Programovatelné dálkové ovládání Logitech Harmony

O trablích s ovladači jsem již psal. Po neúspěchu s použitím programovatelného PDA jsem se nevzdal. Jak to vypadá a jak to funguje najdete v článku.

Logitech Harmony 659

Logitech Harmony

Odlišná filozofie

Bývám značně skeptický k různým marketingovým kecům. Vím, že když čtu v prospektu zmínku o „nejmodernějších technologiích“, myslí tím „máme něco, co ještě nevíme, jak funguje, a vy budete pokusnými králíky“. „Osvědčené technologie“ zase znamenají „máme zastaralé technologie, protože na nové nemáme peníze“. A „zcela nová filozofie“ znamená „děláme to za každou cenu jinak, i když se to pak nedá používat“.

Aktivity jsou základ
V tomto případě však musím dát pánům od Logitechu za pravdu. Běžně je totiž člověk v zajetí určitého stereotypu – přepínám televizi, měním hlasitost u věže, spouštím DVD apod. Zkrátka jednotlivé úkony spojuje s přístroji. Ono je to logické, těžko to jde jinak, když co přístroj, to ovladač. Ovšem u Logitechu na to jdou od lesa. Jednotlivé úkony se týkají toho, jaké aktivity hodlám dělat. Chci se dívatna televizi. Chci si pustit film. Chci poslouchat rádio. Vše ostatní udělá ovladač za vás. Že to zní až příliš dobře na to, aby to byla pravda?

Ono fakt, že jde o opravdu výjimečný přístroj, poznáte z toho, že se u infračervených diod nachází USB konektor. Mini USB konektorAno, je to tak, ovladač je možné (dokonce nutné) propojit s PC. Před prvním použitím je totiž potřeba ovladač naprogramovat a to nelze udělat nijak jinak než přes software. Ač jsem člověk technicky založený, měl jsem z toho trochu obavu. Ta se nakonec ukázala jako zcela lichá. Průvodce z ovládacího software (mimochodem založený na prohlížeči Mozilla) je opravdu přívětivý. Nejprve se zeptá, jaké přístroje chcete ovládat. Je až neskutečné, jaké kvantum nejrůznějších modelů nejrůznějších značek má v databázi. Jakmile zadáte požadované modely, průvodce zjistí možné kombinace a začne se ptát stylem: „Když se díváte na televizi, máte zvuk puštěn přes receiver nebo na interní repro?“ apod. Po zodpovězení několika málo podobných otázek (nebo i žádné, souvisí to s použitými spotřebiči), je připraven profil, který se během cca jedné minuty do ovladače nahraje. A to pravé kouzlo může začít.

Příklad použití

Chci se dívat na film. Vezmu ovladač a stisknu tlačítko „Watch a movie„. Cvak, cvak, cvak. Zapne se TV, DVD i Hlavní aktivityreceiver, vše se přepne do správných režimů. Ovládací směrová růžice a tlačítka Play, Stop, FF apod. ovládají DVD přehrávač, tlačítka hlasitosti a ztlumení zvuku ovládají receiver apod. Když toho mám dost a chci se podívat na TV, stisknu tlačítko „Watch TV„. Inteligentní ovladač ví, že mám TV a receiver (potřebné pro koukání na TV) zapnuté, takže akorát vypne DVD přehrávač, TV nastaví na poslední sledovaný TV program a receiver do režimu „TV sound“. Ta samá tlačítka na ovladači opět dělají přesně to, k čemu jsou v dané chvíli určena. Když mě to přestane bavit, stisknu prostě Off a všechny zapnuté přístroje se povypínají. Pokud mi tři tlačítka (Watch a movie, Watch TV a Listen to Music) nestačí, můžu si vytvořit i další aktivity (já jsem např. rodičům udělal aktivity Poslouchat rádio, Dívat se na satelit)
Pokud uživatel není spokojen s tím, jak mu ovladač nastavil průvodce, může si vše upravit k obrazu svému. Nastavit pořadí a prodlevu, s jakou se budou jednotlivé činnosti provádět (při koukání na TV nejprve zapni receiver, půl vteřiny počkej, zapni TV, přepni režim receiveru na „TV Sound“), naprogramovat makra (při přepnutí na TV nastav měkký obraz, menší jas, 100ms počkej a spusť telext na stránce 888) nebo prostě jen přeprogramovat tlačítka (tlačítko pauza v režimu TV zmrazí obraz, tlačítko Info v režimu TV spustí teletext apod.). Komu ani to nestačí, může využít displeje v horní části ovladače a naprogramovat si libovolně činností na funkční tlačítka (podobně jako u mobilu, kde mívají tlačítka pod displejem různé funkce dle kontextu). Tolik, kolik mu bude libo. Je taktéž možné Harmony i naučit signály z vašich starých ovladačů.

Pokročilé funkce

Samozřejmě v člověku hlodají pochybnosti – co se stane, když (doplňte si libovolný katastrofický scénář). Také jsem takové pochybnosti měl a určité komplikace zažil. Například situaci, kdy při např. mačkám „Watch TV“, Displejzrovna před receiverem někdo prochází, tudíž signál k němu nedorazí a receiver zůstane vypnutý. Jednoduše stisknu tlačítko „Device“, na displeji se objeví nabídka našich spotřebičů, kde zvolím, který z nich chci ovládat a tím se celý ovladač Harmony přepne do režimu „ovladač pro konkrétní přístroj“. V tomto režimu zapnu receiver, přepnu režim na TV Sound a tlačítkem „Device“ se vrátím zpět do režimu ovladače „neřešíme přístroje, řešíme činnosti“. Nebo jiný příklad – moje TV má řadu speciálních funkcí (programování, mražení obrazu, průhledný teletext, PIP apod.) a pro ty tlačítka na Harmony neexistují. Opět snadno řešitelné. Funkce lze přiřadit nevyužitým tlačítkům , např. při sledování TV nepotřebuji spodní část tlačítek PLAY, STOP, FF, RW a PAUSE a tudíž mražení obrazu přiřadím na PAUSE. Ne vždy se to ale dobře pamatuje. Naštěstí není problém nastavit Harmony tak, aby funkční tlačítka u displeje odpovídala vámi preferovaným funkcím. Efektivně se vejdou čtyři funkce na jeden displej, ale tlačítkem „Next“ můžeme rotovat mezi spoustou obrazovek, je jen na vás, kolik si toho budete chtít nastavit.

Další výhody

Obrovskou výhodou ovladače oproti např. Prontu je to, že naprostou většinu nejčastěji používaných tlačítek máte Podsvícení tlačítekvždy k dispozici, seskupené do logických celků. Není tedy nutné se proklikávat přes různé obrazovky s pěti kreslenými čudlíky, než najdete ten pravý. Vše je okamžitě nadosah ruky. Další výhodou je možné podsvícení, takže na ovladač je vidět i v šeru. Je vidět, že při vymýšlení tohoto udělátka někdo přemýšlel. Celkem tři různým úhlem nakloněné diody zajišťují skvělé vysílání IR signálu, takže není třeba již žádné pracné zaměřování toho kterého přístoje.

Nevýhody

Jaké jsou nevýhody? Řekl bych, že prakticky jedinou významnou nevýhodou je spotřeba baterií. Ovladač je napájen čtyřmi AAA (mikrotužkovými) bateriemi. Já používám akumulátory o kapacitě 800mAh a vždy za zhruba 6 týdnů je třeba dobíjet. Přijde mi to relativně dost na to, že ve standby režimu je zobrazen akorát nepodsvícený displej, ale je to opravdu malá daň za neskutečné pohodlí. Stačí si do diáře zadat opakovanou událost „dobít ovladač“ s periodou pět týdnů a nikdy se vám nestane, že byste měli problémy. Navíc ani když se baterky vybijí, nic se neděje. Vše potřebné má ovladač uloženo v nesmazatelné paměti a tudíž stačí nabít baterky, vložit, počkat zhruba 5 vteřin, než nabootuje a je vystaráno.
Pro ty, kdo neumí anglicky, pak můžou být problém anglické popisky tlačítek, s tím se prostě nedá nic dělat a nezbývá, než aby se těch pár významů naučili.
Trochu obavu mám o klávesy, které jsou gumové a tudíž nemusí mnoho vydržet. Uvidíme časem.

Závěr
Co bych řekl závěrem? Jsem hrozně spokojen. Za cenu mírně vyšší než dva tisíce korun jsem získal přístoj, který:

 

 • perfektně řeší mé problémy s rozsáhlou elektronikou
 • se díky množství snadno stisknutelných tlačítek dobře používá
 • nemá problém používat manželka a to ani včetně pokročilých funkcí typu PIP, otazníky pro řešení kvízů v teletextu apod.
 • může ležet na stolečku či gauči, aniž by to nějak extra vadilo (narozdíl od hromádky čtyř ovladačů předtím)
 • se prakticky nemá šanci ztratit, protože se používá neustále (zatímco dříve se občas méně používané ovladače zatoulaly)
Mám ho již tuším rok a za celou dobu nebyly žádné problémy, dokonce jsem ho koupil i rodičům (a při programování jsem se divil, že zná jejich neznačkový asijský satelit). Již tehdy bylo možné koupit – patřičně dražší – model s barevným displejem, ale to vidím jako vyhozené peníze. Lepší službu neudělá, zas tak často na displej nekoukám a nebarevný displej je navíc vidět i bez podsvícení (což šetří baterky). Málokdy jsem nějakým produktem tak nadšen jako tímto ovladačem.

8 komentářů u „Programovatelné dálkové ovládání Logitech Harmony

 1. [1] Já to kupoval už před drahnou dobou a navíc jsem bral tři kusy (rozhodl jsem se potěšit ještě rodiče své i manželky), tak jsem možná dostal lepší cenu.
  Jinak u takových hraček vůbec není od věci zkusit eBay – teď jsem se koukal a i s dopravou do ČR tam nový ovladač vyjde na něco přes $140, což je při dnešním kurzu dolaru cca 3.000 Kč

 2. Už drahnou dobu si říkám že si udělám radost apod stromeček jsem zakoupil Logitech 785.Proč Logitech,všeobecné recenze mluví jednoznačně a počet ovladačů se rozrostl na větší počet takže jsem si připadal jako účetní Fantoci,navíc začali být poruchové.Dočkal jsem se ale zklamání:
  1,vyrobeno v Číně
  2,hned při prvním nabíjení chyba(ukazatel stavu nabití nebliká).
  3,instalace softveru pro neznalce angl.
  jazyka je obtížná(možná i pro znalce).
  4,okamžitě s oživením ovladače přestal fungovat náklonový snimač(takže displej svítí stále co to udělá s baterií nemusím uvádět).
  5,ovladač sice zná na 3000 výrobců ale
  můj digisat MC1110Cr-CI ne(další zklamání).
  Navíc se domnívam že by na našem trhu neměl byt produkt bez českého navodu k použití.
  Takže z radosti pod stromečkem nebylo nic.
  Nemám nic proti prodejci zklamala mne firma LOGITECH
  Proto dávám na rozmyšlenou než se rozhodnete utratit
  6000Kč jako já.

 3. [3] Tak to je dost průser. Jsou tu však nějaká ale:
  1) v Číně je dnes vyrobeno odhadem 80-90% věcí podobného typu, bohužel
  3) Nevím jak u 785, ale u mého bylo vše pochopitelné i v angličtině. Uznávám, že absence angličtiny zamrzí.
  5) To mě docela udivuje, protože to znalo např. i dost exotické spotřebiče rodičů, ale pro takové situace exituje možnost naučit se kódy ze stávajícího. Jde o jednorázovou akci, takže by to zas nemuselo tolik obtěžovat
  6) Český návod – to je jednoznačně problém prodejce, nikoliv výrobce.
  Docela by mě zajímalo, zda jste trefil šmejdský kousek nebo zda to jde s kvalitou Logitechu z kopce.

 4. [1]JA POUZIVAM POLSKU ZNACKU OSKAR 3 ROKY ASI ZA 1000 SK A SOM CELKOM SPOKOJNY 6 ZARIADENI MAM NAPROGRAMOVANYCH TERAZ SOM MENIL GUMOVE TLACITKA KLAVESNICU 100 SK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..