zapínat (na to samozřejmě zapomenu a když ne já, tak manželka rozhodně) a nápodobně vypínat, je absurdní.
Taktéž představa, že se zaplní karta, na kameře se rozsvítí indikátor a já budu muset kartu ručně mazat, je zcela mimo reálnou použitelnost takového přístroje.

Tak jsem pátral, co se nabízí a zjistil jsem, že libovolné zařízení na trhu splňuje maximálně dvě z uvedených podmínek, nikdy ne všechny tři zároveň. Narazil jsem na udělátko, které umí nahrávat ve smyčce, ale spouštět záznam je nutno ručně a výstupní video 320x240x8fps není úplně ono. Viděl jsem udělátko, které nahrává 640x480x25fps, ve smyčce, ale zase nikoliv po zapnutí, ale průběžně posledních 15 vteřin a nahrávání samo zastaví, pokud přetížení (G) překročí prahovou hodnotu. Takže můj druhý případ, kdy jsem stál a ta ženská do mě nacouvala, by to také neřešilo, protože přetížení v ten moment bylo nula nula nic.

Jednu kamerku jsem nakonec objevil. Uměla všechno, co jsem chtěl a navíc s dobrým výstupem 640×480, ale cena přes 10 tisíc mi přišla přemrštěná. Ne že by se to v případě nouze nezaplatilo prakticky při první nehodě, ale prostě jsem měl pocit, že poměr cena-výkon je dost nic moc. Zvláště, když jsem pak potkal člověka, kterému to z auta během pár vteřin ukradli.

No a nedávno nastala chvíle, kdy jsem slavil úspěch. Narazil jsem totiž na zařízení bez konkrétního typového označení, původem z Číny, žádná věhlasná značka, ale dělá přesně to, co chci, dělá to dobře a umí ještě řadu věcí navíc. Omlouvám se za poněkud rozvláčný úvod, ale lépe tak pochopíte mé nadšení, že jsem něco podobného objevil.

Popis kamery

!~~1/Image/kamera2/baleni.jpg|Otevřený balíček|obr~~!

Kamerka má slot na SD karty. SDHC bohužel neumí, ale existují i SD karty s 4GB kapacitou, což je dostatečné. Kamera totiž natáčí pětiminutové klipy v rozlišení 640x480x15fps, klipy jsou formátu AVI a jeden má zhruba 110MB. Prostou matematikou základní školy dojdeme k tomu, že už 1GB karta pobere posledních cca 50 minut jízdy, což by mělo bohatě stačit k tomu, aby byla případná kolizní situace zaznamenána celá i s bohatou rezervou na případný šok z nehody a tudíž pozdržené ukončení nahrávání. Se 4GB kartou je zmíněná kapacita zhruba tři a půl hodiny a to, řečeno slovy Billa Gatese, musí být dost pro každého.

Přestože samotný balíček je celkem malý, v balení je toho víc než hodně. Samozřejmě kamera, přísavka na čelní sklo, adaptér do CL zásuvky s dostatečně dlouhým kabelem (což bohužel u podobných udělátek nebývá úplně zvykem), USB kabel k připojení k PC, videokabel k televizi a stručný manuál. V praxi budete potřebovat akorát první dvě věci.
!~~1/Image/kamera2/baleni2.jpg|Obsah balení|obr~~!

!~~1/Image/kamera2/kamera.jpg|Ovládací panel kamery|obr~~!

(všechny obrázky se dají rozkliknout na větší)

Takže zasuneme z boku SD kartu, ujistíme se, že přepínač P/V (pictures/video) je v poloze V, přicucneme držák na čelní sklo, zasuneme kameru a zapojíme napájení. Rozvítí se tlumená modrá dioda (opět získávají soudruzi ze Šanghaje bod, protože jinak je bohužel běžné, že diody tlumené nejsou a jejich ostré světlo zbytečně pálí do očí) a do toho začne problikávat tlumená dioda červená. To znamená, že kamera nahrává. Tím je vyčerpáno 90% úkonů, které je pro zprovoznění potřeba udělat.

Další kladné body soudruhům připisuji za laser. Bohužel to není nic, čím by se dala likvidovat otravná tuzérská vozidla, ale i tak do potěší. Po stisknutí tlačítka HEC (čeho je to zkratka opravdu netuším) se rozsvítí laserový paprsek, který nám dost dobře ukazuje, kam kamera míří. Takže počkat na večer (nebo zajet do temných garáží), povolit držák, laserem zaměřit správný úhel a dotáhnout.

Funkce

No a jak to funguje? Však jsem to popsal. Ve chvíli, kdy auto odemykám, se začíná napájet CL zásuvka a tudíž i kamera. Ta začne automaticky nahrávat. Nahrává nepřetržitě video i zvuk, v již zmíněných pětiminutových blocích, nejstarší jsou automaticky přemazávány. Poté, co je napájení CL zásuvky (a tudíž i kamery) ukončeno, kamera ještě 15 sekund nahrává a pak se vypne. Netuším, zda má zabudovanou nějakou slabou baterii nebo těch 15 sekund utáhne přes kondíky. Každopádně kdo chce, může nahrávání kdykoliv zastavit stiskem tlačítka STOP. Takže až se mi zase někdy stane nehoda, kde budu potřebovat dokazovat vlastní nevinu, stisknu stop, vyjmu SD kartu a jsem v klidu.

Zde si můžete přehrát video z jízdy. Pro rozumné rozměry jsem z něj udělal 320×240 a to, že ho vidíte veliké, je softwarově zvětšené. Originál si můžete stáhnout zde, ale pozor, má přes 100MB.

Ve videu, jak vidno z obrázků, je na vršek videa přidáváno časové razítko. Čas jde dle manuálu nastavit nějakým přiloženým softem. Zajímavé je, že jednak žádné CD přiložené nebylo a ani v popisu obsahu balení zmiňované není. Nu což, na tom svět nestojí.

Příjemné je, že AVI videosoubory si můžete přehrávat rovnou z karty přes čtečku a nebo – připojíte-li kameru klasickým miniUSB kabelem (je v balení), funguje sama kamera jako čtečka a přehrávat můžete bez problémů také.

Kvalita obrazu je dostatečná, můžete posoudit sami z přiloženého videa. Úhel záběru by sice mohl být větší, ale stačí. Citlivost na světlo je vcelku dobrá, těžko můžeme čekat kvalitu nočního vidění. Filmováno bylo v osm večer, takže poměrně za mírného šera. Co je však slabší je úroveň detailů. Přesto, že video je nahráváno jako 640×480, mám silný dojem, že jde pouze o softwarovou interpolaci z reálné HW rozlišení 320×240. Je to takové rozpité a vyblité. Nicméně to už puntíčkařím, vše podstatné je ze záběru samozřejmě vidět. Akorát mé očekávání od 640×480 bylo větší. Ostatně kameru je možné přepnout do režimu QVGA (320×240). Občas je zřetelné slabé škubnutí obrazu. Nepotěší to, ale musím zopakovat – i tak je záznam odstatečně kvalitní na to, aby posloužil jako dokumentace.

!~~1/Image/kamera2/puvodni.jpg|Původní záběr z videa 640×480|obr~~!
!~~1/Image/kamera2/maly.jpg| Totéž, akorát zmenšené na 320×240|obr~~!
!~~1/Image/kamera2/zvetseny.jpg|Totéž, akorát z 320×240 dopočítané na 640×480|obr~~!

Výborně kamera zvládá přechod mezi různými světelnostmi, což je celem dobře vidět na videu, kdy se do záběru dostává zapadající slunce.

Záznam zvuku myslím vcelku nikoho nezajímá a přijde mi škoda, že se nedá jeho záznam vypnout (ušetřilo by se místo na více videa). Navíc jeho kvalita je nic moc, zvlášť při úvodní akceleraci je slyšet, jak vynechává.

Závěr

Kamera nabízí špičkový poměr cena/výkon. Dělá přesně to, co od ní člověk očekává a neotravuje zbytečnostmi (GPS, G-senzor apod.), které akorát stojí zbytečné peníze a pro záznam krizové situace jsou zbytné. Jako plus hodnotím slušné příslušenství, dlouhý napájecí kabel a laserový zaměřovač. Jako mínus kvalitu obrazu i zvuku a vcelku velký držák, takže se kamera nedá upnout úplně diskrétně hned na horní okraj čelního skla. V nadpisu článku píšu, že je to jeden z nejlepších doplňků, který si do auta můžete pořídit. Stojím si za tím, kdybych jí měl dřív, tak mi ušetřila minimálně těch 7 tisíc za zrcátko. Beru, že ne každé auto je tak drahé, ale ten pocit jistoty, že když se něco semele, nebudu odkázán na to, že si někdo sežene falešné svědky nebo to bude tvrzení proti tvrzení, je k nezaplacení. Nemusí totiž jít jen o peníze, ale i o kriminál v případě ublížení na zdraví při nehodě.

5 komentářů u „Car video recorder – jedna z nejlepších věcí, co lze do auta pořídit

  1. Myslim, ze je to skvele riesenie, hlavne na odburanie toho pocitu bezmocnosti (ak sa nieco stane). I ked som nemal na ceste ziadny vaznejsi incident, tiez som uz davnejsie nad niecim podobnym rozmyslal.
    Mozes napisat presny typ zariadenia, ktory pouzivas?

  2. [1] Bohužel, jako většina neznačkových čínských věcí to nemá žádné pořádné označení, "Car recorder" na krabici k identifikaci asi moc nepomůže 🙁

  3. Koukám že video bylo natáčené v Modřanech. 🙂
    BTW Ta zatáčka od 2:09 do 2:17 (ve videu) je podle police jedna z nejnebezpečnějších co se týká vykradení nebo krádeže auta, mně tam bohužel už několikrát navštívil nějaký nenechavec.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..